از گیاهان انرژی بگیر

ا

در این روزگار پر از دردسر و مشکلات مختلف، خیلی ساده است که انرژی ما زود تمام شود. بعضی روزها آن‌قدر کار و مشغله روی سر آدم فرو می‌ریزد که هنوز به نیمه روز نرسیده خستگی و آشفتگی در تک تک سلول‌ها احساس می‌شود. چیزی نمی‌گذرد که کم‌کم متوجه می‌شوی حال کار کردن نداری، مدام در حال خمیازه کشیدن هستی، حوصله فکر کردن و تمرکز کردن را نداری و دوست داری زمان با سرعت بیشتری بگذرد تا تو بالاخره از شر کار کردن خلاص بشوی و بروی کمی استراحت کنی.

این حس عجیبی نیست. شاید خیلی از ما، یا اصلا چرا راه دور برویم، خود من بارها و بارها این حس را تجربه کرده‌ام. اما برای مقابله با این مشکل هر کدام از ما یک راهی پیدا می‌کنیم. مثلا برخی‌ها با نوشابه‌های انرژی‌زا سعی می‌کنند انرژی از دست رفته خودشان را دوباره باز گردانند. عده‌ای دیگر به سراغ خوراکی‌های مختلف می‌روند و یکی از کشوهای میز کارشان را به انواع و اقسام خوراکی‌ها اختصاص می‌دهند. بعضی دیگر هم انرژی خود را با گوش دادن به موسیقی به دست می‌آورند.

گرچه تمام این راه‌ها و راه‌های دیگری که الان به ذهن من نمی‌رسند همگی روش‌های خوبی برای دور زدن اتلاف انرژی در هنگام کار کردن هستند و خودم هم بعضی اوقات از این راه حل‌ها کمک می‌گیرم، اما یک شیوه خاص برای بازیافتن انرژی وجود دارد که خیلی‌ها آن را نادیده می‌گیرند و آن چیزی نیست جز کمک گرفتن از گیاهان.

تعجب نکن. گیاهان منبع قابل توجهی از انرژی هستند. درست مثل برخی از حیوانات، گیاهان هم موجودات زنده‌ای هستند که اگر درست به آن‌ها فکر کنی به این نتیجه می‌رسی که نگه‌داری از آن‌ها نه تنها کار سخت و خسته‌ کننده‌ای نیست، بلکه می‌تواند خیلی لذت‌بخش نیز باشد.

یکی دو گلدان کوچک انتخاب کن و یکی دو گیاه که از آن‌ها حس خوبی می‌گیری در آن‌ها بکار. گلدان‌ها را روی میز کارت بگذار و هر زمان که احساس کردی از کار کردن خسته شده‌ای به آن‌ها نگاه کن، به آن‌ها آب بده، با آن‌ها حرف بزن و لمس‌شان کن. درست مثل این‌که یک موجود کوچک زنده را بخواهی بزرگ کنی، درست همان‌طور با آن‌ها رفتار کن.

دیدن مراحل رشد کردن این گیاهان و روز به روز شکوفاتر شدن‌شان حس خیلی خوبی دارد، به خصوص برای تو که برای هر اینچ بزرگ‌تر شدن‌شان تلاش کرده‌ای. به غیر از این، دیدن یک موجود سبز زیبا روی میز کار می‌تواند به محیط کارت روح تازه‌ای ببخشد. گیاهان موجودات انرژی‌بخشی هستند و تو این را با تجربه درک خواهی کرد. امتحان‌شان کن.

1 دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست