گاهی یک تغییر کوچک فقط

اگر بخواهید زندگی را تعریف کنید، هیچ وقت نمی‌توانید آن را از تغییر و تحول جدا بدانید. زندگی پر است از تغییرات و تحرکات. دنیای ساکن و راکد، دنیای مرده‌هاست. پس چطور می‌شود که برخی‌ها روزهای خود را تکراری سپری می‌کنند و حاضر نیستند هر روز رنگ تازه‌ای به دنیای خودشان ببخشند در حالی که می‌توانند به سادگی و فقط با چند تغییر کوچک، روزگار را به کام خود شیرین‌تر کنند؟

حتما لازم نیست وقتی حرف از تغییر به میان می‌آید، به فکر تغییرات عمده و اساسی بیافتید که به واقعیت رساندن‌شان نیاز به مدت‌ها برنامه‌ریزی و تلاش داشته باشد. نه! روح تازه بخشیدن به زندگی، می‌تواند خیلی ساده‌تر از این حرف‌ها باشد. همین که چیز جدیدی برای نگاه کردن به آن داشته باشید کافی است تا حس و حال خیلی بهتری پیدا کنید.

شاید بپرسید دقیقا از چه تغییراتی صحبت می‌کنم؟ امروز چند نمونه از آن‌ها را با شما در میان می‌گذارم، نمونه‌هایی که خودم آن‌ها را امتحان کردم و تاثیرشان را لمس کرده‌ام و دوست دارم شما را هم در این تجربه جذاب شریک کنم.

عوض کردن ظاهر گوشی

ساده‌ترین راه برای کمی حال خوب، عوض کردن ظاهر گوشی است. تلفن همراه ما این روزها تبدیل به وسیله‌ای شده که تقریبا همیشه و همه‌جا همراه ما هست. چه چیزی ما را مجبور کرده که هیچ وقت ظاهرش را تغییر ندهیم؟ فقط خود ما. اگر احساس کنید تلفن همراه‌تان خسته کننده و تکراری شده، هر بار با نگاه کردن به آن حال‌تان گرفته می‌شود.

راه حال این مشکل لزوما خریدن یک گوشی جدید نیست، بلکه فقط با عوض کردن یک والپیپر یا خریدن یک قاب جدید یا تغییر دادن صدای زنگ‌های گوشی، می‌توانید تلفن همراه خود را جذاب‌تر از گذشته کنید و هر بار با نگاه کردن به آن تازگی را احساس کنید.

یک جفت کفش نو

حتما یادتان هست در دوران کودکی هر بار که ماه مهر فرا می‌رسید، از ذوق خریدن لوازم نو در پوست خودمان نمی‌گنجیدیم. اما بین تمام وسایلی که هر سال برای سال تحصیلی جدید برای‌مان می‌خریدند، کفش‌ها جایگاه ویژه‌ای داشتند. علتش را دقیقا نمی‌دانم، شاید چون به قول معروف پا قلب دوم ما انسان‌هاست.

اما به هر حال، یک جفت کفش نو همیشه می‌تواند حس و حال آدم را به اندازه قابل توجهی بهتر کند. پس چرا هر یکی دو ماه یک بار یک جفش کفش برای خودمان نخریم؟ هزینه زیادی هم نمی‌خواهد و با کمی پس‌انداز می‌توانید هر از گاهی کفش‌های نو خرید. این کار نه تنها روی روحیه شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت، بلکه سبب می‌شود که در دید دیگران ظاهر بهتری داشته باشید، پس به نوعی می‌توان گفت یک جفت کفش نو به افزایش اعتماد به نفس شما نیز کمک می‌کند.

امتحان کردن خوراکی‌های جدید

همه ما در خوراکی‌ها یک سری عادت تکراری داریم که اصطلاحا به آن می‌گوییم ذائقه. همین کلمه ذائقه یکی از بزرگ‌ترین عوامل تکراری شدن زندگی ما محسوب می‌شود. چرا ما نباید جسارت امتحان کردن مزه‌های جدید را داشته باشیم و خودمان را به یک مجموعه از مزه‌ها محدود کنیم؟

تغییر

بیایید به خوراکی‌های جدید شانس دوباره‌ای ببخشید. بار بعدی که به یک کافی‌شاپ رفتید، از روی منو چیزی را انتخاب کنید که تا به حال نخورده‌اید. وقتی در سوپرمارکت مشغول خریدن خوراکی هستید، به سراغ قفسه‌هایی بروید که تا پیش از آن فکر می‌کردید محتویات‌شان به ذائقه شما نمی‌خورد. هنگام آشپزی به خودتان جسارت دهید و از ادویه‌های جدید استفاده نمایید.

اصلا به هر طریقی که به ذهن‌تان می‌رسد با این مفهوم کسالت‌بار ذائقه مبارزه کنید. ضرری که ندارد، نهایتا اگر از مزه جدیدی خوش‌تان نیامد دیگر به سراغش نخواهید رفت، اما در عوض ممکن است مزه‌های دلچسبی هم گیرتان بیاید.

تغییر دکوراسیون

دست نزدن به ترکیب وسایل خانه یا محیط کار باعث می‌شود که محیط به مرور برای شما تکراری و خسته کننده شود. با این حال، اگر هر هفته چند دقیقه‌ای را صرف تغییر دکوراسیون محیط کنیم، به راحتی می‌توانیم از بروز این مشکل جلوگیری کنیم.

برای تغییر دکوراسیون محیط لزوما نباید وسایل جدید خریداری کنید، همین که فقط جای وسایل موجود را تغییر دهید و با آن‌ها یک ترکیب جدید به وجود بیاورید، به هدف‌تان خواهید رسید. برای این کار تنها کافی است که کمی وقت و سلیقه به خرج بدهید. مطمئن باشید که به نتیجه‌اش می‌ارزد. ممکن است تصور کنید که این تغییرات خیلی محدود و نسبتا بی‌اثر است، اما تا امتحان نکنید نمی‌توانید متوجه تاثیر این کار روی روحیه خودتان بشوید.

مقاله مرتبط: برای زندگی خود قوانین لازم‌الاجرا معین کنید

چشیدن طعم تفریحات جدید

هر کسی در اوقات فراغت خودش، به سراغ تفریحات خودش می‌رود. برخی‌ها کتاب می‌خوانند، برخی دیگر ورزش می‌کنند، بعضی‌ها به گردش و کشف محیط‌های جدید می‌پردازند و بعضی دیگر به موسیقی گوش می‌دهند یا فیلم و سریال تماشا می‌کنند.

پیشنهاد من این است که تفریح متداول شما هر چه که هست، کمی تنوع به آن تزریق کنید. مثلا اگر موسیقی گوش کردن را دوست دارید، این بار موسیقی‌هایی را گوش کنید که قبلا کمتر امتحان‌شان کردید. اگر به ورزش کردن علاقه دارید، ورزش‌های متنوع‌تری را به جدول برنامه‌های تفریحی خود اضافه کنید. اگر اهل کتاب خواندن هستید، بار بعدی که به کتاب فروشی مراجعه می‌کنید، نگاهی هم به قفسه کتاب‌هایی بیاندازید که پیش از این کمتر سراغ موضوعات‌شان می‌رفتید. فراموش نکنید که هدف این است که رنگ تازه‌ای به زندگی خودتان ببخشید.

پایان‌نوشت

شاید برخی‌ها ندانند، اما دنیا فقط به دید ما از زندگی محدود نمی‌شود. زندگی مملو است از تغییر و تحول و تنوع، و جالب‌تر این‌که هیچ کس ما را از تجربه کردن این همه تنوع منع نمی‌کند به جز خودمان. این طرز فکر خود ما است که می‌تواند یک زندگی تکراری و خسته کننده برای ما رقم بزند، یا یک دنیای زنده و شاداب و پر از تازگی‌های روزانه. فقط باید جسارت تغییر دادن و تغییر یافتن را داشته باشیم.

مسلما راه‌های ایجاد تنوع در زندگی به همین چند موردی که من در این نوشتار ذکر کردم خلاصه نمی‌شود. برای همین از شما دعوت می‌کنم که اگر شما هم در همین زمینه راهی به ذهن‌تان می‌رسد با من و دیگران به اشتراک بگذارید. شاید از این طریق بتوانیم به کمک هم، از تعداد زندگی‌های خسته کننده بکاهیم و حتی شده یک نفر را هم دوباره سر ذوق بیاوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *