طرز فکر دیگران در مورد شما مهم است یا نه؟

برخی از آدم‌ها هستند که تمام زندگی خودشان را مبنی بر طرز فکر دیگران نسبت به خودشان شکل می‌دهند. اگر ورزش می‌کنند به این خاطر است که در نظر دیگران آدم سالم و سرزنده‌ای به نظر برسند، اگر درس یا کتاب می‌خوانند به این خاطر است که به دیگران نشان بدهند اهل تعقل و تعلم هستند، اگر حرفی را به زبان نمی‌آورند به این خاطر است که فکر می‌کنند آن حرف از دید دیگران جالب به نظر نمی‌رسد، در یک کلام، محصور در طرز فکر دیگران هستند.

از سوی دیگر افرادی هستند که نقطه مقابل گروه اول به حساب می‌‌آیند. ورزش می‌کنند تا فقط خودشان از سلامتی و شادابی‌شان لذت ببرند، درس یا کتاب می‌خوانند تا به دانش خودشان بیافزایند نه این‌که دانش خود را به رخ دیگران بکشانند، در حرف‌هایی که به زبان می‌آورند فقط نظر خودشان را لحاظ می‌کنند و نگران تاثیر حرف‌های‌شان روی دیگران نیستند.

حالا سوال این‌جاست که کدام یک از این دو نگرش صحیح است. بستگی دارد که چه کسی این سوال را بپرسد. اگر شما اهل اهمیت دادن به نظر دیگران باشید قطعا نگرش اول را انتخاب می‌کنید و اگر فقط نظر خودتان برای شما مهم باشد حتما به سراغ نگرش دوم می‌روید. اما من می‌گویم یک نگرش سومی هم وجود دارد که اساسا ترکیبی از دو نگرش فوق‌الذکر محسوب می‌شود؛ نگرشی که نه مثل اولی بر مبنای از خود گذشتگی است و نه به اندازه دومی خودخواهانه. من به این نگرش سوم را محترمانه می‌نامم.

حالا چرا محترمانه؟ چون در این نگرش هم به خودتان احترام می‌گذارید و هم به دیگران. منطق پشت نگرش محترمانه این است که هر گاه موضوعی صرفا به حریم خصوصی شما محدود می‌شد دیدگاه دیگران را در آن دخالت ندهید و هر زمان یک موضوع از این حریم خصوصی  خارج شد و روی دیگران هم تاثیر گذاشت باید به عقیده دیگران در مورد خودتان هم احترام بگذارید.

به عنوان مثال، به زبان آوردن برخی جملات می‌تواند آثار منفی فراوانی در روح و روان و شخصیت دیگران به جا بگذارد. شما به عنوان کسی که نگرش محترمانه به همه چیز دارد، نباید به خودتان اجازه دهید هر آن‌چه دوست دارید هر کجا که دل‌تان خواست به هر کسی بگویید. اما مثلا در مورد کسب علم و دانش هیچ لزومی ندارد که برای به رخ کشیدن میزان درک و فهم خود از مسائل، به تحصیل و تعلیم بپردازید و در این مورد باید خودتان را در اولویت قرار دهید نه طرز فکر دیگران را.

در مجموع، به نظر من شخصیت هر کسی بر اساس یکی از این سه نوع نگرش سنجیده می‌شود. این دیگر انتخاب خود فرد است که کدام یک را انتخاب کند و خودش را در چه موقعیت‌هایی قرار دهد؛ اما من نگرش محترمانه را نشانه یک شخصیت کامل و عاقل می‌دانم. شما اهل کدام نگرش هستید؟

1 دیدگاه در “طرز فکر دیگران در مورد شما مهم است یا نه؟

 1. فکر میکنم منم تو دسته نگرش محترمانه باشم!
  مثالی که زدید رو من بسط میدم. بالفرض حرفی رو که راجب ظاهر خدا دادی یه شخصی هست یا نوع تیپی که شخصی میزنه که بر اساس علایق خودشه رو من دخالتی درش نمیکنم و نظری نمیدم
  اما یه رفتار زشت و زننده و یا اخلاق بدی از طرفم ببینم که چندین و چندین بار تکرار شده باشه رو خیلی رک میگم

  یا در مورد خودم . با اینکه دخترم اما همیشه دوست داشتم کچل بودن رو تجربه کنم این شد که همین تابستون کچل کردم و با واکنش های خیلی بد از طرف دوستام و خانواده و هرکی منو میدید مواجه شدم ! اما برای من مهم نبود
  جرات و جسارتم بیشتر شد برای انجام کارهایی که “دلم” میخواد بدون ترس از قضاوت شدن

  تجربه زندگی بدون توجه به حرف مردم خیلی شیرینه! بچشینش حتما!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *