غیر ممکن یعنی چه؟

غ

ما آدم‌ها معمولا چه زمانی از عبارت غیر ممکن استفاده می‌کنیم؟ زمانی که انجام دادن یک کار به نظرمان محال باشد؟ شاید. شاید هم نه. شاید این فقط یک بهانه باشد؛ بهانه‌ای برای انجام ندادن یک کار سخت، یا شاید هم کمی سخت‌تر از یک کار سخت. احتمالا تو هم مثل من بارها شنیده‌ای که گفته‌اند فلان کار غیر ممکن است اما بعدها دیده‌ای که یک نفر در یک گوشه از دنیا همان کاری که به نظر خیلی‌ها غیر ممکن می‌آمده را انجام داده است! مگر غیر ممکن نبود؟ پس چطور یک نفر از پس این کار بر آمده؟

یک جمله خیلی کلیشه‌ای هست که در مورد عبارت غیر ممکن زیاد می‌گویند. می‌گویند افراد موفق غیر ممکن را از دایره لغات خودشان حذف کرده‌اند. نه! من نمی‌خواهم این را بگویم چون به نظرم این جمله از اساس غلط است. مگر می‌شود غیر ممکن را حذف کرد؟ بالاخره برخی کارها هستند که از حیطه عقل و منطق خارج می‌شوند و تبدیل می‌شوند به غیر ممکن. مثلا ریختن دو لیتر آب در یک ظرف یک لیتری یک کار کاملا غیر ممکن است و هیچ کس هم هیچ وقت در هیچ کجای دنیا نخواهد توانست این غیر ممکن را ممکن سازد. یا مثلا بیست ساعت ماندن یک انسان در زیر آب بدون هیچ وسیله کمکی هم یکی دیگر از همان کارهای غیر ممکن است که هیچ انسان عاقلی هیچ وقت تمایلی پیدا نخواهد کرد که آن را امتحان کند.

اما یک زمانی اگر به کسی می‌گفتی در آینده انسان‌ها خواهند توانست در هر کجا که هستند با هم ارتباط برقرار کنند گویی که هیچ فاصله‌ای بین‌شان نیست، همه می‌گفتند این غیر ممکن است. یا اگر به کسی می‌گفتی روزی فرا خواهد رسید که انسان قادر به پرواز در آسمان می‌شود، همه می‌گفتند تو دیوانه هستی. اما همان‌طور که می‌بینی، امروز با ما اسمارت فون‌ها و به لطف پدیده اینترنت می‌توانیم همیشه و هر کجا با هم در ارتباط مستقیم باشیم بدون این‌که بعد فاصله برای‌مان مهم باشد یا با وجود ابزارهایی همچون هواپیما و هلیکوپتر می‌توانیم آسمان را تحت کنترل خودمان داشته باشیم. این‌ها به دید برخی‌ها غیر ممکن بود و ممکن شد.

سخت چیزی است که کمی زمان می‌برد؛ غیر ممکن چیزی است که کمی زمان بیشتری می‌خواهد. فریتیوف نانسن

پس همان‌طور که واضح است، غیر ممکن خیلی از اوقات غیر ممکن واقعی نیست، فقط یک بهانه برای شانه خالی کردن از زیر بار انجام دادن کارهای سخت است. شاید حتی همین امروز هم خیلی از کارهایی که به عنوان غیر ممکن در نظر گرفته‌ایم واقعا غیر ممکن نباشند و در آینده ممکن شوند.

این‌جا من کاری به غیر ممکن‌هایی که برای همه ما تبدیل به باورهای عمومی شده‌اند ندارم؛ بیشتر می‌خواهم به غیر ممکن‌های زندگی‌های خودمان بپردازم. بگرد و ببین چه کارهایی را در زندگی خودت غیر ممکن می‌دانی و یک بار دیگر همه آن‌ها را با یک دید بازتر مورد بررسی قرار بده. ببین واقعا این‌ها محال هستند یا فقط به خاطر سخت بودن دورشان را خط کشیده‌ای؟ مطمئنم با این کار برخی از موارد را از لیست غیر ممکن‌هایت خط خواهی زد.

افزودن دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست