برای اینباکس، برای جیمیل

یکی دو روز پیش که داشتم اخبار تکنولوژی را کندوکاو می‌کردم به خبر توقف سرویس اینباکس گوگل برخوردم. گوگل اعلام کرده که به زودی اینباکس را از بین خواهد برد و در عوض همه تمرکز خودش را صرف سرویس محبوب‌تر جیمیل خواهد کرد. اگر بخواهم راستش را بگویم، تعجب نکردم. از همان ابتدا هم معلوم بود که اینباکس قرار نیست یک سرویس ایمیل همیشگی باشد. گوگل با اینباکس فقط می‌خواست ویژگی‌های مورد نظر خودش برای ایمیل را مورد آزمایش قرار دهد و قبل از انتقال این ویژگی‌ها به جیمیل، از کاربران بازخورد بگیرد. در واقع اینباکس برای گوگل یک پلتفرم آزمایشی بود، نه یک سرویس دائمی و جدی.

نشانه‌های زیادی وجود داشت که خبر از این می‌داد که بالاخره روزی فرا خواهد رسید که باید با اینباکس خداحافظی کرد. یکی از اصلی‌ترین این نشانه‌ها، ریدیزاین و مدرن شدن سرویس جیمیل بود و اضافه شدن بسیاری از امکانات اینباکس به جیمیل. از سوی دیگر، تاخیر فراوان برای انتشار نسخه آیفون ۱۰ اینباکس هم نشانه مهم دیگری برای اثبات این حقیقت بود.

در هر حال، به نظر من اینباکس سرویس ایمیل فوق‌العاده‌ای بود. یادم می‌آید از همان روزهای اولی که این سرویس معرفی شد من به جمع کاربرانش پیوستم و از همان ابتدا از آن خوشم آمد. رابط کاربری ساده و جذابی که داشت سبب می‌شد تا کاربر در هنگام استفاده از این سرویس دچار سردرگمی نشود. امکاناتی همچون باندل کردن ایمیل‌های مرتبط یا اسنوز کردن پیام‌ها و هماهنگی‌اش با تسک‌ها و ریمایندرها همگی سبب می‌شد که نتوان به راحتی رقیبی برای آن پیدا کرد.

خوشبختانه در حال حاضر حجم قابل توجهی از این امکانات به نسخه جدید جیمیل اضافه شده است و فقط برخی از ویژگی‌ها همچون باندل کردن ایمیل‌ها مانده‌اند که به گفته خود گوگل به زودی به جیمیل افزوده خواهند شد. اینباکس سرویس بسیار خوبی بود، اما نسخه جدید جیمیل این توانایی را دارد که در آینده نزدیک جای خالی اینباکس را پر کند.

البته این رسم گوگل است که سرویس‌های خوب خودش را قربانی می‌کند. اکثر کاربران محصولات گوگل دیگر به این رسم عادت کرده‌اند. گرچه در مورد اینباکس خوشبختانه جیمیل به عنوان جایگزین وجود دارد. یادمان نرود که جیمیل تعداد کاربران بیشتری دارد و به خاطر طول عمر بیشترش از محبوبیت و مقبولیت بالاتری نیز بین کاربران برخوردار است. برای قربانی کردن اینباکس گوگل را سرزنش نمی‌کنم، چون فراهم کردن همه امکانات برای جیمیل انتخاب عاقلانه‌ای است؛ ولی در عین حال دلم برای اینباکس تنگ خواهد شد.

یک دیدگاه برای برای اینباکس، برای جیمیل

  1. من هم اون روزهای اولی که اینباکس معرفی شد رو یادمه. اون زمان نیاز به باصطلاح دعوت نامه بود. ولی خب من مثل شما نتونستم به محیطش عادت کنم و امکانات خاص و اضافش فراتر از نیازم بود و بعد پاک کردم. بیشتر یک کنجکاوی بود. اما محیط ساده و متفاوتش رو خوب یادمه

  2. دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *