یک بازاریاب دیجیتال چه خصوصیاتی دارد؟

شاید بارها و بارها عبارت بازاریاب دیجیتال به گوش‌تان خورده باشد، اما آیا واقعا می‌دانید که یک بازاریاب دیجیتال دارای چه خصوصیاتی است و چطور می‌تواند از پس وظایف کارش بر بیاید؟ اگر پاسخ این سوال را نمی‌دانید بد نیست یادآور شوم که بازاریابی دیجیتال کار اصلا ساده‌ای نیست و هر کسی نمی‌تواند در این کار حرفه‌ای شود. اگر شما هم دلتان می‌خواهد وارد حرفه بازاریابی دیجیتال شوید بهتر است این پست را بخوانید تا بدانید چه وظایف و شرایطی در انتظارتان است.

اولین و مهم‌ترین خصوصیت یک بازاریاب دیجیتال این است که می‌تواند مثل یک جارو برقی اطلاعات را جمع‌آوری کند. دیگران از یک بازاریاب دیجیتال انتظار دارند که بتواند در هر زمینه‌ای کمی اطلاعات داشته باشد تا بتواند در موردش بنویسد و سخنرانی کند و با دیگران ارتباط برقرار کند. پس یک بازاریاب دیجیتال حرفه‌ای زمان زیادی را برای خواندن و جمع‌آوری اطلاعات صرف می‌کند. مطالعه کردن کتاب‌های مرتبط با یک تخصص خاص، خواندن مطالب و پست‌های اینترنتی و حتی پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، بخش اعظمی از زندگی یک بازاریاب دیجیتال را به خود اختصاص می‌دهد. اگر یک فرد عادی روزی نیم ساعت به مطالعه می‌پردازد، یک بازاریاب دیجیتال باید حداقل چهار یا پنج برابر بیشتر وقت صرف خواندن و به دست آوردن اطلاعات کند.

بعلاوه، یک بازاریاب دیجیتال باید قادر باشد که تمام اطلاعات به دست آورده را به شکلی صحیح به اشتراک بگذارد. شیوه این اشتراک گذاری می‌تواند در قالب یک پست در فیسبوک، یک توییت، یک خبرنامه، یک پست وبلاگی یا یک گزارش ویدیویی باشد. در هر صورت، وظیفه پردازش تمام اطلاعات دریافتی و تبدیل این اطلاعات به یک بسته اطلاعاتی قابل فهم و درک برای گروه مخاطبان بر عهده بازاریاب دیجیتال است.

انعطاف پذیر بودن نیز از ملزومات حرفه بازاریابی دیجیتال است. هر گروهی از مخاطبان فرهنگ و آداب مخصوص به خودش را دارد و یک بازاریاب دیجیتال برای آنکه بتواند به درستی اطلاعات خودش را به این گروه‌ها منتقل کند، باید بلد باشد که خودش را با آن گروه و آدابش وفق دهد. مثلا ادبیات و لحن ایده‌آل در توییتر با فرهنگ متداول در فیسبوک تفاوت‌های زیادی دارد. یک بازاریاب دیجیتال حرفه‌ای باید بتواند یک پیام را آنچنان تغییر دهد که توجه مخاطبان هر دو شبکه اجتماعی را جلب کند. کار ساده‌ای نیست اما با تمرین می‌توان آن را آموخت.

گذشته از تمام این موارد، یک بازاریاب دیجیتال باید یک متخصص در برقراری ارتباط با دیگران نیز باشد. برخوردار بودن از قدرت تاثیرگذاری در فرد مقابل و خوب صحبت کردن از ملزومات این شغل است. بازاریابی دیجیتال مبتنی بر ارتباطات است؛ چه ارتباط با همکاران و کارفرمایان و چه ارتباط با گروه مخاطبان. کسی که نتواند در دنیای پر رقابت بازاریابی دیجیتال خودش را نشان دهد و توجه دیگران را به خودش جلب کند نمی‌تواند آینده درخشانی در این حرفه داشته باشد.

خودکفایی هم یکی دیگر از خصوصیات این شغل است. بازاریاب‌های دیجیتال حداقل برای چند ماه یا چند سال اول فقط خودشان هستند و خودشان و کسی قرار نیست به آنها کمک کند. این شیوه کار کردن را خود بازاریاب‌ها نیز دوست دارند چون مجبور می‌شوند همه کارها را خودشان انجام دهند و خودکفا بشوند و بر تمام جبنه‌های شناخته شده و نشده این کار مسلط شوند. شاید در آینده بتوانید چندین کارمند برای خودتان فراهم کنید و شرکت خودتان را داشته باشید، اما در آن زمان نیز همه از شما انتظار دارند که بیشتر از بقیه تخصص و مهارت داشته باشید تا بتوانید کارمندان خود را مدیریت و هدایت کنید.

آمار و ارقام باید در ذهن شما جزو اولین اولویت‌ها باشد. هیچ کس از بازاریابی استقبال نمی‌کند که بدون توجه به آمار دقیق کارش را انجام می‌دهد. بازاریابی چه دیجیتال باشد و چه غیر دیجیتال، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با آمار دارد. کسی که نداند دقیقا چه ساعتی یک پیام را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد، یا نداند گروه مخاطبان کارفرما در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی بیشترین فعالیت را دارند، یا بلد نباشد چطور میزان تعامل کاربران با پیام‌های به اشتراک گذاشته شده را ردیابی کند و بسنجد، هیچ وقت نمی‌تواند یک بازاریاب دیجیتال موفق شود.

در نهایت بهتر است این را بدانید که علاقه داشتن به کار بازایابی دیجیتال فقط نیمی از راه است. باقی راه آشنا بودن با تمام مواردی است که در بالا به آنها اشاره کردم. اگر فکر می‌کنید می‌توانید ساعت‌ها و روزها مطالعه کنید، اگر فکر می‌کنید در انتقال پیام‌ها قدرت خوبی دارد، اگر آنقدر اعتماد به نفس دارید که بتوانید در بین رقبا به چشم بیایید، اگر برای انجام دادن وظایف‌تان به کمک دیگران نیازی ندارید و اگر همیشه به آمار و ارقام توجه می‌کنید، پس بدانید که می‌توانید با خیال راحت‌تری وارد عرصه بازاریابی دیجیتال شوید.

بدون دیدگاه برای یک بازاریاب دیجیتال چه خصوصیاتی دارد؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *