چرا خیره‌اش شدی؟

چ

دنیای امروزی بدون اسمارت فون‌ها و گجت‌ها غیر قابل تصور است. هر کسی در هر حیطه کاری که باشد بالاخره به یکی از این وسیله‌ها احتیاج پیدا می‌کند. وسایل کمکی خیلی خوبی هستند. خودت فکر کن که با به همراه داشتن یک اسمارت فون چه کارها که نمی‌شود کرد. فقط کافی است یکی از همین دیسپلی‌های کوچک که در جیب هم جا می‌شوند به همراه داشته باشی تا در هر لحظه بدانی وضعیت هوا چطور است و چطور خواهد بود، ترافیک چه اوضاعی دارد و از چه مسیری بروی خلوت‌تر است، کدام رستوران غذاهای خوشمزه‌تری دارد که مستقیما بروی همان جا میز رزرو کنی، دیگر لازم نیست کارهایت را حفظ کنی چون اسمارت فون به تو می‌گوید چه زمانی قرار است چه کاری انجام دهی، هر وقت خسته شدی به راحتی می‌توانی با بازی‌ها و موزیک‌ها سرگرم شوی یا کتاب بخوانی و فیلم ببینی.

خلاصه هر چه از کارایی‌های این گجت‌ها بگویم کم گفته‌ام. اما آیا تا به حال به این هم فکر کرده‌ای که خیلی از اوقات بیخودی به اسمارت فونت خیره می‌شوی؟ خیلی از اوقات بیخودی از جیبت بیرونش می‌آوری و حواست را متوجه دیوایست می‌کنی بدون این‌که اصلا کاری با آن داشته باشی. انگار باید این کار را انجام دهی! انگار اگر چنین کاری نکنی احساس می‌کنی یک چیزی کم است! انگار مسحورش شده‌ای! انگار واقعا معتادش شده‌ای!

نه، نمی‌توان انکار کرد که اسمارت فون‌ها دیگر تبدیل به یک بخش جدایی ناپذیر از مغز ما تبدیل شده‌اند. اگر یک روز بدون اسمارت فون بمانی می‌فهمی چه می‌گویم. این درست، ولی نباید فراموش کنیم که این ابزارها همان مقدار که مفید هستند، همان مقدار هم می‌توانند اعتیاد آور باشند. تا به حال به این فکر کردی که در روز چند ساعت را خرج اسمارت فونت می‌کنی؟ اصلا چه کار می‌کنی با این وسیله؟ حاضرم قسم بخورم که استفاده مفید تو از این دیوایس نهایتا بیشتر از روزی یک ساعت و نیم نیست و مابقی تماما وقت هدر دادن است و ساکت کردن این حس اعتیاد. البته روزی یک ساعت و نیم را هم زیادی گفتم ولی خواستم ناگهان توی دلت را خالی نکنم.

خوشبختانه شرکت‌هایی همچون اپل و گوگل در جدیدترین نسخه‌های سیستم عامل موبایل خود این امکان را به طور پیش‌فرض فراهم کرده‌اند که از میزان استفاده خودت از اسمارت فون آگاه شوی و آن را زیر نظر بگیری. سعی کن یکی دو هفته به طور مرتب این ویژگی را مورد بررسی قرار بدهی تا بدانی که آیا واقعا به اسمارت فونت اعتیاد داری یا نه.

اگر جواب منفی بود که هیچ، اما اگر واقعا معتاد گجت‌ها شده باشی باید یک فکری به حال خودت بکنی. یادت نرود که باید همیشه حواست به دنیای اطرافت باشد نه فقط به اسمارت فون‌ها و گجت‌ها.

افزودن دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست