آفلاین فکر کن

آ

تا به حال چند بار پیش آمده که در حال وب‌گردی و چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی مشغول فکر کردن به مشکلات و سوالاتت شده باشی؟ چند بار تا کنون پیش آمده که جلوی کامپیوتر یا لپ‌تاپت بنشینی یا اسمات فونت را در دست بگیری و غرق در افکارت بشوی؟ اگر از نسل کنونی و از آدم‌های امروزی باشی یا به هر طریقی در دنیای گجت‌ها و اینترنت فعالیت داشته باشی، حتما تا الان حداقل یکی دو بار در میانه فعالیت‌های اینترنتی‌ات مشغول فکر کردن شده‌ای و حتما می‌دانی که در این مواقع تقریبا هیچ وقت نمی‌توانی برای افکارت به نتیجه قانع کننده‌ای برسی.

این موضوع به خصوص برای ما وبلاگ‌نویس‌ها خیلی پیش می‌آید. می‌نشینیم پشت میز و یک صفحه جدید برای نوشتن در کامپیوتر باز می‌کنیم و همان‌جا خیره می‌شویم به یک صفحه خالی تا شاید یک ایده به نظرمان برسد و چند خطی در موردش بنویسیم اما نمی‌شود که نمی‌شود. دو سه بار دست‌مان را نزدیک کیبورد می‌بریم و برمی‌گردانیم، دو سه کلمه می‌نویسیم و دوباره پاک می‌کنیم، کمی بیشتر فکر می‌کنیم، بعد که دیدیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم خسته می‌شویم و دست از کار می‌کشیم.

مشکل اصلی این است که ما فکر کردن را یک فعالیت مجزا نمی‌دانیم. چرخیدن در دنیای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را یک کار مجزا می‌دانیم اما فکر کردن را نه. به نظر من اگر می‌بینی با این نوع فکر کردن به هیچ نتیجه خاصی نمی‌رسی، به جای تکرار این اشتباه، بهتر است یک بار برای همیشه این موضوع را برای خودت حل کنی.

هر وقت خواستی فکر کنی، هر وقت خواستی به دنبال ایده‌ها و راه حل‌ها بگردی، کامپیوترت را خاموش کن، لپ‌تاپت را ببند، اسمارت فونت را سایلنت کن و در جیبت بگذار و بعد به یک جای ساکت یا آرام‌بخش برو و آن‌گاه فکر کن.

پیشنهاد می‌کنم به جای این‌که از گجت‌ها به عنوان ابزاری برای فکر کردن استفاده کنی، از وسیله‌های ساده‌تر کمک بگیری. خیلی از ما معمولا در این مورد این بهانه را می‌آوریم که به هر حال برای یادداشت کردن و نکته برداشتن در مورد ایده‌ها و افکارمان، به گجت‌های‌مان احتیاج پیدا می‌کنیم. ولی تو به این بهانه‌ها توجه نکن. یک قلم و دفترچه ساده همیشه همراه خودت داشته باش. از این قلم و دفترچه برای نوشتن سوالاتت استفاده کن و بعد همان‌طور که گفتم دور از گجت‌ها و دنیای اینترنت به پاسخ این سوالات یا ایده‌هایی که در ذهن داری فکر کن و آن‌چه به نظرت می‌رسد را در همان دفترچه بنویس.

به غیر از مزیت دور بودن از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در هنگام فکر کردن، همین نوشتن با دست و استفاده از قلم و دفترچه کمک می‌کند که هم بیشتر و راحت‌تر فکر کنی، هم ایده‌ای را از قلم نیاندازی و هم بعدا خواهی توانست هر زمان که لازم بود به افکار و ایده‌های قبلی‌ات مراجعه کنی و ایده‌ها و افکار جدیدی را از آن‌ها بیرون بکشی.

بنابراین، با توجه به این‌که تمرکز کردن در دنیای آنلاین امروزی کار خیلی دشواری است، بیا و برای چند وقت آفلاین فکر کن. خودت قطعا تفاوت‌ها را خواهی فهمید.

1 دیدگاه

  • اصلش همین است اصلا!
    یک دفترچه‌ی یادداشت مرتب و یک قلم، از دوران کهن بهترین گجت برای مرتب کردن ایده‌ها و افکار بودند و در آینده هم همین‌طور خواهد بود.

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست