تکنیک پنج در ده

ت

امروز می‌خواهم از یک تکنیک ساده برای شروع زندگی مینیمال صحبت کنم. به هر حال هر کاری یک نقطه آغازی دارد و مینیمالیسم هم از این قانون مستثنی نیست. اگر همین الان یک مینیمالیست را به تو نشان بدهند و بگویند سعی کن مثل او زندگی کنی، شاید در ابتدا شوکه بشوی، چون به نظرت غیر ممکن می‌رسد که کسی بتواند به راحتی از هر چه ضروری نیست چشم‌پوشی کند و فقط با ضروریات به زندگی خودش ادامه بدهد. ولی مطمئن باش که همه مینیمالیست‌ها، خودشان با تمرین‌ها و تکنیک‌های کوچک شروع کردند و به مرور در این زمینه پیشرفت نمودند.

یکی از همین تکنیک‌های ساده برای شروع زندگی مینیمال، تکنیک پنج در ده نام دارد. این تکنیک به وسایل شخصی شما ارتباط پیدا می‌کند و به شما این جسارت را می‌دهد که به مرور زمان و با تکرار و تمرین، یک مینیمالیست واقعی شوید.

آماده هستید این تکنیک را تجربه کنید؟ بسیار خوب، همین حالا به سراغ کمد لباس‌ها یا کشوی میز کار (یا هر جای دیگری که فکر می‌کنید نیاز به سبک کردن دارد) بروید و در ده دقیقه پنج مورد که به نظرتان چندان به کارتان نمی‌آیند را انتخاب کنید، آن‌ها را بیرون بیاورید، در یک کیسه یا کارتن قرار بدهید، سپس آن کیسه یا کارتن را دم در خروجی بگذارید تا هر زمان که خواستید بیرون بروید آن بسته را هم با خودتان ببرید و بیرون بیاندازید یا به کسی که نیاز دارد اهدایش کنید.

حذف پنج مورد غیر ضروری در ده دقیقه از زندگی؛ به همین خاطر است که به آن می‌گویند تکنیک پنج در ده. کار نسبتا آسانی به نظر می‌رسد، ولی هرگز آن را دست کم نگیرید. این برای شما نقطه آغاز بسیار خوبی است و اگر چندین بار آن را تکرار کنید، به مرور زمان دل کندن از وسایل غیر ضروری برای شما راحت‌تر می‌شود.

این تکنیک را می‌توانید در بخش‌های مختلفی به کار بگیرید. مثلا یک بار می‌توانید آن را به حذف پنج لباسی که کمتر می‌پوشید یا پنج لباسی که دوست‌شان ندارید اختصاص بدهید، یک بار هم می‌توانید با همین تکنیک میز کارتان را خلوت‌تر کنید، یا وسایل کوچک و بزرگ غیر ضروری که در جای جای خانه‌تان قرار داده‌اید و اصلا به آن‌ها توجه نمی‌کنید را از خانه دور کنید تا زندگی خود را خلوت‌تر سازید.

مطمئنم چند بار که از این تکنیک استفاده کنید، مزه شیرین زندگی مینیمال زیر زبان‌تان می‌رود و با اشتیاق بیشتری به خلوت کردن محیط زندگی‌تان می‌پردازید.

افزودن دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست