وسواسی نیستم، فقط نظم را دوست دارم

و

گاهی اوقات پیش خودم فکر می‌کنم اگر کسی من را نشناسد و نگاهی به زندگی من بیاندازد ممکن است به این نتیجه برسد که من وسواسی هستم. من از آن دسته از آدم‌هایی هستم که دوست دارم همه چیز مطابق نظم و ترتیب خاصی پیش برود. مثلا اگر به من یک دسته قاشق و چنگال و یک کشوی کابینت بدهی، تا وقتی همه قاشق‌ها را کنار هم و همه چنگال‌ها را کنار هم نچینم آرام نمی‌گیرم. اگر یک دسته مجله با ابعاد مختلف به من بدهی، تا وقتی همه را بر اساس اندازه‌شان مرتب نکنم دست بر نخواهم داشت.

از این نوع مثال‌ها در زندگی من زیاد هست. به عنوان مثال اگر بنا باشد یک چمدان یا یک کیف را بچینم، حتما خودم را ملزم می‌دانم که لباس‌ها را در یک قسمت، وسایل شخصی را در یک قسمت جداگانه و سیم و کابل و لپ‌تاپ و باقی چیزها را هم در یک قسمت مجزا به طور کاملا مرتب قرار بدهم تا اگر نیاز به هر کدام‌شان داشتم بدانم باید دقیقا به کدام قسمت از کیف مراجعه کنم. اگر برایت سوال شده، باید بگویم بله، وقتی یک کیف یا قفسه یا چمدان یا میز نامرتب می‌بینم اعصابم خورد می‌شود.

اگر به این می‌گویند وسواسی مشکلی با آن ندارم. اصلا نمی‌دانم وسواسی بودن خاصیت مثبتی است یا منفی. نسبت به آدم‌های وسواسی حس بدی ندارم، اما نسبت به آدم‌های نامنظم به طور پیش‌فرض دید منفی دارم.

البته من آدم‌های خیلی خیلی وسواسی را هم دیده‌ام. کسانی که مدام در حال تمیز کردن وسایل خانه و محل کارشان هستند و تا وقتی همه چیز برق نزند ول کن نیستند. در این زمینه من جزو این دسته از آدم‌ها قرار نمی‌گیرم. گاهی اوقات برایم پیش می‌آید که شاید هفته‌ها حال و حوصله تمیز کردن اطرافم را پیدا نمی‌کنم. البته به لطف حفظ نظم، به این زودی‌ها محیط اطرافم از ریخت و قیافه نمی‌افتد ولی مسلما کثیف می‌شود و تا وقتی حوصله‌اش را نداشته باشم تمیز نمی‌کنم.

همین دوگانگی‌ها باعث می‌شود شک کنم جزو وسواسی‌ها حساب می‌شوم یا نه. گرچه گفتم نسبت به وسواسی بودن حس بدی ندارم، اما برای آدم‌هایی که بیش از حد روی تمیزی و نظافت و نظم حساس هستند حس دلسوزی به من دست می‌دهد. همین حس دلسوزی شاید باعث می‌شود که زیاد درگیر این موضوع نشوم.

تو چطور فکر می‌کنی؟ آیا تو خودت را جزو وسواسی‌ها می‌دانی؟ من را چطور؟ به نظرت حفظ نظم در زندگی فکر خوبی است یا این‌که بی‌نظمی را ترجیح می‌دهی؟

افزودن دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست