این چه طرز پیام دادن است؟

ا

این روزها با فراگیر شدن سرویس‌های پیام‌رسان، ارسال و دریافت پیام‌های فوری به امری کاملا طبیعی و عادی تبدیل شده است. می‌توان با جرات گفت که بخش اعظمی از مکالمات و مکاتبات روزانه افراد، اکنون از طریق سرویس‌ها و اپ‌های پیام‌رسان انجام می‌پذیرد. این موضوع گرچه به خودی خود مشکلی ندارد، اما یک نکته منفی در آن نهفته است. از آن‌جا که پیام فرستادن تبدیل به یک کار معمولی و ساده شده است و هر کس خیلی ساده می‌تواند هر زمان که دلش بخواهد به هر کدام از دوستانش که اراده کند هر پیامی که دلش بخواهد بفرستد، شمار پیام‌های بی‌ربط و بی‌سروته بالا رفته است.

این موضوع را شاید تو هم با پوست و استخوانت درک کرده باشی. مثلا فرض کن ساعت سه نصفه شب یکی از دوستانت از روی شوخی یا بی‌حواسی یا بدون هیچ دلیل خاصی برای تو یک پیام ارسال می‌کند و از آن‌جا هم که تو خواب هستی و فراموش کردی قبل از خواب گوشی را سایلنت کنی، با صدای نوتیفیکیشن از خواب می‌پری. یا مثلا فکر کن که از طرف یکی از دوستانی که ارتباط نه چندان صمیمی‌ای با او داری یک پیام بیش از حد صمیمانه دریافت می‌کنی و برای حدود دو ساعت و سی و سه دقیقه هنگ می‌کنی که الان دقیقا باید چطور جواب او را بدهی. 

می‌دانم که منظورم را متوجه می‌شوی. البته امیدوارم تو از آن دسته از آدم‌هایی نباشی که اهل تلافی کردن یا اذیت کردن هستند. به هر حال این هم یکی دیگر از مشکلات عجیب و غریب دنیای مدرن است و باید برای آن راه حلی اندیشید.

به عنوان اولین راه حل، باید به این دوستان نه چندان آگاه اطلاع داد که باید چه زمانی و چطور برای تو پیام بفرستند. ترجیحا با حالتی دوستانه یکی دو بار به آن‌ها اخطار بدهی که چه زمان‌هایی معمولا مشغول استراحت کردن هستی و تمایلی نداری پیامی دریافت کنی، یا این‌که از برخی‌ها انتظار نداری پیام‌هایی بیش از حد صمیمی دریافت کنی. اگر گوش نداند، صدای نوتیفیکیشن اپ مربوطه را برای چنین افرادی خاموش کن. شاید اگر برای مدتی به پیام‌های‌شان توجه نکنی یاد بگیرند که چطور باید با تو از طریق پیام‌رسان‌ها ارتباط برقرار کنند.

و البته سنگر آخر هم که همان بلاک کردن هست همیشه وجود دارد. گرچه ترجیحا نباید از این گزینه استفاده کرد، اما وقتی چاره‌ای باقی نمانده باشد بلاک تنها امکانی است که حتما جواب خواهد داد. با این حال، بهتر این است که قبل از بلاک کردن، مراحلی که گفته شد را امتحان کنی تا بعدا اگر افراد بلاک شده از تو علت را جویا شدند بتوانی بگویی که قبلا به آن‌ها اخطار داده بودی و چون گوش ندادند مجبور شدی بلاک‌شان کنی.

چقدر خوب می‌شد اگر در دنیای واقعی هم گزینه بلاک وجود داشت.

2 دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست