هفده سال پیش اتفاق افتاد

دقیقا هفده سال پیش در چنین روزی بود که یک اتفاق مهم در دنیای اینترنت فارسی رخ داد. دقیقا از هفده سال پیش دنیایی خلق شد که من و بسیاری دیگر درگیرش شدیم. دقیقا هفده سال پیش بود که اولین وبلاگ فارسی پا به عرصه وجود گذاشت و رسمی را پایه‌گذاری کرد که تا امروز ادامه داشته است. از آن روز، ما وبلاگ‌نویس‌ها شانزدهم شهریور را گرامی می‌داریم؛ روزی با عنوان روز وبلاگستان فارسی.

امروز هفدهمین بار است که روز وبلاگستان فارسی را ارج می‌نهیم. از این بابت بسیار خرسندم که در چنین روزی در جمع وبلاگ‌نویس‌ها قرار دارم و می‌توانم در این زمینه نوشته‌ای هر چند کوتاه و مختصر بنویسم. راستش را بخواهی حالا که فکرش را می‌کنم می‌بینم از زمانی که وبلاگ‌نویسی را شروع کردم تا به حال در مورد روز وبلاگستان فارسی چیزی ننوشته‌ام. برایم جالب است! در هر حال این اولین بار است که به این موضوع می‌پردازم.

بعد از کمی چرخ زدن در اینترنت و خواندن چند مقاله با همین مضمون، متوجه شدم که اکثر وبلاگ‌نویس‌ها در این روز شروع می‌کنند به انتقاد کردن از وضعیت وبلاگستان فارسی. شاید حجم قابل توجهی از مقالات مرتبط، به کمبودهای این حیطه بین بلاگرهای ایرانی پرداخته باشد، اما در این نوشته که مشغول خواندنش هستی به هیچ وجه خبری از مرور کردن کمبودها و نکات منفی نیست.

برعکس خیلی‌ها، من به آینده وبلاگ‌نویسی فارسی کاملا امیدوار هستم. ممکن است به عقیده بعضی از دوستانم وبلاگ‌ها دیگر رونق گذشته را نداشته باشند و کمتر مورد توجه قرار بگیرند، ولی من می‌گویم که وبلاگستان فارسی که اکنون به هفده سالگی رسیده تازه بالغ شده است. این‌که تعداد وبلاگ‌ها کمتر از چند سال اول دوران زندگی وبلاگستان است کاملا صحت دارد، این‌که شبکه‌های اجتماعی تمرکز خیلی از بلاگرها را به سمت خودشان جذب کرده‌اند و سبب شده‌اند که بلاگرها از وبلاگ‌شان غافل شوند کاملا صحت دارد، ولی با این همه، وبلاگ‌هایی که تا امروز باقی مانده‌اند از جنس وبلاگ‌های دائمی هستند.

وبلاگ‌نویس‌های امروز وقتی به نوشتن مشغول می‌شوند یا به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اغلب یک هدف منطقی دارند و می‌دانند که دقیقا از وبلاگ‌شان چه می‌خواهند. آن‌ها که هنوز می‌نویسند یا آن‌ها که در آینده به جمع ما خواهند پیوست اکثرا از نوشتن لذت می‌برند و اهداف‌شان به مسائل کم اهمیتی مثل کسب درآمد از وبلاگ یا کسب شهرت محدود نمی‌شود. بلاگرهای این نسل و نسل‌های آینده دیگر مثل گذشته دید اشتباهی نسبت به وبلاگ‌نویسی ندارند چون می‌دانند که از راه نوشتن نمی‌توان به این اهداف زودهنگام و کم‌ارزش رسید.

با این همه، این وظیفه ما وبلاگ‌نویس‌هاست که به حفظ و بقای وبلاگستان فارسی کمک کنیم و این میسر نمی‌شود مگر با همکاری با یکدیگر. این من و توی وبلاگ‌نویس هستیم که هفده سال دنیای وبلاگ‌های فارسی را زنده نگه داشته‌ایم و از این به بعد هم باید به همت خود بیافزاییم و بیشتر بکوشیم تا با وجود عرصه‌های فراوان نشر و بازنشر محتوای زرد و سطحی، همچنان به تولید و اشتراک گذاری محتوای مفید کمک کنیم.

در مجموع، امید من این است که وبلاگ‌نویسی از این پس با اقبال بیشتری مواجه شود. من به عنوان عضو کوچکی از وبلاگستان فارسی از زمانی که این وبلاگ را راه‌اندازی کردم در کنار پرداختن به موضوعات دیگر، به فوت و فن‌های وبلاگ‌نویسی هم پرداخته‌ام و خواهم پرداخت تا به نوبه خودم کمکی کنم به کسانی که دوست دارند وارد این دنیای جذاب بشوند؛ درست مثل عزیزانی همچون شاهین کلانتری و باقی دوستانی که دنبال‌شان می‌کنم.

تمام کارهایی که به آن‌ها اشاره کردم کار سختی نیست و هر بلاگری خیلی راحت می‌تواند این موارد را به لیست کارهای ضروری وبلاگش اضافه نماید. تو هم اگر وبلاگ‌نویس هستی کاملا دوستانه از تو تقاضا می‌کنم که به بلاگرهای دیگر کمک کنی. ما در کنار هم قطعا سطح اینترنت فارسی را بالا می‌بریم و بالا نگاه خواهیم داشت.

۸ دیدگاه روشن هفده سال پیش اتفاق افتاد

 • بهراد عزیز! از اینکه خودن رو در زمره ی دوستانت می بینم و لطفی که نسبت به من داشتی، واقعا ازت ممنونم.

  مطلب خیلی خوبی نوشتی و کاملا با تو در مورد رونق این روزهای وبلاگستان هم عقیده ام. خیلی از دوستانی که از بیرون به وبلاگ نویسی نگاه کرده و اون رو با چند سال پیش مقایسه می کنند، حرف هایی از این جنس که وبلاگنویسی رو به افول هست و .. می زنند. اما وبلاگ نویسی نه تنها از رونق نیوفتاده که حتی بالغ تر شده. امروز مطالبی که توی وبلاگستان فارسی منتشر میشه، خیلی پخته تر و بهتر از مطالب چند سال قبل وبلاگستان هست. امروز فرصت های جدیدتری پیش روی وبلاگنویسان قرار گرفته.

  • خواهش می‌کنم شما قطعا از دوستان خوب بنده هستی عباس جان و این افتخاری است برای من. خوشحالم که در این زمینه با من هم نظر هستی. دوست دارم از شما هم یادداشتی در وبلاگت بخوانم. به هر حال برای ما بلاگرها چه چیزی مهم‌تر از روز وبلاگستان فارسی؟

 • بهراد عزیز! این هم مطلبی که درخواست داده بودی

  http://bit.ly/2NscQbg

  • متشکرم. خواندم و از خواندنش لذت بردم. ممنون از این‌که به درخواست من توجه کردی و امیدوارم که در کنار هم بتوانیم به ارتقاء سطح وبلاگ‌های فارسی کمک کنیم. پیروز باشی.

 • قلمت پایدار باشه وبلاگ نویس فعال
  ارادت!

 • خیلی خوب بود بهراد، سعی می‌کنیم هر سال هر کدوممون به اندازۀ توانمون بیشتر به بلاگ‌نویسی و نوشتن بپردازیم 🙂

  موفق باشی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.