زندگی

یک وسواس مفید؛ خالی کردن اینباکس

من در مورد خیلی از موضوعات وسواس دارم. نمی‌خواهم بگویم آدم وسواسی‌ای هستم به خصوص با همان تعریفی که اکثر ما از وسواس در ذهن خود داریم. نه! ولی روی به انجام رساندن برخی از کارها حساس هستم و همیشه سعی می‌کنم انجام‌شان بدهم. اگر نشد ایرادی ندارد ولی واقعا سعی می‌کنم برخی کارها را هیچ وقت پشت گوش نیاندازم. یکی از آن کارها خالی کردن اینباکس ایمیل است.

حتما الان به خودتان می‌گویید دیگر در این دوره و زمانه چه کسی به ایمیل اهمیت می‌دهد. اتفاقا جالب برای من همین است که ایمیل در جهان یکی از اصلی‌ترین راه‌های ارتباطی بین افراد است، چه در زمینه‌های کاری و چه شخصی. مشکل اصلی ما در این است که یاد گرفتیم همه کارهای خودمان را با شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها انجام دهیم. واقعا تعجب می‌کنم وقتی یک پیام شخصی در یک پیام‌رسان دریافت می‌کنم که اساسا شکل و قالب یک ایمیل را دارد. 

گذشته از این‌که باید یاد بگیریم از هر سرویسی به همان شکلی استفاده کنیم که در اهدافش گنجانده شده، باید این را هم بیاموزیم که چک کردن ایمیل خیلی مهم است. شاید یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این روزها ایمیل در بین کاربران ایرانی کم رونق شده است، همین عادت چک نکردن اینباکس ایمیل است. برای همین، اکثر افراد ترجیح می‌دهند از طریق پیام مستقیم در شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها حرف خودشان را بزنند چون می‌دانند با این کار زودتر به جواب می‌رسند.

اما عادت خالی کردن اینباکس که یعنی همان چک کردن مداوم ایمیل‌های دریافتی و پاسخ دادن به آن‌ها واقعا کار پیچیده و سختی نیست. فقط کافی است هر شب یک ربع را به خواندن ایمیل‌های‌تان اختصاص بدهید. 

از همین امشب شروع کنید. تمام ایمیل‌های تلنبار شده گذشته را نادیده بگیرید؛ همه آن‌ها را با هم انتخاب کنید و به یک فولدر جدید منتقل نمایید و اسم فولدر را هم بگذارید “گذشته” یا چیزی شبیه به این. سپس منتظر ایمیل‌های جدید بمانید و هر ایمیلی که دریافت می‌کنید را با دقت مورد بررسی قرار بدهید.

مسلما شما هم مثل هر شخص دیگری قبلا در سرویس‌های مختلفی با ایمیل خود عضو شده‌اید. این طبیعی است که تعداد قابل توجهی از ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنید دیگر به دردتان نخورند. می‌توانید با لغو عضویت خودتان در این سرویس‌ها، کاری کنید که دیگر از طرف این سرویس‌ها ایمیلی دریافت نکنید و اینباکس خود را خلوت‌تر کنید و مدیریت آن را آسان‌تر نمایید. خوشبختانه تمام سرویس‌ها یک لینک لغو عضویت در انتهای ایمیل‌های ارسالی خود دارند.

باقی ایمیل‌ها هم عموما از سوی اشخاص به دست شما می‌رسند. حالا دیگر می‌توانید خیلی راحت‌تر از قبل این ایمیل‌ها را پیدا کرده و مطالعه کنید و اگر لازم دانستید به آن‌ها پاسخ بدهید. یادتان نرود که بعد از خواندن هر ایمیل، آن را آرشیو کنید و یا به یک فولدر مرتبط منتقل نمایید تا اینباکس خود را خالی کنید.

حالا خالی نگه داشتن اینباکس دیگر کار ساده‌ای خواهد بود چون حجم ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنید تحت مدیریت خودتان است.

خود من هم البته از همان ابتدا چنین عادتی نداشتم، اما یک دوره‌ای از اپلیکیشن Mailbox استفاده می‌کردم که تمرکزش روی صفر کردن تعداد ایمیل‌های اینباکس بود. اگرچه این اپ خیلی وقت است به فعالیت خود پایان داده، اما درسی که از آن گرفتم هنوز هم همراه من هست. امیدوارم با نوشتن این نوشتار و به اشتراک گذاشتن نکاتی که بالاتر ذکر کردم، کمک کنم که شما هم این عادت مفید را به لیست عادت‌های روزانه خود اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه ها (2 دیدگاه ثبت شده)

  1. عالی بود. مشاهده ی یک اینباکس خالی، حس لذت بخشی است. اخیرا با استفاده از فیلتر کردن ایمیل و لغو عضویت برخی از خبرنامه های قدیمی، با اینباکسی مرتب روبرو هستم.
    اما مشکل مشابهی با لیست مطالب درون پاکت دارم!

    1. ممنو عباس جان… بله من هم در پاکت کلی لینک ذخیره شده دارم که قصد داشتم برخی‌ها را در خبرنامه‌ام لینک بدهم ولی هنوز نتوانستم مرتب‌شان کنم. به نظرم باید روی پاکت هم وسواس به خرج بدهیم 🙂