زندگی ساده، آدم‌های پیچیده

برای کسانی که می‌خواهند وارد دنیای مینیمالیسم بشوند، اولین سوالی که ممکن است در ذهن‌شان شکل بگیرد این است که مینیمالیست بودن چقدر سخت و پیچیده است؟ خود من تا به حال چندین بار با این سوال مواجه شده‌ام و هر بار توضیح داده‌ام که اساس مینیمالیسم بر سادگی نهاده شده است، پس مینیمالیست شدن نیز بر خلاف تصور خیلی‌ها، کاملا ساده است.

آن‌چه باعث شک و تردید افراد تازه‌کار در این حیطه می‌شود، ترس از تغییر است. برای اکثر افراد، تغییر کردن کلا کار وحشتناکی است، حال اگر بحث تغییر سبک زندگی در میان باشد که دیگر بدتر. اگر بخواهی مینیمالیست بشوی، باید این را بدانی که تنها بخش ترسناک ماجرا همین کنار آمدن با تغییرات است، باقی ماجرا نه تنها ترسناک نیست، بلکه کلی هم لذت دارد.

همه آن‌چه برای مینیمالیست بودن لازم است انجام بدهی، حذف کردن تمام عوامل اضافی است، حال در هر بخش و در هر وجه از زندگی که می‌خواهد باشد. همین که جزئیات اضافی را حذف کردی، آن وقت جا برای عوامل ضروری باز می‌شود و تو می‌توانی به همان شکلی زندگی کنی که از ابتدا باید زندگی می‌کردی.

زندگی پیچیده نیست، ما پیچیده هستیم. زندگی ساده است و هر چیز ساده‌ای صحیح است.

اسکار وایلد

می‌دانی، اساسا زندگی ساده است. این خود ما آدم‌ها هستیم که آن را پیچیده می‌کنیم. این را خودت زمانی می‌فهمی که زندگی ساده را امتحان کردی. آدم‌ها مدام خودشان را درگیر کارهای مختلف می‌کنند و پیش خودشان در مورد آن‌چه واقعا دل‌شان می‌خواهد رویاپردازی می‌کنند، غافل از این‌که تمام کارهایی که جلوی رسیدن به رویاهای‌شان را گرفته‌اند، همگی اضافی هستند و ضروریات همگی در راستای رسیدن به رویاها هستند. ما دنیا را به کام خودمان تلخ می‌کنیم و به خودمان می‌گوییم برای آن‌چه واقعا می‌خواهیم وقت کافی نداریم.

می‌خواهیم هر روز کمی ورزش کنیم ولی وقتش را نداریم، می‌خواهیم با دوستان و خانواده خود بیشتر معاشرت کنیم ولی وقت کافی نداریم، می‌خواهیم به شغلی مشغول بشویم که واقعا دوستش داریم ولی فعلا زمانش را در اختیار نداریم، می‌خواهیم محیط اطراف‌مان را همیشه تمیز و منظم نگه داریم ولی فرصتش را پیدا نمی‌کنیم. می‌بینی؟ مثال‌ها در این زمینه بی‌شمار هستند، ولی اگر بتوانیم زندگی را ساده‌تر بگیریم می‌بینیم که رسیدن به دل‌خواسته‌ها اصلا پیچیده نیست.

حال اگر هنوز هم می‌خواهی از سبک زندگی مینیمال لذت ببری، یک بار برای همیشه این موضوع را برای خودت حل کن که اولین قدم در این مسیر تغییر کردن است و تا وقتی دلت نخواهد یا شجاعت نداشته باشی که تغییر کنی نمی‌توانی وارد دنیای جذاب مینیمالیسم بشوی. پس قبل از هر چیز، با تغییر کردن کنار بیا تا بتوانی با پیچیده بودن خداحافظی کنی.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت