دنیای اینترنت

نقش شما در دنیای اینترنت چیست؟

در این دنیا هر کسی نقش خاص خودش را دارد؛ یکی پزشک است و به معالجه بیماران می‌پردازد، دیگری مهندسی می‌داند و به حرفه ساخت‌وساز مشغول است، آن یکی شاعر است و شعر می‌گوید، این یکی در فروشندگی تخصص دارد و فروشگاه را می‌چرخاند. به هر حال، همه ما به فراخور دانش و اطلاعاتی که داریم، برای خودمان وظیفه‌ای را در جامعه به انجام می‌رسانیم. حال اگر بخواهیم دنیای اینترنت را نسخه کامپیوتری دنیای واقعی بدانیم، آیا در اینترنت هم هر کدام از ما نقشی نداریم؟ قطعا داریم. در واقع ما همین حالا هم در حال ایفای نقش خود هستیم، حتی اگر خودمان از این حقیقت بی‌خبر باشیم.

اساس کار اینترنت را محتوا تشکیل می‌دهد. هر آن‌چه در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها و سرویس‌های اینترنتی مشاهده می‌کنید، همگی نوعی از انواع محتوا به حساب می‌آیند. از سوی دیگر، من و شما هم که پشت کامپیوتر خودمان نشستیم یا گوشی به دست در حال گردش در اینترنت هستیم، هر لحظه در این دنیای لایتناهی و پر رفت‌وآمد اثری از خودمان به جا می‌گذاریم. آثار ما که تماما بر محتوا مبتنی هستند انواع و اقسامی دارد. با هر واکنشی که در اینترنت از خودمان نشان می‌دهیم، یکی از این انواع و اقسام آثار را از خود به جا می‌گذاریم و به بیان دیگر، نقشی از نقش‌های مختلف کاربران اینترنت را بازی می‌کنیم.

امروز می‌خواهم مروری داشته باشم به همین نقش‌های مختلف که هر کدام از کاربران اینترنتی به طور روزانه و منظم یکی یا چند تا از آن‌ها را بازی می‌کنند. شاید با دانستن عناوین دسته‌های متنوع کاربران اینترنتی، درک بهتری نسبت به نقش خودتان در فضای وب پیدا کنید.

تولید کننده محتوا

در راس فضای وب، افرادی وجود دارند که به تولید محتوا مشغولند. این افراد همان کسانی هستند که اساس اینترنت را تشکیل می‌دهند. بدون تولید کننده‌های محتوا، دنیای وب چیزی برای عرضه نداشت. وبلاگ‌نویسی که در وبلاگش به نوشتن پست‌های دسته اول مشغول است، ولاگری که در یوتیوب ویدیوهای ناب منتشر می‌کند، عکاسی که در اینستاگرام عکس‌های منحصر به فرد خودش را به اشتراک می‌گذارد، این‌ها همگی تولید کننده‌های محتوا هستند. از آن‌جا که تقریبا تمامی نقش‌های اینترنتی دیگر، بر اساس این دسته از کاربران اینترنتی بنا شده‌اند، پس می‌توان گفت تولید کننده‌های محتوا تاج پادشاهی فضای وب را بر سر دارند.

بازاریاب محتوا

نقش بعدی به بازاریابی محتوا اختصاص دارد. کار بازاریاب محتوا پس از تولید محتوای اصلی آغاز می‌شود. وظیفه این دسته از کاربران اینترنتی این است که محتوای تولید شده را به بهترین شکل و در بهترین زمان ممکن در اختیار مرتبط‌ترین گروه کاربران قرار دهند. پیدا کردن افراد مرتبط به موضوع محتوا در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های مختلف و سپس به اشتراک گذاشتن محتوا بر عهده این دسته از کاربران اینترنتی است. ضمنا هر تولید کننده محتوایی می‌تواند یک بازاریاب محتوا هم باشد، اما بازاریاب‌های محتوا لزوما تولید کننده محتوا نیستند.

دنیای اینترنت

مونتاژ کننده محتوا

این دسته از کاربران را شاید بتوان محقق دانست اما تولید کننده نه. نقش آن‌ها این است که چندین بسته محتوایی مرتبط را پیدا کنند، مورد بررسی قرار دهند، کمی در آن‌ها تفییر ایجاد نمایند و سپس یک بسته ترکیبی در یک موضوع واحد و با یک فرمت محتوایی واحد را در اختیار کاربران قرار دهند. شاید برخی‌ها بگویند که این هم نوعی تولید محتواست، اما واقعیت این است که اگر محتوای نابی در کار نبود، این دسته از کاربران اینترنتی هم چیزی برای ارائه نداشتند، با این حساب مونتاژ کننده عنوان مناسب‌تری برای این حرفه است. خیلی از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها با همین فرمول به فعالیت می‌پردازند و به کمک غیر مستقیم تولید کننده‌های محتوا به این روند ادامه می‌دهند.

گردآورنده محتوا

گردآورندگان محتوا کارشان جست‌وجو در اینترنت است و پیدا کردن مطالب و ویدیوها و عکس‌های جالب و سپس ساختن یک مجموعه از آن‌ها و ارائه این مجموعه جالب به مخاطبان خودشان بدون این‌که تغییری در اصل محتوا بدهند. احتمالا این دسته از کاربران اینترنت را به عنوان صاحبان کانال‌های تلگرامی این روزها بیشتر دیده باشید، هر چند تاریخچه فعالیت‌شان فقط از زمان تلگرام آغاز نمی‌شود، بلکه در وب‌سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی مختلف همیشه حضور داشته و همیشه هم حضور خواهند داشت.

ژورنالیست

ژورنالیست‌ها در اصل ترکیبی از دو دسته تولید کننده‌ها و مونتاژ کننده‌های محتوا هستند. کار ژورنالیست‌ها در اصل با مونتاژ محتوا شروع می‌شود، محتوایی که بن‌مایه آن از اتفاقات محیط اطراف‌شان شکل می‌گیرد. اما در انتها این افراد کمی از نظرات و سلایق خود را هم وارد محتوای نهایی می‌کنند و یک بسته محتوایی نسبتا بدیع را تحویل مخاطب می‌دهند. ژورنالیست‌ها را بیشتر می‌توان در موضوعات خبری یافت اما حیطه کاری آن‌ها صرفا به اخبار محدود نمی‌شود.

مترجم محتوا

مترجم‌ها به فراخور تخصص‌شان همه جا هستند و دنیای اینترنت هم شامل عرصه کاری آن‌ها می‌شود. مترجمان محتوا کارشان متصل کردن تولید کننده‌های محتوا از یک زبان با کاربران و مخاطبان از یک زبان دیگر است. گرچه یک مترجم با توجه به استانداردهای فرهنگی و اجتماعی جامعه مقصد، محتوای مبدا را ترجمه می‌کند و در آن تغییراتی هم ایجاد می‌نماید، اما با این همه، باز هم نمی‌توان گفت مترجم یک تولید کننده محتواست. متاسفانه، چند سالی هست که در وب فارسی این تصور ایجاد شده است که مترجم‌ها در واقع همان تولید کننده‌های محتوا هستند، در حالی که این دو تفاوت‌های فراوانی با هم دارند.

دنیای اینترنت

منتقد محتوا

این دسته از کاربران نسبت به مابقی، گستردگی بیشتری دارند و تقریبا می‌توان گفت شامل تمام کاربران اینترنت می‌شوند. کسانی که پای محتوای اینترنتی کامنت می‌گذارند، یا در مورد یک بسته محتوای خاص در شبکه‌های اجتماعی نظر خودشان را بیان می‌کنند، یا بر مبنای محتوای یک تولید کننده، محتوای انتقادی تولید می‌کنند، در واقع منتقد محتوا به حساب می‌آیند؛ حال این نقد می‌تواند مثبت باشد یا منفی.

ترول

ترول‌ها که مزاحم‌ترین دسته کاربران اینترنتی به شمار می‌روند، کارشان تمسخر و تخریب باقی کاربران اینترنتی است. تنها هدف‌شان هم این است که یا خودشان را ثابت کنند و یا عقده‌های زندگی‌شان را از طریق این رفتار جبران نمایند. ترول‌ها از طرف تمامی کاربران اینترنتی مورد خشم و غضب قرار می‌گیرند و در اغلب مواقع هم نادیده گرفته می‌شوند. هر کسی که قبلا با ترول‌ها سروکله زده باشد خوب می‌داند که بهترین پاسخ به ترول‌ها سکوت است.

نقش شما در دنیای اینترنت چیست؟

با این‌که بالاتر گفته بودم که هر کسی در هر لحظه می‌تواند یکی از این نقش‌ها را در اینترنت ایفا کند، اما هر کاربر اینترنتی فقط یک نقش اصلی دارد و باقی نقش‌ها برای او حکم نقش‌های فرعی را دارند. با این وجود، آیا تا به حال از خودتان پرسیدید که نقش اصلی شما در فضای وب چیست؟ آیا به تولید محتوا مشغول هستید و تاج پادشاهی اینترنت را بر سر دارید، یا این‌که اغلب اوقات به بازاریابی محتوا سرگرم هستید، شاید هم مونتاژ محتوا را به تولید و بازاریابی آن ترجیح می‌دهید، یا این‌که اصلا برای خودتان یک پا ژورنالیست هستید، یا این‌که زبان‌تان خوب است و از ترجمه محتوا لذت می‌برید، شاید هم دید انتقادی خوبی دارید و به طور مرتب در حال انتقاد از محتوای دیگران هستید، در هر صورت امیدوارم از دسته ترول‌ها نباشید. واقعا نقش اصلی شما چیست؟

1 دیدگاه در “نقش شما در دنیای اینترنت چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *