سعی نکن فراموش کنی

همیشه وقتی از چیزی ناراحت می‌شوید و موضوعی اعصاب‌تان را خورد می‌کند، بالاخره کسی پیدا می‌شود که بگوید «بهش فکر نکن». هر بار که این جمله را می‌شنوم خنده‌ام می‌گیرد. این لبخند من قطعا از رضایت نیست، بلکه به نظرم این جمله آن‌قدر غلط است که تنها واکنش مناسب همین لبخند زدن است. آخر اصلا مگر می‌شود که به یک موضوع خاص اصلا فکر نکرد؟

اگر کسانی که این جمله را با هدف دل‌داری دادن به راحتی به زبان می‌آوردند، می‌دانستند که با این جمله در واقع فقط صورت مساله را پاک می‌کنند و حتی اثر منفی در فرد مقابل به جا می‌گذارند، شاید هرگز چنین چیزی نمی‌گفتند. خودتان امتحان کنید؛ سعی کنید به یک موضوع خاص، چه مثبت یا چه منفی، اصلا فکر نکنید. دیری نمی‌گذرد که می‌فهمید از همان لحظه بیشتر از همیشه به آن موضوع فکر کرده‌اید.

پدیده‌ای که مسیح حیدری زاده از آن با عنوان سندرم Dory یاد می‌کند نه تنها کاملا واقعی است، بلکه روی همین موضوع تاکید دارد که سعی و تلاش برای فراموش کردن یک موضوع، سبب می‌شود که بیشتر از قبل به آن فکر کنید.

اگر بخواهیم همان سندرم Dory را مثال بزنیم، باید به این حقیقت اشاره کنیم که ما آدم‌ها کسانی را که ناراحت‌مان کرده‌اند را بیشتر به خاطر می‌سپاریم و به آن‌ها فکر می‌کنیم. حال علت چیست؟ علت فقط خود ما هستیم که ناخودآگاه سعی می‌کنیم این خاطرات بد را فراموش کنیم اما نتیجه عکس می‌گیریم.

برای این‌که از این چاه عمیق رهایی پیدا کنیم باید سیستم مغزی خودمان را دور بزنیم! چطور؟ به نظر من بهترین راه حل این است که به جای اینکه بیهوده بکوشیم یک موضوع منفی را فراموش کنیم، باید سعی کنیم فکر کردن به موضوعات مثبت را افزایش دهیم. زیرکانه‌ترین راه برای کمتر فکر کردن به افکار منفی این است که ذهن خود را در افکار مثبت محاصره کنیم، به طوری که وقت و دقت کمتری برای پرداختن به خاطرات بد داشته باشد.

پس از این پس سعی نکن فراموش کنی، در عوض مثبت اندیش باش.

بدون دیدگاه برای سعی نکن فراموش کنی

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *