چرا و چطور باید از آلودگی‌های صوتی در محیط کار دوری کنید

آلودگی‌های صوتی از آن دست آلودگی‌هایی هستند که چون دیده نمی‌شوند کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. اصوات مزاحم به خصوص برای کسانی که روی صدا حساسیت دارند، گاهی اوقات می‌توانند حکم شکنجه را پیدا کنند. نکته‌ای که بسیاری از مدیران کسب‌وکارها و شرکت‌ها چندان به آن دقت نمی‌کنند همین موضوع است. آن‌ها باید بدانند که محیط کاری که برای کارمندان خودشان فراهم کرده‌اند تا چه حد در برابر آلودگی صوتی ایمن است (یا اصلا هست یا نه!). مقاله مفصل Kayla Matthews در این مورد توضیحات کاملی دارد:

شش راه برای کاهش آلودگی‌های صوتی در محیط کار

هر کجا که باشید، آلودگی‌های صوتی می‌توانند کار کردن را برای شما سخت کنند، روی شرایط روحی و روانی شما تاثیر بگذارند و قدرت تمرکز شما را به چالش بکشند. تحقیقات زیادی وجود دارند که نتایج آن‌ها بر ضرورت دوری از اصوات مزاحم در محیط کار تاکید می‌کنند.

ترافیک صوتی می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش دهد

شکی نیست که صدای ممتد ترافیک و رفت‌وآمد در نزدیکی محل کار یا پشت در اتاق شما مزاحمت فراوانی ایجاد می‌کند، اما محققان پی برده‌اند که این موضوع همچنین ریسک بیماری‌های قلبی را در افراد افزایش می‌دهد. آن‌ها نشان‌گرهای خونی بیش از ۱۴۴ هزار انسان بالغ در هلند و نروژ را مورد آزمایش قرار دادند و متوجه شدند که مشکلات قلبی چطور با اصوات مزاحم رفت‌وآمدها و خودروها و آلودگی‌های صوتی در ارتباط هستند.

آن‌ها دریافتند که افزایش تنها ۵ دسیبل صوتی می‌تواند میزان قند خود را ۰.۳ درصد افزایش دهد. بعلاوه، دانشمندان پی برده‌اند که آلودگی صوتی به خاطر تاثیرات مستقیمی که بر روی افزایش میزان استرس و به هم ریختن چرخه خواب می‌گذارد می‌تواند مشکلات بلند مدتی را برای سلامتی فرد ایجاد کند.

ارتباط بین آلودگی‌های صوتی با ایجاد اختلال در سلامت روانی

اگر روی آلودگی‌های صوتی حساس هستید، قرار گرفتن در معرض این آلودگی‌ها می‌تواند شما را خشمگین یا ناراحت کند. البته برای دریافتن این حقیقت احتمالا نیازی به تحقیقات علمی ندارید، ولی با این حال دانشمندان تاثیرات مشابهی را در بین موش‌ها مشاهده کرده‌اند.

دانشمندان بعد از قرار دادن موش‌ها در معرض آلودگی‌های صوتی برای مدت طولانی، فهمیدند که نگرانی و افسردگی موش‌ها به اندازه قابل توجهی افزایش یافته است. علاوه بر این، از میزان فعالیت و جنب‌وجوش موش‌ها نیز کاسته شده بود.

مسلما تاثیراتی که در موش‌ها مشاهده شده لزوما با همان کیفیت و کمیت در انسان‌ها مشاهده نخواهد شد. اما با این حال، اگر می‌خواهید از آثار دقیق آلودگی‌های صوتی اطلاع پیدا کنید، این نوع تحقیقات بر روی حیوانات می‌توانند تا حدودی شما را در جریان موضوع قرار دهند.

آلودگی‌های صوتی می‌توانند تاثیرات مثبت اصوات طبیعی بر روی خلاقیت را کاهش دهند

آلودگی‌های صوتی

به احتمال زیاد تا به حال پیش از خواب برای آرام شدن به صدای باران یا پرنده‌ها گوش داده‌اید، اما آیا تا به حال این فعالیت را در محیط کار نیز امتحان کرده‌اید؟

نتایج یک تحقیق کوچک نشان می‌دهد که وقتی افراد به اصوات آرام‌بخش گوش می‌دهند، کارها را با دقت و تمرکز بیشتری به انجام می‌رسانند. شاید دقیقا به همین خاطر است که برخی از محیط‌های کاری فضاهای روبازی را تهیه کرده‌اند تا کارمندان با بردن لپ‌تاپ‌شان به این فضاها بتوانند با دقت بیشتری به کارهای‌شان رسیدگی کنند.

گرچه می‌توانید در محیط کار به صداهای ضبط شده از طبیعت گوش کنید و نتایج مشابهی را دریافت نمایید، اما مسلما گوش دادن به صدای طبیعی و واقعی طبیعت و قرار گرفتن در یک فضای روباز نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر، متاسفانه تحقیقاتی دیگر اثبات کرده که آلودگی‌های صوتی می‌توانند آثار مثبت اصوات طبیعی و آرام‌بخش را خنثی کنند.

مطابق نتایج این تحقیقات، آلودگی‌های صوتی‌ای که خود انسان‌ها ایجاد می‌کنند تقریبا دو برابر بلندتر از صداهای آرام‌بخش پس‌زمینه شنیده می‌شوند و به بیان دیگر، اصوات آرام‌بخش را خفه می‌کنند.

به همین دلیل است که کسانی که مشغول شنیدن اصوات آرام‌بخش هستند، باید صداهایی که خودشان تولید می‌کنند را با این اصوات آرام‌بخش هماهنگ کنند و سعی کنند با ایجاد آلودگی‌های صوتی، نواهای آرام‌بخش را ساکت نکنند. این موضوع به خصوص در محیط‌های کاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چون در هنگام تمرکز بر روی کارها و ایده‌پردازی، اصوات آرام‌بخش همراه خوبی می‌توانند باشند.

اصوات بلند، استرس را افزایش می‌دهند

اکثریت معتقد هستند که حتی زیباترین و دوست‌داشتنی‌ترین صداها و آهنگ‌ها هم وقتی با صدای خیلی بلند پخش بشوند آزار دهنده خواهند شد. در یک تحقیق مرتبط، از افراد درخواست شد که وقتی با هدفون به موسیقی گوش می‌دهند جدول سودوکو حل کنند.

جالب این‌جاست که در این تحقیق صدای بلند منجر به کاهش خلاقیت نشد. اما با این وجود، بر مبنای گزارش‌های تجربی بسیاری از افراد حاضر در این تحقیق، بین صدای بلند و افزایش استرس ارتباط خاصی وجود دارد. اکثر مشارکت کنندگان در این آزمایش عنوان کردند که ترجیح می‌دادند در هنگام حل جدول، موسیقی را با صدای کم گوش کنند.

صدای همکاران پرسروصدا، مزاحم‌ترین نوع اصوات هستند

اگر دقت کنید، صدای یک کولر را خیلی راحت‌تر می‌توان نادیده گرفت تا صدای صحبت کردن آدم‌ها در نزدیکی شما. حرف زدن همکاران، مکالمات تلفنی آن‌ها، سرفه کردن و عطسه کردن‌شان، ورق زدن کاغذهای‌شان، این‌ها اصواتی هستند که نمی‌توان به این سادگی نادیده گرفت.

تحقیقات دانشگاهی ثابت کرده‌اند که آلودگی‌های صوتی انسان‌ها خیلی مزاحم‌تر از آلودگی‌های صوتی تولید شده توسط ماشین‌ها و ابزارها هستند. دلیل چنین حقیقتی این است که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و به طور ناخودآگاه جذب صداهایی می‌شوند که انسان‌های اطراف‌شان تولید می‌کنند.

نتیجه ۲۴۰ پژوهش مرتبط ثابت کرده است که آلودگی‌های صوتی انسانی زمانی به حداکثر می‌رسند که متشکل از یک گفت‌وگوی متناوب بین دو یا چند نفر باشند. این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که صحبت‌های ممتد و متوالی یک فرد واحد معمولا کمترین میزان تغییر در ریتم و آهنگ را دارد، در حالی که یک گفت‌وگوی متشکل از دو یا چند نفر ریتم واحدی ندارد و خیلی راحت‌تر می‌تواند حواس شما را از کارتان پرت کند.

همسایه‌های پرسروصدا و مشکلاتی که برای سلامتی شما ایجاد می‌کنند

آلودگی‌های صوتی

شما تا اینجا به این موضوع پی برده‌اید که آلودگی‌های صوتی چطور می‌توانند سلامتی شما را به خطر بیاندازند، اما در مورد همسایه‌های پرسروصدایی که فکر می‌کنند به غیر از خودشان هیچ جنبنده‌ای در اطراف‌شان وجود ندارد چه فکری می‌کنید؟

اطلاعات جمع‌آوری شده در رابطه با تاثیرات همسایه‌های مزاحم بر روی سلامتی اشخاص، نشان می‌دهد که توجه کردن بیش از حد به آن‌ها می‌تواند خستگی مفرط، احساس درد در مفاصل و مشکلات تنفسی را به دنبال داشته باشد. عجیب نیست که همین تحقیقات ثابت کرده است که بین همسایه‌های پرسروصدا و افزایش ریسک سر درد ارتباط مستقیمی وجود دارد.

مشکل اصلی این‌جاست که شما تا زمانی که در یک محیط مستقر نشوید نمی‌توانید متوجه بشوید که اطرافیان شما چقدر آلودگی صوتی تولید می‌کنند. شاید بخواهید برای کار ریموت، در محیط خانه خود یک اتاق کار داشته باشید اما به مرور متوجه بشوید که همسایه‌های شما خیلی پرسروصداتر از آن هستند که به شما اجازه چنین کاری را بدهند و عملا امکان تمرکز بر روی کار ریموت برای شما غیرممکن می‌شود.

افزایش میزان ریسک بیماری در محیط‌های کاری باز

کارمندانی که بیمار می‌شوند و برای بهبود سلامتی خود مجبور می‌شوند چند روزی را از کار خود دور بمانند، بر سر این موضوع که نکند از کارهای‌شان عقب بمانند استرس فزاینده‌ای را تجربه می‌کنند. این کارمندان پس از این‌که دوباره سلامتی خودشان را به دست می‌آوردند باید آن مدتی که سر کار نبودند را جبران کنند. همین موضوع سبب می‌شود که خلاقیت کارمندان در دوره پس از بیماری افزایش یابد، چون به جای تمرکز بر روی کیفیت کارشان، بیشتر به این فکر می‌کنند که سرعت کار خود را بالا ببرند تا کارهای عقب افتاده را جبران نمایند.

طبق تجربه، کار کردن در محیط‌های کاری باز ریسک بیمار شدن کارمندان را بالا می‌برد، این در حالی است که کار کردن در محیط‌های کاری بسته و دفاتر کاری خصوصی این ریسک را کاهش می‌دهد – و یکی از دلایل اصلی چنین حقیقتی این است که در محیط‌های کاری باز آلودگی صوتی بیشتری وجود دارد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کارمندانی که در محیط‌های کاری باز مشغول به کار هستند به مرخصی‌های کوتاه مدت بیشتری می‌روند، در حالی که در کارمندان مشغول در محیط‌های کاری خصوصی این مورد کمتر دیده می‌شود. این آمار در بین کارمندان خانم بیشتر از کارمندان آقا مشاهده شده است.

افراد حاضر در پژوهش‌های مرتبط اعلام کرده‌اند که آلودگی‌های صوتی روی سلامتی‌شان اثر منفی گذاشته است، به همین خاطر سیستم ایمنی بدن‌شان در برابر بیماری‌ها مقاومت کمتری نشان می‌دهد. آن‌ها همچنین گفته‌اند که محیط‌های کاری باز به پخش شدن ساده‌تر میکروب‌ها و آلودگی‌ها کمک می‌کنند.

به جز این موارد، دانشمندان فهمیده‌اند که کمبود حریم خصوصی بصری در محیط‌های کاری باز هم می‌تواند روی سیستم ایمنی بدن اثرات منفی بگذارد.

تمامی تحقیقاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد نشان می‌دهند که اگر می‌خواهید به بیشترین میزان خلاقیت خود دست یابید و سلامتی خود را حفظ کنید، باید از شر آلودگی‌های صوتی در محیط کار خلاص شوید. برای شروع می‌توانید از راه حل‌های زیر کمک بگیرید.

۱- مدیر خود را به ارائه محیط‌های کاری ساکت تشویق کنید

آلودگی‌های صوتی

بحث داغ محیط‌های کاری باز به این زودی‌ها قرار نیست کنار گذاشته شود، چون این نوع دکوراسیون هم برای مدیران از لحاظ مالی منفعت دارد و هم برای کارمندان جذابیت ظاهری دارد. اگر شما در چنین محیط کاری مشغول به فعالیت هستید با مدیران خود نسبت به منافع محیط‌های کاری خصوصی صحبت کنید.

به عنوان مثال، محیط‌های کاری خصوصی با درب‌ها یا دیوارهای ضد صدا راه ساده‌ای هستند برای ساختن محیط‌های کاری زیبا و مدرن و در عین حال ساکت، هدفی که از طریق محیط‌های کاری باز قابل دست‌یابی نیست.

بعلاوه، اگر آن‌قدر خوش‌شانس باشید که در محیطی کار کنید که اتاق‌ها و طبقات زیادی دارد، می‌توانید پیشنهاد بدهید که برخی از اتاق‌ها را به اتاق سکوت و استراحت تبدیل کنند، یا این‌که یک طبقه را کلا به این هدف اختصاص بدهند.

۲- هدفون‌های ضد نویز بپوشید

شاید تا به حال برای دوری جستن از آلودگی‌های صوتی اطراف خودتان، پوشیدن هدفون را امتحان کرده باشید. این روش خوبی است، اما روش بهتر این است که از هدفون‌های ضد نویز کمک بگیرید.

این هدفون‌ها خودشان را با صدای اطراف وفق می‌دهند و کاری می‌کنند که آلودگی‌های صوتی فرصت کمتری برای ایجاد مزاحمت برای شما پیدا کنند. ضمنا یادتان باشد، همان‌طور که بالاتر گفتیم، صدای زیاد موسیقی هم می‌تواند میزان استرس را در فرد بالا ببرد. هدفون‌های ضد نویز، یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با این مشکلات است.

تحقیقی که روی توسعه‌دهندگان یک شرکت نرم‌افزاری کانادایی انجام شده نشان می‌دهد که گوش دادن به موسیقی در حین کار، می‌تواند عملکرد کارمندان را بهبود ببخشد. پژوهش دیگری هم پیش از این اثبات کرده بود که گوش دادن به موسیقی، انجام دادن کارهای روتین و تکراری را برای کارمندان راحت‌تر و قابل تحمل‌تر می‌کند. با این حال، حواس‌تان به میزان صدای موسیقی باشد و هرگز آن را از ۷۰ دسیبل بالاتر نبرید.

اگر می‌خواهید میزان معمول نویز محیط اطراف خودتان را بسنجید می‌توانید از اپ NIOSH Noise Meter برای iOS استفاده کنید. این اپ از میکروفون خود دیوایس کمک می‌گیرد تا نویز محیط اطراف شما را مورد سنجش قرار دهد و بفهمد که آیا این نویز به حدی هست که برای سلامتی و خلاقیت شما مضر باشد یا خیر.

۳- به نویز سفید گوش کنید

آلودگی‌های صوتی

اگر در محیطی کار می‌کنید که در آن دوری از ترافیک و سروصدا غیرممکن است، نویز سفید می‌تواند برای شما نقش یک ناجی را ایفا کند. برخی‌ها باور دارند که نویز سفید به آن‌ها کمک می‌کند که راحت‌تر تمرکز کنند چون باعث می‌شود به اصوات اطراف فکر نکنند.

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که یک فن را روشن کنید، حال می‌خواهد یک واحد مجزا باشد یا یک فن در داخل یک دستگاه تصفیه هوا. البته این کار شاید بهترین راه حل نباشد چون می‌تواند دمای محیط کار را برای خودتان و دیگران ناخوشایند گرداند. از سوی دیگر، شاید کارمندان نزدیک‌تان مثل شما دیدگاه مثبتی نسبت به نویز سفید نداشته باشند.

گزینه بهتر، استفاده از اپ رایگان Noisli است. این اپ می‌تواند برای شما در حین کار نویزهای مختلف تولید کند. 

۴- از مبلمان کاری ساکت استفاده کنید

چه به خاطر مواد به کار رفته در آن‌ها باشد و چه به دلیل طراحی مکانیکی‌شان، به احتمال زیاد شما هم با مبلمانی مواجه شده‌اید که از خودشان صدا تولید می‌کنند.

به عنوان مثال، مبلمان چرمی هنگامی که با پوست انسان برای مدتی تماس داشته باشد از خودش صدا تولید می‌کند، یا یک صندلی قدیمی می‌تواند با هر بار حرکت کردن شما روی آن جیر جیر کند.

وقتی می‌خواهید برای محیط کار خود مبلمان خریداری کنید، قبل از خرید آن را به همان شکلی که در محیط کارتان قرار است استفاده کنید امتحان نمایید و مطمئن شوید که هیچ نوع صدایی از خودش تولید نمی‌کند.

۵- از کارمندان بخواهید به طور مداوم بازخوردهای خود را به اشتراک بگذارند

یکی از متداول‌ترین مشکلات پدید آورنده آلودگی صوتی در محیط‌های کاری این است که کارمندان عادت‌های متفاوتی دارند – مثل بلند حرف زدن یا کوبیدن انگشت‌ها بر روی میز – که این عادت‌ها به آلودگی صوتی محیط می‌افزایند. متاسفانه، بسیاری از کارمندان از کار کردن در چنین محیط‌هایی احساس خوبی ندارند چون فکر می‌کنند اگر به تنهایی اعتراض کنند، کارمند مزاحم نه تنها به مزاحمت خودش پایان نمی‌دهد، بلکه شاید بدتر هم رفتار کند.

ایجاد یک فرهنگ کاری پویا که در آن کارمندان بتوانند به راحتی نسبت به یک دیگر بازخوردهای خود را به اشتراک بگذارند، می‌تواند به کاهش آلودگی صوتی و افزایش رضایت کاری منجر شود. وقتی همه کارمندان در این فعالیت اشتراک داشته باشند، دیگر کسی برای ابراز اعتراض خود احساس تنهایی نمی‌کند. کمتر کردن فعالیت‌هایی مثل حرف زدن بلند مدت پشت بلندگوها که ممکن است مزاحمت صوتی ایجاد کنند هم می‌تواند به این هدف کمک کند.

۶- اختصاص یک محدوده زمانی برای سکوت در کل محیط کار

آلودگی‌های صوتی

اگر آلودگی صوتی برای اکثر کارمندان یک شرکت آزار دهنده شود، بهترین راهکار این است که برای مدتی به طور کلی سکوت را در محیط حاکم کنید. شرکتی به نام Milanote یکی از شرکت‌هایی است که دست به چنین اقدامی زد و زمان‌هایی را برای برقراری سکوت در تمام محیط کار اختصاص داد – بدون هیچ گفت‌وگو و مکالمه تلفنی و ملاقاتی از هر نوع.

کارمندان شرکت Milanote همچنین در این محدوده زمانی اجازه ندارند از اسمارت فون‌ها یا هر دیوایس مشابه دیگری استفاده نمایند.

اما حقیقت این است که شاید اطاعت از قوانین محدوده زمانی سکوت برای تمامی کارکنان یک شرکت ممکن نباشد. مثلا مدیر یک شرکت شاید نتواند برای نصف یک روز خودش را از دنیای خارج جدا کند و به رعایت سکوت بپردازد. اما با این حال، حتی یک مدیر هم می‌تواند با انجام کارهای متداول خود در پشت درهای بسته، از میزان آلودگی صوتی برای دیگر کارمندان بکاهد.

تحقیقات ثابت کرد که اجرای برنامه محدوده زمانی سکوت برای کارمندان Milanote، بیش از ۲۳ درصد افزایش خلاقیت را برای آن‌ها به همراه داشته است.

بلافاصله با مزاحمت‌ها مقابله کنید

هیچ وقت نمی‌توان در هنگام کار کردن به طور کامل از آلودگی‌های صوتی دوری جست، مگر این‌که دفتر کارتان در کابینی در یک جنگل باشد که ده هزار کیلومتر از نزدیک‌ترین جاده و پنج هزار کیلومتر از نزدیک‌ترین موجود زنده فاصله داشته باشد. با این حال با خواندن این مقاله، حالا راه حل‌هایی در اختیار دارید که بتوانید این آلودگی‌ها را به حداقل برسانید – و تحقیقاتی هم که در این نوشتار به آن‌ها اشاره شد به شما ثابت کردند که مقابله با آلودگی صوتی برای شما باید به یک ضرورت تبدیل شود.

بدون دیدگاه برای چرا و چطور باید از آلودگی‌های صوتی در محیط کار دوری کنید

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *