وبلاگ‌نویسی

گوتنبرگ؛ تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر با وردپرس

امروز که وردپرس را باز کردم تا مطلب جدیدی که در ذهنم بود را در وبلاگم یادداشت کنم، با پیغام جدیدی از سوی وردپرس مواجه شدم. در این پیغام از ویژگی جدیدی اسم برده شده بود به نام گوتنبرگ. با دقت بیشتری که پیغام را خواندم متوجه شدم این ویژگی در اصل ادیتور جدید وردپرس است که هنوز در مرحله آزمایشی به سر می‌برد، اما وردپرس به من پیشنهاد کرده بود این ادیتور را امتحان کنم. گرچه می‌توانستم کلا این پیام را نادیده بگیرم و از همان ادیتور قبلی استفاده کنم، اما کنجکاوی سبب شد که روی دکمه نصب گوتنبرگ کلیک کنم.

بعد از نصب گوتنبرگ و فعال‌سازی آن، به سمت صفحه ارسال یک نوشته جدید هدایت شدم. در این صفحه یک نوشتار انگلیسی آماده پیش رویم دیدم که در اصل هدفش آشنا کردن کاربر با امکانات ادیتور جدید وردپرس بود. باید اعتراف کنم که در ابتدا از این همه تغییرات کمی گیج شدم، اما بعد از کمی کلنجار رفتن با این ادیتور، شیوه کارش دستم آمد.

به این فکر افتادم که کمی در مورد گوتنبرگ از گوگل راهنمایی بخواهم. با چند دقیقه جست‌وجو نکات جالبی دستگیرم شد. مثلا فهمیدم که گوتنبرگ خیلی قبل‌تر از این حرف‌ها به عنوان یک پروژه در گیت‌هاب در حال توسعه بوده و هست و کاربران می‌توانستند آن را به عنوان یک افزونه در وبلاگ خودشان فعال نمایند. این‌که من امروز به تازگی با این ادیتور آشنا شدم شاید علتش این بوده که چند وقتی وردپرس را آپدیت نکرده بودم و امروز که آپدیت کردم پیغام مربوط به گوتنبرگ را دریافت نموده‌ام.

نکته دیگری که به آن پی بردم این بود که گوتنبرگ قرار است از نسخه پنجم وردپرس با این سیستم مدیریت محتوا کاملا ادغام شود و دیگر صرفا یک افزونه جداگانه نباشد. از سوی دیگر، همان‌طور که قبل‌تر متوجه شده بودم، گوتنبرگ هنوز در حالت بتا به سر می‌برد و هنوز با نسخه کامل خودش فاصله دارد. جدا از این، هنوز با باقی امکانات خود وردپرس هم هماهنگی کاملی ندارد.

در کنار تمامی این موارد و مشکلاتی که هنوز در این ادیتور مشاهده می‌شوند، به نظر من بازنشست کردن TinyMCE و جایگزین کردنش با گوتنبرگ تازه نفس و مدرن، حرکت عاقلانه‌ای از سوی وردپرس است.

با محبوب شدن پلتفرم‌های نوینی همچون مدیوم که مهم‌ترین ویژگی‌شان آسانی در تولید محتوا به کمک ادیتورهایی ساده و خلوت است، از وردپرس انتظار می‌رفت که با ارائه امکاناتی مشابه و به روز رسانی ادیتور کهن‌سالش خودی نشان بدهد. به هر حال، وردپرس سلطان سیستم‌های مدیریت محتوا محسوب می‌شود و نه من و نه باقی طرفداران وردپرس انتظار ندارند که به رقبایی از جنس مدیوم ببازند یا حداقل از آن‌ها عقب بیافتد. فکر می‌کنم این حرکت سبب می‌شود که کابران بیشتری به سمت وردپرس کشیده شوند.

به عنوان یک وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا که از هشت سال پیش به طور مداوم در حال استفاده از وردپرس هستم باید بگویم که از گوتنبرگ راضی هستم و امیدوارم روز به روز کامل‌تر شود. در واقع با دیدن گوتنبرگ آن‌قدر هیجان‌زده شدم که اصلا یادم رفت همان ابتدا در مورد چه چیزی می‌خواستم بنویسم که وردپرس را باز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه ها (4 دیدگاه ثبت شده)

  1. منم همین یکی دو روز قبل آن را نصب کردم اما حقیقتا من برخلاف شما خیلی زود آن را حذف کردم
    شاید اگر من هم مثل شما کمی در مورد آن تحقیق می کردم، نظر متفاوت می داشتم.
    اما با مطالعه ی این مطلب شما، تصمیم گرفتم یک بار دیگر آن را امتحان کنم.