درباره وبلاگ

من بهراد جاود هستم، کسی که از سال ۸۹ با بحث وبلاگ‌نویسی آشنا شدم و از آن زمان تا کنون بزرگ‌ترین دل‌ مشغولی‌ام همین کار شده است.

آن روزها با یک وبلاگ در بلاگفا شروع کردم و در مورد اخبار تکنولوژی می‌نوشتم تا این‌که کم کم با فروم‌ها آشنا شدم و از بلاگفا به فروم‌ها مهاجرت کردم. کمی بعد از ادامه فعالیت در فروم‌ها، همکاری خودم با وبلاگ‌های مختلف را آغاز نمودم. اگر اهل خواندن وبلاگ‌های مختلف فارسی بوده باشید احتمالا قبلا نوشتارهای من را در وبلاگ‌هایی مثل یک‌ ادمین، کانتنت برگر، گویا آی‌تی، آی‌تی پورت، اپلستان، آی‌تی رسان و چندین وبلاگ دیگر خوانده باشید.

در طول این سال‌ها، به صورت تجربی با اصول و فنون وبلاگ‌نویسی آشنا شدم و آموختم که چطور می‌توان یک وبلاگ را به طور موثر هدایت کرد و به تولید محتوا پرداخت. بر همین اساس، از مهر ماه سال ۱۳۹۴ وبلاگ شخصی خود را راه اندازی کردم تا از این طریق، علاوه بر نوشتن در مورد موضوعات مورد علاقه‌ام، در رابطه با فوت‌وفن‌های وبلاگ‌نویسی و تولید محتوا هم چند خطی بنویسم.

متاسفانه این روزها وب فارسی حال و روز خوشی ندارد. به خاطر هجوم شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های پیام‌رسان و موارد دیگری که عملا ربطی به وبلاگ‌ها ندارند ولی روی وبلاگ‌نویس‌ها تاثیر گذاشته‌اند، تولید محتوای ناب و باکیفیت در وب فارسی با رکود قابل توجهی مواجه شده است. تعداد محدودی از بلاگرهای ایرانی امروز در وبلاگستان فارسی مشغول فعالیت هستند که خیلی از آن‌ها نویسنده‌های تازه‌کار محسوب می‌شوند؛ نویسنده‌هایی که بعد از چند ماه به کلی از وبلاگ‌نویسی خسته می‌شوند و آن را کنار می‌گذارند مگر این‌که واقعا به این کار علاقه داشته باشند و ادامه بدهند که خیلی بعید است. کسانی هم که هنوز در این عرضه باقی مانده یا در آینده باقی می‌مانند خیلی به ندرت به تولید محتوا می‌پردازند.

در این اوضاع و احوال، وجود وبلاگ‌هایی که با جدیت به کار خود ادامه بدهند و در تولید محتوا حضور فعالی داشته باشند، نه تنها می‌تواند به احیای وبلاگستان فارسی کمک کند، بلکه خواهد توانست برای باقی بلاگرهای ایرانی یک دلگرمی به حساب بیاید. تلاش من هم همین است که این وبلاگ شخصی را تا حد امکان سرپا نگه دارم و با ارائه مطالب مفید، به نوبه خودم کمکی به وب فارسی و وب‌نویس‌های فارسی زبان کنم.