چرا بازدیدکننده‌ها از وبلاگ شما فراری می‌شوند؟

هر بلاگری این مساله را تجربه کرده است که بازدید کننده‌ها پس از ورود به وبلاگش خیلی زود آن را ترک می‌کنند. این برای هیچ وبلاگی خوش‌آیند نیست. ما وبلاگ‌نویس‌ها تمام تلاش‌مان این است که بازدید کننده‌ها را تبدیل به مخاطب‌های دائمی وبلاگ خود کنیم، حال اگر اکثر افرادی که به تازگی وارد وبلاگ ما می‌شوند، خیلی زود آن را ترک کنند و دیگر هرگز به سمت آن باز نگردند، این قطعا نشانه خوبی نیست.

اگر در هنگام بررسی آمار عملکرد وبلاگ‌تان به این موضوع برخوردید، باید از خودتان این سوال را بپرسید که دقیقا چه موضوعی سبب شده که بازدید کننده‌ها به سرعت از وبلاگ شما خارج بشوند؟ مسلما این مشکل بازدید کننده‌ها نیست، حتما وبلاگ شما مشکلاتی دارد که آن‌ها را از خود می‌راند. اگر برای شما هم این مساله پیش آمده است ولی نمی‌توانید به دلایلش پی ببرید، امروز می‌خواهم با شما از متداول‌ترین دلایل فراری بودن بازدید کننده‌ها از برخی وبلاگ‌ها بپردازم. با دقت به مواردی که در ادامه به آن‌ها خواهم پرداخت فکر کنید و چنان‌چه متوجه شدید که وبلاگ شما یکی یا چند مورد از این مشکلات را دارد، در اسرع وقت سعی کنید آن‌ها را رفع نمایید:

طراحی ضعیف، قدیمی و تکراری

اولین عنصری که توجه هر بازدید کننده‌ای را در وبلاگ شما به خودش جلب می‌کند، ظاهر وبلاگ شماست. قبلا هم بارها گفتم که ظاهر وبلاگ، حکم ویترین محتوای وبلاگ را دارد. حال اگر این ویترین جذابیتی نداشته باشد یا به خوبی چیده نشده باشد، چطور می‌توان انتظار داشت که دیگران به آن‌چه در داخل این ویترین ارائه می‌شود توجه کنند؟ وبلاگ‌‌نویس‌هایی که به ظاهر وبلاگ خودشان اهمیت نمی‌دهند و سروته ماجرا را با یک پوسته رایگان تکراری و خسته‌کننده هم می‌آورند، هرگز نخواهند توانست بازدید کننده‌ها را به مخاطب‌های دائمی وبلاگ‌شان تبدیل کنند. در عوض، هر چه ظاهر یک وبلاگ منظم‌تر، زیباتر و چشم‌نوازتر باشد، مثل یک آهن‌ربا بازدید کننده‌ها را به سمت خودش می‌کشاند.

فونت نامناسب

این مشکل در اکثر وبلاگ‌های فارسی به چشم می‌خورد. تعداد قابل توجهی از بلاگرهای ایرانی اصلا به مساله فونت وبلاگ‌شان فکر هم نمی‌کنند، باقی هم یا وقت و حوصله تغییر فونت وبلاگ را ندارند یا این‌که این کار را بلد نیستند. فونت نوشتار اهمیت فراوانی دارد، اگر یک فونت نامناسب برای نوشته‌ها استفاده شود خواندن مطالب برای بازدید کننده‌ها سخت خواهد شد و همین سبب می‌شود که آن‌ها زحمت خواندن را به خودشان ندهند و چشم خودشان را اذیت نکنند و در نتیجه وبلاگ شما را خیلی راحت ترک خواهند کرد. حال این‌که، وبلاگ‌هایی که از فونت‌های خوبی همچون وزیر یا ایران‌یکان استفاده می‌نمایند، شانس بیشتری در جذب مخاطب دارند.

موبایل فرندلی نبودن

با فراگیر شدن دیوایس‌های موبایل و اسمارت فون‌ها، هر روز به تعداد کاربران این دیوایس‌ها افزوده می‌شود. اکنون حجم قابل توجهی از بازدید کننده‌های وبلاگ‌ها، از طریق دیوایس‌های موبایل به وبلاگ‌ها سر می‌زنند. حال اگر وبلاگی طراحی موبایل فرندلی نداشته باشد، بازدید کننده حق دارد وقت خودش را در آن وبلاگ هدر ندهد. با این حساب، طراحی موبایل فرندلی یکی از ملزومات هر وبلاگی محسوب می‌شود.

وبلاگ

کند بودن وبلاگ

کاربران اینترنتی عاشق سرعت هستند و از کندی بیزارند. به همین دلیل است که هر سرویس و وب‌سایت و نرم‌افزاری را که فکرش را بکنید تمام تلاشش را می‌کند که سرعت ارائه خدمات و محتوای خود را به بالاترین حد ممکن برساند. به بیان دیگر، خیلی از سرویس‌ها و وب‌سایت‌ها بر سر سرعت ارائه محتوا با هم رقابت جدی و نفس‌گیر دارند. در این میان، وبلاگ‌ها هم از این رقابت مستثنی نیستند. وبلاگی که برای لود شدنش باید یک دقیقه منتظر ماند در جذب مخاطب خیلی ضعیف‌تر از وبلاگی عمل می‌کند که زیر پنج ثانیه به طور کامل لود می‌شود.

تبلیغات مزاحم

تقریبا هیچ کدام از ما میانه خوبی با تبلیغات اینترنتی نداریم. دقیقا به همین دلیل است که سرویس‌های اد بلاکر پدید آمده‌اند. اما به این نکته هم باید توجه کرد که یکی از منابع در‌آمد اصلی وبلاگ‌نویس‌ها، گرفتن تبلیغات در وبلاگ است. با این حال برخی از وبلاگ‌ها هستند که در این زمینه زیاده‌روی می‌کنند و آن‌قدر تبلیغات در وبلاگ‌شان می‌گذارند که ذهن بازدید کننده را آزار می‌دهد. این وبلاگ‌ها نه تنها در جذب مخاطب موفق نخواهند بود، بلکه دید مخاطبان وبلاگ‌های دیگر را نسبت به ارائه تبلیغات منفی خواهند کرد و سبب می‌شوند که بلاگرهای دیگر هم جرات نکنند از این طریق به کسب درآمد معقول بپردازند.

نوشتار مرتبط: الگوبرداری نامناسب از شیوه کسب درآمد در اینترنت

محتوای ضعیف

اساس وجودی هر وبلاگ را محتوای آن تشکیل می‌دهد. بنابراین، به طور حتم یکی از اصلی‌ترین دلایل فراری بودن بازدید کننده‌ها از یک وبلاگ می‌تواند محتوای ضعیف آن باشد. نوشتارهایی که به اندازه کافی جامع و کامل نباشند و زمان و زحمت زیادی برای تولیدشان خرج نشده باشد و مفهوم و مقصود خاصی را نتوانند انتقال دهند، ضعیف به حساب می‌آیند. وبلاگ‌نویس بودن صرفا به نوشتن نیست، کسی وبلاگ‌نویس است که خوب نوشتن را بلد باشد.

نوشتار مرتبط: یک وبلاگ بیشتر به کدام یک احتیاج دارد، محتوای عمیق یا محتوای سطحی؟

تشخیص ندادن مخاطب هدف

هر محتوایی باید برای خودش یک مخاطب هدف داشته باشد و تشخیص این مخاطب هدف از مسئولیت‌های تولید کننده محتواست. با این وجود، اگر یک بلاگر به تعیین مخاطب هدف نپردازد یا مخاطب هدف نوشتارهای خودش را در طول زمان گم کند، مسلما از تعداد مخاطب‌های دائمی وبلاگش کاسته خواهد شد. وبلاگ‌نویسی که هر چه به ذهنش می‌رسد می‌نویسد و به فکر حفظ اتحاد موضوعی محتوای خودش برای جذب مخاطب هدف نیست، قادر نخواهد بود که با بلاگرهای حرفه‌ای به رقابت بپردازد.

مطابقت نداشتن عنوان با بدنه نوشته

در رابطه به خود نوشته‌ها، اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد تطابق عنوان با بدنه است. هر روز با مقالات زیادی در اینترنت مواجه می‌شوم که عنوانش هیچ ربطی به آن‌چه در خود پست نوشته شده ندارد؛ مثل این است که سردر یک فروشگاه مواد خوراکی تابلوی یک کفش فروشی را نصب کنند. نتیجه‌اش می‌شود گیج شدن بازدید کننده وبلاگ و در نهایت فراری شدن از آن. همواره باید سعی شود که متن نوشتار در خدمت عنوان آن باشد.

فرمت نامناسب مطالب

ایراد بعدی که به اکثر مطالب منتشر شده در وبلاگستان فارسی وارد است، نداشتن یک فرمت صحیح و خوانا است. بارها نوشته‌هایی را خوانده‌ام که یا در آن خبری از تیتر یا لیست نبوده، یا پاراگراف‌ها بیش از حد کوتاه یا بیش از حد طولانی بوده است یا این‌که اصلا پاراگراف‌بندی نشده است و تمام کلمات یک نفس بدون هیچ فاصله‌ای کنار هم ردیف شده‌اند. فراموش نکنیم که بازدید کننده‌ها هیچ وقت از همان ابتدا یک مطلب را نمی‌خوانند، بلکه اول با نگاهی گذرا آن را با چشم خود اسکن می‌کنند و اگر به نظرشان جالب آمد آن وقت به خواندنش راضی می‌شوند. استفاده از تیترها و لیست‌ها و پاراگراف‌بندی درست می‌تواند روند اسکن کردن چشمی را برای بازدید کننده‌ها ساده‌تر کند.

نوشتار مرتبط: به نظم نوشتار احترام بگذاریم

اشتباهات متعدد املایی و انشایی

از دیگر عوامل فراری دهنده بازدید کننده از وبلاگ، وجود تعداد قابل توجهی از غلط‌های املایی و انشایی در مطالب است. کسی که مشغول مطالعه یک مقاله است دوست ندارد مدام با این گونه اشتباهات مواجه بشود چون در غیر این صورت، شخص نویسنده در نظرش یک فرد ناشی و غیر حرفه‌ای جلوه می‌کند و دیگر دلیلی نمی‌بیند که نوشته یک چنین نویسنده‌ای را بخواند. جدا از این، وقتی خودتان نوشته‌های خودتان را نمی‌خوانید تا اشکالات آن‌ها را برطرف کنید، چطور انتظار دارید دیگران نوشته‌های شما را بخوانند؟

نوشتار مرتبط: اولین پیش‌نویس یک نوشتار به هیچ دردی نمی‌خورد

لینک‌های جذاب‌تر از خود مطلب

قرار دادن لینک در داخل مطالب، از نظر بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جست‌وجو یک ضرورت به شمار می‌آید. اما از سوی دیگر، اگر لینک‌هایی که در مطالب خود می‌گذارید از نوشته خودتان جذاب‌تر و بهتر باشد، یا به بیان واضح‌تر، اگر کیفیت محتوای شما از کیفیت محتوایی که به آن لینک خارجی می‌دهید کمتر باشد، در واقع دارید با دست خودتان بازدید کننده‌های وبلاگ‌تان را فراری می‌دهید. راه حل این مشکل این است که سعی کنید تا جایی که می‌توانید به تولید محتوای باکیفیت بپردازید تا حداقل ارزش محتوای وبلاگ شما با ارزش محتوای وبلاگی که به آن لینک می‌دهید یکسان باشد.

وبلاگ

عدم وجود امکان اشتراک گذاری نوشتارها

با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی، کاربران اینترنتی این روزها دوست دارند هر چیزی را با دیگران به اشتراک بگذارند. حال اگر وبلاگ شما چنین امکانی را برای بازدید کننده‌ها فراهم نکند، بازدید کننده‌ها هم از وبلاگ‌تان ناامید می‌شوند و دیگر به سراغش نخواهند آمد. در انتهای مطالب با قرار دادن دکمه‌های به اشتراک گذاری، روند اشتراک گذاری نوشته‌های خودتان را ساده سازید.

نوشتار مرتبط: چرا کاربران محتوای اینترنتی را به اشتراک می‌گذارند؟

به کار نبردن تصاویر کافی و مرتبط

اگر از من بپرسند سخت‌ترین بخش وبلاگ‌نویسی کدام مرحله است بی‌درنگ می‌گویم پیدا کردن و انتخاب عکس‌ها برای مطالب. شاید وقتی که من برای پیدا کردن عکس‌های مطالبم صرف می‌کنم دو برابر زمانی باشد که خرج نوشتن خود پست‌هایم می‌شود. عکس‌ها نه تنها بهتر می‌توانند با مخاطب ارتباط برقرار کنند، بلکه مانع خسته شدن چشم بازدید کننده‌ها هم می‌شوند. خواندن متن‌های بدون عکس به مراتب سخت‌تر از خواندن متن‌هایی است که در آن از تصاویر استفاده شده است. با این حال باید یادتان باشد که اولا بیش از حد در نوشته‌های خود تصاویر را به کار نبرید و ثانیا عکس‌هایی که انتخاب می‌کنید همگی باکیفیت و حتی‌الامکان مرتبط با موضوع نوشته باشند.

اهمیت ندادن به بازخوردها

وقتی یک بازدید کننده برای نوشته‌های شما کامنتی می‌گذارد یا در مورد وبلاگ‌تان در شبکه‌های اجتماعی نظری می‌دهد، شما باید در اولین فرصت ممکن به بهترین و کامل‌ترین شکل به بازخورد او پاسخ بدهید. این بهترین فرصت برای تبدیل کردن آن بازدید کننده به یک مخاطب دائمی است. هیچ کس دوست ندارد وبلاگ کسی را دنبال کند که وقت جواب دادن به اظهار نظرهای بازدید کننده‌های خودش را ندارد.

پاپ آپ عضویت در خبرنامه

مورد آخر، آزار دهنده‌ترین ویژگی وبلاگ‌هایی است که بازدید کننده‌ها از دست‌شان فراری هستند. قبول دارم که خبرنامه برای وبلاگ خیلی مهم است و هر بلاگری باید سعی کند اعضای خبرنامه وبلاگ خودش را افزایش دهد، ولی استفاده از پنجره پاپ آپ برای عضو شدن در خبرنامه وبلاگ به هیچ عنوان مورد قبول من و بسیاری از مخاطبان وبلاگ‌ها نیست. می‌دانم که وبلاگ‌های زیادی هستند که از این روش برای بالا بردن تعداد اعضای خبرنامه خود کمک می‌گیرند، ولی این دلیل نمی‌شود که استفاده از پاپ آپ برای خبرنامه وبلاگ روش خوبی باشد. به بازدید کننده‌های وبلاگ خود احترام بگذارید و با پاپ ‌آپ‌ها آزارشان ندهید. اگر کسی واقعا از مطالب شما خوشش آمده باشد خودش می‌فهمد که می‌تواند در خبرنامه وبلاگ شما عضو شود.

پایان‌نوشت

در انتها لازم می‌دانم این را یادآور شوم که گرچه به دست آوردن و افزایش مخاطب‌های وبلاگ امری مهم و ضروری است و هر بلاگری باید در این مسیر کوشا باشد، اما همان‌طور که قبلا هم اشاره کرده بودم، اگر به وبلاگ‌نویسی علاقه‌مند هستید در هر شرایطی به نوشتن خود ادامه بدهید، حتی اگر هیچ کس وبلاگ شما را نمی‌خواند. این‌که شما از نوشتن لذت ببرید در درجه اول اهمیت قرار دارد.

نوشتار مرتبط: چرا باید به وبلاگ‌نویسی ادامه دهید، حتی اگر کسی نوشتارهای شما را نمی‌خواند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *