زمان حال را دریاب

ز

زیستن را که می‌شنوی به یاد چه می‌افتی؟ زندگی کردن معانی مختلفی دارد و هر کسی از این کلمه درک متمایزی برای خودش دارد. خیلی‌ها فکر می‌کنند زندگی یعنی تکیه کردن بر گذشته. افرادی که با گذشته خود زندگی می‌کنند و بر مبنای آن پیش می‌روند به نظر من زندگی نمی‌کنند، بلکه صرفا زنده هستند. گذشته همچون یک دریای عمیق می‌ماند که اگر بخواهی بیش از حد به آن فکر کنی در آن غرق خواهی شد و دیگر توانایی پیش رفتن را نخواهی داشت.

دسته بعدی از آدم‌ها، کسانی هستند که تمام مدت به فکر آینده خودشان هستند و هر تصمیمی که می‌خواهند بگیرند به این می‌اندیشند که تصمیمات‌شان چه تاثیری روی آینده‌شان خواهد گذاشت. این افراد هم بدون آن‌که خودشان بدانند محدود می‌شوند. آینده با تمام جذابیت‌هایش اگر بیش از حد به آن پرداخته شود شکل و شمایل یک زندان را به خودش می‌گیرد، زندانی که آدم‌های بیش از حد آینده‌نگر را در خودش گرفتار می‌کند و آزادی عمل را از آن‌ها می‌گیرد.

زندگی واقعی زمان حال است. زندگی همین حالاست. همین اکنون که مشغول خواندن این نوشته هستی داری زندگی می‌کنی گرچه شاید خودت هم حواست نباشد. ما آدم‌ها معمولا همیشه یک پای‌مان در گذشته است و یک پای‌مان هم در آینده، به تنها زمانی که کمتر از همه فکر می‌کنیم همین الان است، همین زمان حال.

نمی‌خواهم بگویم که نباید به گذشته و آینده توجه داشت. مسلما گذشته خودش در قدیم حکم آینده ما را داشته است، اما آن‌چه در گذشته رخ داده است را نمی‌توان تغییرش داد، پس چرا باید مدام به آن فکر کرد؟ بهتر نیست به فکر زمان حال باشیم، زمانی که مثل موم در دستان ماست و می‌توانیم دقیقا به همان شکلی که دل‌مان می‌خواهد آن را بسازیم؟ زمان آینده هم مهم است چون کسی که برای آینده خودش برنامه‌ای نداشته باشد زندگی‌اش کاملا پوچ است، ولی محدود کردن لحظات کنونی به برنامه‌های آینده‌نگرانه‌ای که معلوم نیست رخ بدهند یا نه کار چندان درستی نیست.

محدود شدن به گذشته یا آینده می‌تواند تمام زیبایی لحظات جاری زندگی را به کامت تلخ کند. گرچه باید به تجربیات گذشته‌ات توجه داشته باشی و برای آینده بهتر هم تلاش کنی، ولی هرگز زمان حال را قربانی نکن. سعی کن از ثانیه به ثانیه زندگی‌ات لذت ببری. اگر می‌خواهی به گذشته توجه کنی فقط از آن پند بگیر و اگر برای آینده می‌کوشی مثبت بیاندیش. کسی که تفریح کردن را کاری بیهوده می‌داند، کسی که هیچ توجهی به جزئیات اطرافش ندارد، کسی که در اکنون حاضر نیست معنای زندگی را درک نکرده است.

این را فراموش نکن که تو باید کنترل لحظات عمرت را خودت در اختیار داشته باشی، نه این‌که اختیار زندگی‌ات را به دست زمان بسپاری و این میسر نمی‌شود مگر با درک کردن اهمیت زیستن در زمان حال. با دقت به اطرافت نگاه کن و به خاطر آن‌چه که داری شاکر باش و قدر تک تک آن‌ها را بدان. لبخند و انرژی مثبت را فراموش نکن و به دیگران شادی ببخش تا دنیای خودت چند برابر زیباتر شود. در یک کلام، زمان حال را دریاب.

افزودن دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست