کمتر، یعنی بیشتر

ک

یکی از اصول اساسی زندگی مینیمال در همین جمله خلاصه شده است: کمتر، یعنی بیشتر. می‌دانم، شاید در نگاه اول خیلی گویا نباشد که دقیقا منظور از این جمله چیست. اصلا به خاطر این‌که برخی‌ها مفهوم این جمله را اشتباه متوجه می‌شوند، به سراغ زندگی مینیمال نمی‌روند و آن را درک نمی‌کنند. بگذار بیشتر برایت توضیح بدهم.

برای شروع می‌توانیم کارهایی که انجام می‌دهی را مثل وزنه در نظر بگیریم. تصور کن تو هر روز برای خودت یک لیست پر از کارهای روزانه معین می‌کنی و بعد سعی می‌کنی در طول روز همه این کارها را به انجام برسانی. در این راه، معمولا برای تو مهم نیست که اول کدام کار را انجام می‌دهی یا این‌که با چه کیفیتی این کارها را به پایان می‌رسانی، تنها هدف تو این است که تا آخر وقت همه آن کارها را تمام کنی.

حالا اگر هر کدام از کارهای روزانه‌ات را مثل یک وزنه در نظر بگیریم، هر چه تعداد این وزنه‌ها یا همان کارهای روزانه‌ات بیشتر باشند، سرعت پیش رفتن تو کندتر می‌شود و به همان میزان نیز زودتر خسته می‌شوی. برای همین است که در میانه روز احساس می‌کنی دیگر انرژی کافی برای تمام کردن کارها را نداری. با این حساب، برخی از کارها را نیمه‌کاره رها می‌کنی و مابقی را نیز با دقت کم اجبارا به پایان می‌رسانی.

اکنون تصور کن به جای این‌که هر روز به طور هم‌زمان روی آن همه کار تمرکز کنی و سعی کنی همه را تا انتهای روز به پایان برسانی، فقط دو سه مورد که از مابقی مهم‌تر هستند را در اولویت قرار بدهی و همه انرژی و تمرکز خودت را برای تمام کردن همان سه مورد آن هم به بهترین شکل ممکن خرج کنی. نتیجه این می‌شود که تو در طول یک روز، مهم‌ترین کارها را با بالاترین کیفیت به پایان می‌رسانی. حالا برای انجام کارهای دیگر که اهمیت کمتری هم دارند وقت می‌گذاری و خیالت راحت است که اگر نتوانستی همه آن‌ها را به پایان برسانی، کار مهمی را از قلم نیانداخته‌ای.

همین دیدگاه در مورد باقی بخش‌های زندگی تو نیز صادق است. مینیمالیست‌ها این حقیقت را درک کرده‌اند که کمتر، یعنی بیشتر. برای همین هم هیچ مینیمالیستی را نمی‌توانی پیدا کنی که از کمتر داشتن و کمتر انجام دادن ناراحت باشد یا دلش بخواهد گزینه‌های بیشتری داشته باشد یا اقدامات بیشتری را انجام بدهد.

به جای این‌که مثل بقیه همیشه به دنبال بیشترین‌ها باشی، توصیه می‌کنم روی کمترین‌ها متمرکز بشوی. به تو قول می‌دهم که خیلی زود خواهی دید که به دست‌آوردهای خیلی بیشتر و مهم‌تری می‌رسی و در سطحی بالاتر از دیگران قرار می‌گیری. با کمترین‌ها، به بیشترین‌ها دست پیدا می‌کنی. این زیبایی دنیای مینیمال است.

2 دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست