۱۲ راه برای افزایش تعداد مخاطبان پادکست

به غیر از محتوای نوشتاری مثل وبلاگ و محتوای تصویری مثل ویدیوهای یوتیوب، محتوای صوتی هم علاقه‌مندان زیادی دارد و پادکست هم یکی از بهترین و پرطرفدارترین انواع محتوای صوتی به شمار می‌رود. البته پادکست پدیده جدیدی نیست، اما در طول یکی دو سال اخیر در بین کاربران فارسی زبان به شهرت قابل توجهی رسیده است. این روزها پادکست‌های فارسی متعددی را می‌توان یافت که به مخاطبان پرشماری دست یافته‌اند.

بر این اساس، این کاملا طبیعی است که برخی‌ها به این فکر بیافتند که یک پادکست جدید راه بیاندازند، به این امید که بتوانند به همان میزان محبوبیت برسند. پس این پرسش که چگونه می‌توان تعداد مخاطبان پادکست را افزایش داد پرسش متداولی محسوب می‌شود.

متاسفانه تصور عموم از پادکست این است که اگر به پادکست ساختن ادامه بدهند بالاخره مخاطبان از راه می‌رسند. به طور خلاصه و صادقانه می‌گویم، پادکستینگ با این طرز فکر به هیچ جایی نمی‌رسد. برای آن‌که بتوانید دیگران را راضی کنید تا پادکست شما را گوش کنند و برای آن‌که موفق شوید شنونده‌ها را به طرفدار تبدیل کنید لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید و من در این مقاله می‌خواهم دقیقا به همین نکات اشاره کنم.

۱- یک وب‌سایت درست کنید

اگر بخواهید پادکست خود را به دیگران معرفی کنید چه می‌کنید؟

خوب، می‌توانید به طور شفاهی کمی در مورد پادکست‌تان توضیح بدهید و از این بگویید که در پادکست‌تان از چه موضوعاتی سخن به میان می‌آورید، می‌توانید بگویید چه کسانی را در پادکست‌تان به عنوان مهمان دعوت کرده‌اید و چه کسانی را قصد دارید دعوت کنید، می‌توانید بگویید تا الان چند قسمت درست کرده‌اید و چرا فکر می‌کنید دیگران باید به پادکست‌های شما گوش بدهند، بعد وقتی طرف مقابل حسابی از حرافی شما خسته شد می‌توانید به او بگویید اگر می‌خواهد به پادکست شما دسترسی پیدا کند می‌تواند اسم پادکست شما را در سرویس‌های مختلف جست‌وجو کند.

این طرز معرفی واقعا غیر حرفه‌ای به نظر می‌رسد. در عوض شما می‌توانید یک وب‌سایت یا لندینگ پیج برای پادکست خود درست کنید، برنامه خود را در آن صفحه به خوبی معرفی کنید و توضیح بدهید که دیگران چرا باید به پادکست شما گوش کنند و در همان صفحه اینترنتی لینک پادکست خود در سرویس‌های مختلف را قرار دهید تا مخاطب با یک کلیک بتواند شنونده برنامه‌های شما بشود. حالا اگر بخواهید پادکست خود را به کسی معرفی کنید، کافی است آدرس سایت یا وبلاگ خود را به او بدهید. کاملا ساده و حرفه‌ای.

به بیان روشن‌تر، تبلیغ کردن یک صفحه اینترنتی حاوی اطلاعات پادکست‌تان خیلی ساده‌تر از بازاریابی برای تک تک صفحات پادکست شما در سرویس‌های مختلف است.

۲- برای هر قسمت از پادکست یک صفحه اختصاصی بسازید

ساختن یک صفحه اینترنتی اختصاصی برای معرفی کل پادکست‌تان خوب است اما کافی نیست. درست مثل پست‌های وبلاگی که هر کدام صفحه و آدرس اختصاصی خود را دارند، هر قسمت یا اپیزود از پادکست شما هم باید یک صفحه نوشتاری اختصاصی برای خودش داشته باشد.

این کار مزایای مختلفی دارد. علاوه بر این‌که می‌توانید همان آدرس اختصاصی برای هر قسمت را با دیگران به اشتراک بگذارید و به شکل ساده‌تری مخاطبان را به سمت محتوای جدید خود جذب نمایید، این امکان را هم خواهید داشت که به طور مفصل در مورد هر قسمت به صورت کتبی توضیح بدهید تا بازدیدکننده به راحتی بداند که باید منتظر چه مباحثی در پادکست شما باشد.

هدف شما این است که بیشترین تعداد مخاطبان را به سمت پادکست خود بکشانید، پس چرا در این راه فقط از یک نوع محتوا استفاده می‌کنید؟ عاقلانه‌تر این است که برای محتوای صوتی یا همان پادکست خود یک بسته محتوای نوشتاری هم تهیه کنید تا هم بتوانید علاقه‌مندان به محتوای نوشتاری را متوجه کار خود کنید و هم از مزایای بهینه‌سازی متون در موتورهای جست‌وجو بهره ببرید.

لابد می‌پرسید در صفحه توضیحات هر اپیزود از پادکست خود چه مواردی را باید رعایت کنید؟

  • عنوان و توضیحات: مسلما اولین بخش ضروری در صفحه هر اپیزود، آوردن عنوان آن قسمت و یک توضیح مختصر و چند کلمه‌ای در مورد همان قسمت است برای آن‌که مخاطب با یک نگاه بفهمد موضوع اپیزود چیست و از آن مهم‌تر برای آن‌که موتورهای جست‌وجو اپیزود شما را با کلمات کلیدی مرتبط فهرست کنند
  • پلیر امبد شده: اگر از هاست‌ها یا سرویس‌های خوب برای میزبانی پادکست خود استفاده کنید، قطعا امکان امبد کردن پلیر هم یکی از امکانات آن سرویس خواهد بود. باید کل اپیزود را در همان صفحه امبد (Embed) کنید تا بازدیدکننده بتواند در همان صفحه به اپیزود مربوطه گوش کند
  • عکس مرتبط: باید برای هر اپیزود از پادکست خود یک عکس مرتبط در صفحه اختصاصی آن اپیزود قرار دهید، به طوری که در آن عکس ویژه بتوان کلیات موضوع اپیزود را متوجه شد. گاهی با یک عکس می‌توان افراد را راضی به گوش دادن کرد، پس بد نیست اگر کمی وقت بگذارید و یک عکس خوب برای هر اپیزود طراحی کنید.
  • توضیحات تکمیلی: در ادامه باید یک بخش به عنوان توضیحات تکمیلی به صفحه اضافه کنید. پیشنهاد می‌کنم کل گفت‌وگوی موجود در اپیزود را به صورت کتبی در صفحه اپیزود بنویسید تا کسانی که دوست ندارند یا نمی‌توانند به پادکست گوش کنند بتوانند متن گفت‌وگو را بخوانند. اگر مهمانی در اپیزود خود دارید می‌توانید کمی هم در مورد مهمان خود بنویسید و او را معرفی کنید. در ارائه توضیحات دست‌تان به کم نرود بهتر است. ضمنا سعی کنید چند تیتر با تگ H3 هم در متن خود بگنجانید.
  • لینک‌های اشاره شده در اپیزود: گاهی پیش می‌آید در اپیزود پادکست خود به چند منبع یا محصول اشاره کنید یا این‌که مجبور می‌شوید اسپانسر پادکست خود را معرفی نمایید، در این صورت بهتر است تا لینک مواردی که در طول اپیزود به آن‌ها اشاره کرده‌اید را در صفحه اختصاصی آن اپیزود قرار بدهید تا مخاطب بتواند به راحتی با یک کلیک به آن‌چه ذکر کردید دسترسی پیدا کند.
  • عضویت در خبرنامه: اگر در صفحه هر اپیزود یک باکس برای عضویت در خبرنامه هم قرار بدهید دیگر عالی می‌شود. در مورد اهمیت جمع کردن لیست ایمیل برای پادکست در ادامه توضیح خواهم داد اما اکنون همین را اشاره کنم که باکس عضویت در خبرنامه برای پادکست را حتما باید در صفحه هر اپیزود جای بدهید.

۳- کلمات کلیدی را مد نظر قرار دهید

چه باور کنید و چه نه، خیلی‌ها از طریق جست‌وجو با پادکست شما آشنا می‌شوند؛ حال چه از طریق جست‌وجو در موتورهای جست‌وجو باشد و چه از طریق جست‌وجو در سرویس‌های مختلفی مثل اسپاتیفای یا گوگل پادکست. پس لازم است که کلمات کلیدی را در کانون توجه خود قرار دهید.

وقتی می‌خواهید عنوان اپیزود جدید پادکست خود را بنویسید فقط روی یک کلمه کلیدی اصلی متمرکز شوید، اما در قسمت توضیحات زیر عنوان می‌توانید یکی دو تا کلمه کلیدی مرتبط را هم به میان بیاورید. از این طریق می‌توانید مطمئن باشید وقتی دیگران در مورد موضوع مورد بحث شما جست‌وجو می‌کنند احتمالا با پادکست شما هم روبه‌رو خواهند شد. اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر یاد بگیرید می‌توانید نگاهی به پادکست‌های رقیب بیاندازید و ببینید آن‌ها چگونه از کلمات کلیدی بهره می‌برند.

۴- از جمع کردن ایمیل دست برندارید

خبرنامه ایمیلی یکی از بهترین راه‌ها برای این است که به طرفداران خود خبر بدهید که اپیزود جدیدی از پادکست‌تان منتشر شده است. با ایمیل، مخاطبان دیگر مجبور نیستند یادشان بماند تا به شما سر بزنند و ببینند آیا قسمت جدیدی منتشر کرده‌اید یا نه، چون این خودتان هستید که به آن‌ها ایمیل می‌دهید و موضوع را به آن‌ها خبر می‌دهید.

باکس عضویت در خبرنامه ایمیلی باید در تمام بخش‌ها وجود داشته باشند، از صفحه اصلی سایت پادکست‌تان گرفته تا صفحات اختصاصی هر اپیزود (همان‌طور که بالاتر نوشتم). اگر وبلاگ دارید، می‌توانید از همان خبرنامه وبلاگ‌تان برای اشاره به اپیزودهای جدید پادکست‌تان هم استفاده کنید.

جمع کردن ایمیل کار سختی نیست ولی خیلی راحت دست کم گرفته می‌شود. اگر چند دقیقه وقت بگذارید خیلی ساده می‌توانید به کمک یک سرویس ارسال ایمیل انبوه مثل میل‌چیمپ برای خودتان یک خبرنامه درست کنید و باکس مربوط به آن را در سایت پادکست قرار دهید. یادتان باشد که در پادکست‌های خود حتما از مخاطبان خود بخواهید که در خبرنامه پادکست عضو شوند.

نوشتار مرتبط: چرا ایمیل مارکتینگ برای وبلاگ، از جذب دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی مهم‌تر است؟

۵- برای سایت پادکست خود از لینک بیلدینگ بهره ببرید

درست مثل یک وبلاگ با محتوای نوشتاری که به لینک بیلدینگ نیاز دارد تا بیشتر دیده شود، سایت یا صفحه پادکست شما هم به لینک بیلدینگ نیاز دارد. اگر در پادکست دیگران به عنوان مهمان شرکت می‌کنید یا محتوایی در مورد پادکست‌ها تولید می‌کنید و به صورت مهمان در اختیار دیگران قرار می‌دهید، سعی کنید حتما لینک سایت پادکست خود را در آن بسته محتوایی قرار بدهید تا مخاطبان سایت میزبان را به سمت سایت پادکست خود بکشانید.

۶- بیش از حد روی سئو تمرکز نکنید

تا این‌جا هر چه نوشتم بیشتر در مورد استفاده از بهینه‌سازی محتوا یا همان سئو برای افزایش تعداد مخاطبان پادکست بود، اما همین‌جا لازم می‌دانم یادآوری کنم که گرچه تمام نکات بالا مفید هستند ولی نباید بیش از حد روی سئو متمرکز شوید. یادتان باشد که مخاطب نهایی آدم‌ها هستند نه موتورهای جست‌وجو. پس سعی کنید ضمن رعایت نکات ذکر شده تا اینجا، محتوای پادکست خود را طوری تهیه کنید که به گوش طرفداران واقعی‌تان خوش بیاید.

۷- پذیرای پادکسترهای دیگر باشید

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تعداد مخاطبان پادکست این است که مخاطبان دیگر پادکست‌ها را به سمت پادکست خود بکشانید و بهترین شیوه برای انجام چنین کاری این است که پادکسترهای دیگر را راضی کنید تا به عنوان مهمان در پادکست شما شرکت کنند.

خبر خوب این که راضی کردن اکثر پادکسترها کار سختی نیست، فقط کافی است از آن‌ها خواهش کنید. اگر پادکست شما تازه وارد است و مخاطب خاصی ندارد بهتر است روی پادکست‌های مشابه خود با مخاطبان کم تعداد تمرکز کنید چون به این شکل شانس شما برای راضی کردن آن‌ها بیشتر می‌شود.

۸- مهمان پادکسترهای دیگر بشوید

می‌دانید چرا راضی کردن پادکسترها برای مهمان شدن در پادکست‌های دیگر آسان است؟ چون خودشان هم از این مهمانی سود می‌برند. خوب است اگر در پادکست‌های دیگر به عنوان مهمان شرکت کنید چون از این طریق مخاطبان پادکست میزبان را به سمت پادکست خودتان جذب می‌کنید.

در زمینه پادکستینگ، مهمان شدن و میزبان شدن هر دو خوب است چون برای هر دو طرف شنونده‌های بیشتری را فراهم می‌آورد. به قول معروف، این یک معامله برد برد است!

۹- شبکه‌های اجتماعی را دست کم نگیرید

با این‌که بخش بزرگی از مخاطبان از طریق جست‌وجو با پادکست شما آشنا می‌شوند، اما شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانند منبع خوبی برای افزایش تعداد شنونده‌ها برای شما باشند. قدرت شبکه‌های اجتماعی نباید دست کم گرفته شود.

هر اپیزود از پادکست خود را بارها و بارها در ساعات و روزهای مختلف و به اشکال و انواع متفاوت در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و به خاطر داشته باشید که تکرار کلید موفقیت در شبکه‌های اجتماعی است. به خاطر وجود الگوریتم‌ها در اکثر پلتفرم‌های محبوب اجتماعی، این تکرار است که شانس دیده شدن محتوای شما را بالا می‌برد.

می‌توانید ابتدا با عنوان اپیزود جدید خود برای معرفی همان اپیزود در شبکه‌های اجتماعی شروع کنید و بعد به مرور بخش‌های مهمی از محتوای پادکست را در قالب گفتاورد به همراه لینک اپیزود در این پلتفرم‌ها منتشر کنید یا این‌که هر از گاهی لینک اپیزودهای قبلی را مجددا بازنشر نمایید.

۱۰- به شنونده‌ها بها بدهید

شنونده‌های پادکست شما عاشق این هستند که ببینند به آن‌ها اهمیت می‌دهید. پس اگر در مورد پادکست شما چه در وب‌سایت‌ها و چه در شبکه‌های اجتماعی نظری منتشر شد، حتما به آن نظرات پاسخ بدهید. از آن بهتر، می‌توانید در اپیزودهای پادکست خود چند مورد از همین نظرات را با ذکر نام صاحب نظر بخوانید و بعد به آن‌ها پاسخ بدهید. مخاطبان از این‌که اسم خودشان را در پادکست شما بشنوند خیلی خوشحال می‌شوند.

۱۱- از یک سرویس هاستینگ خوب استفاده کنید

اگرچه شما می‌توانید پادکست‌های خود را روی سایت خودتان میزبانی کنید، ولی این کار به چند دلیل عاقلانه به نظر نمی‌رسد. میزبانی از فایل‌های صوتی کار ساده‌ای نیست و ممکن است در طول کار با مشکلات و پیچیدگی‌های فراوانی روبه‌رو شوید؛ پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که در دراز مدت می‌توانند روی تعداد مخاطبان پادکست شما اثر منفی بگذارند.

در عوض می‌توانید از یک هاستینگ حرفه‌ای برای پادکست‌های خود کمک بگیرید. سرویس‌های زیادی مثل Libsyn و Blubrry وجود دارند که به طور ویژه در میزبانی از پادکست‌ها فعالیت می‌کنند و امکانات فراوانی از جمله انتشار ساده هر اپیزود از پادکست روی سرویس‌های مختلفی همچون اپل پادکستز و اسپاتیفای، هماهنگی کامل با سیستم‌های مدیریت محتوایی مثل وردپرس و همین‌طور ارائه پلیر برای امبد کردن در صفحات اینترنتی را ارائه می‌دهند.

۱۲- هشتگ بسازید

هشتگ‌ها در مورد پادکستینگ خیلی به درد می‌خورند. سعی کنید در مورد هر آن‌چه می‌توانید یک هشتگ اختصاصی برای خودتان درست کنید.

مثلا در مورد خود پادکست یک هشتگ ویژه درست کنید تا با دنبال کردن آن هشتگ به شکل ساده‌تری بتوانید نظرات مردم را در مورد پادکست خود در پلتفرم‌های مختلف دنبال کنید. به جز این، اگر لازم دانستید می‌توانید یک هشتگ اختصاصی برای برخی از اپیزودها هم درست کنید. یا این‌که می‌توانید یک پرسش در پادکست خود مطرح کنید و از شنونده‌ها بخواهید با زدن یک هشتگ به خصوص، به سوال شما پاسخ بدهند.

پایان‌نوشت:

در آخر، همیشه این راه را هم در اختیار دارید که در اپیزودهای پادکست خود مستقیما از مخاطبان خود بخواهید تا پادکست شما را دنبال کنند. گاهی اوقات به زبان آوردن یک درخواست بهتر جواب می‌دهد.

تمام آن‌چه در این مقاله نوشته شده است هر کدام به تنهایی مفید هستند اما اگر همه را با هم به کار بگیرید قطعا سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود خواهید رسید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.