گزینه‌ها را به حداقل برسان

گ

یکی از ویژگی‌های مهم کسب‌وکارهای امروزی این است که می‌کوشند تنوع کالاهای خود را تا جایی که می‌توانند افزایش بدهند تا از این طریق بتوانند مشتری‌های بیشتری را به سمت خودشان جذب کنند. تولید کننده‌ها محصولات خود را با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف می‌سازند، فروشنده‌ها از هر دسته کالا چندین مدل مختلف ارائه می‌کنند، سرویس دهنده‌ها بسته‌های متنوعی از سرویس‌های مختلف و با قیمت‌های مختلف را تبلیغ می‌کنند، رستوران‌ها هر روز به تنوع غذاهای موجود در منوی خودشان می‌افزایند و…

به هر طرف که نگاه می‌کنی، با هزاران هزار گزینه مختلف روبه‌رو می‌شوی و هر روز باید صدها انتخاب مختلف را انجام بدهی. با این‌که برخی‌ها تصور می‌کنند این یک ویژگی مثبت در عصر حاضر است، ولی آن‌چه اکثر افراد نمی‌فهمند زمانی است که برای انتخاب کردن بین این گزینه‌ها به هدر می‌دهند. برای مینیمالیست‌ها تنوع چندان هم جذاب نیست.

مینیمالیست‌ها ترجیح می‌دهند به جای اتلاف وقت‌شان برای انتخاب بین گزینه‌های مختلف، وقت‌شان را خرج کارهای ضروری‌تری بکنند. مثلا اکثر مینیمالیست‌ها به جز برای مهمانی‌ها و مراسم خاص، همواره لباس‌هایی مشابه و حتی یکسان می‌پوشند. خیلی از مینیمالیست‌ها در طول روزهای کاری خود همیشه با یک لباس یکسان در محل کارشان حاضر می‌شوند. آن‌ها از یک نوع لباس دل‌خواه خود چندین دست می‌خرند تا صبح‌ها قبل از کار مجبور نباشند وقتی را برای انتخاب بین لباس‌های داخل کمدشان تلف کنند. این کار به نظرت آشناست، نه؟ بله درست حدس زدی، مثل استیو جابز.

اگر می‌خواهی مثل مینیمالیست‌ها بین گزینه‌های مختلف از هر کالایی انتخاب کنی، ابتدا باید وقت صرف کردن برای سنجش هر کدام از مدل‌های موجود را کنار بگذری. سپس باید از هر کالایی که می‌خواهی، فقط سه نمونه مختلف را برگزینی، فقط سه مدل. دست آخر باید در طول یکی دو دقیقه بین همان سه گزینه موجود یکی را انتخاب کنی و باقی مدل‌ها را به دست فراموشی بسپاری. سعی کن در مرحله تصمیم‌گیری بیش از حد درجا نزنی، چون خیلی زود خسته می‌شوی و نمی‌توانی درست تصمیم بگیری.

همیشه این را در نظر بگیر که از نظر یک مینیمالیست تنوع یک امتیاز محسوب نمی‌شود، چون تنوع یعنی لزوم انتخاب کردن و انتخاب کردن نیز یعنی به هدر دادن زمان برای کاری که ضروری نیست. وقتی با مینیمالیسم انتخاب‌ها را در زندگی خودت به حداقل می‌رسانی، می‌توانی از قدرت و زمان اضافه‌ای که در اختیار داری در جهت مسائل مهم‌تر و اثرگذارتر استفاده کنی.

افزودن دیدگاه

بهراد جاود یک بلاگر مینیمالیست