من در وبلاگ شخصی‌ام مدت‌هاست که دارم در مورد مزایای وبلاگ و وبلاگ‌نویسی می‌نویسم و از این می‌گویم که چرا خوب است یک وبلاگ برای خودتان داشته باشید. اگر مطالب من را دنبال کرده باشید می‌دانید که وبلاگ‌نویسی می‌تواند بسیار سازنده باشد چون به شما کمک می‌کند تا از طریق نوشتن افکار خود را نظم و ترتیب ببخشید و این حتی می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای تبدیل شدن به یک نویسنده تمام عیار.

حالا که نظرتان نسبت به وبلاگ‌نویسی جلب شده است و به این فکر افتادید که یک وبلاگ جدید راه بیاندازید، قطعا اولین سوال‌تان این خواهد بود که وبلاگ‌تان باید چه موضوعی داشته باشد.

شاید جالب باشد اگر بدانید که بر اساس اطلاعات GrowthBadger، هر دقیقه ۴۰۰۰ پست، هر روز ۵۷۶۰۰۰۰ و هر سال ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ پست وبلاگی در اینترنت منتشر می‌شود. پس دنیای وبلاگ‌نویسی واقعا دنیای وسیع و بزرگی است. اکنون سوال این است که چطور می‌توان در این دنیای به این گستردگی یک موضوع مناسب برای وبلاگ‌نویسی پیدا کرد؟

نوشتار مرتبط: چند نکته که باید قبل از راه انداختن اولین وبلاگ خود بدانید

ایده‌های به درد بخور برای یک وبلاگ

در ادامه با شما چند موضوع جالب را مرور می‌کنم که می‌توانید در مورد هر کدام از این موضوعات یک وبلاگ راه بیاندازید و مدت‌ها در همان رابطه به تولید محتوا بپردازید.

توسعه فردی: این موضوع گستردگی فراوانی دارد. انسان از ابعاد بسیار متنوعی جای رشد و توسعه دارد و شما می‌توانید در وبلاگ خود به یک یا چند مورد از این ابعاد بپردازید؛ از تغییر طرز فکر و فلسفه زندگی گرفته تا توصیه‌های پرورش دهنده برای گروه‌های سنی مختلف.

سبک زندگی: افراد زیادی هستند که به موضوعاتی مثل زیبایی و مد و فشن علاقه دارند. اگر در این موارد دانش و تجربه کافی داشته باشید با تولید محتوا در این زمینه می‌توانید به راحتی وبلاگ خود را به محبوبیت برسانید.

سلامت و تندرستی: چه کسی از داشتن یک زندگی سالم بدش می‌آید. پی بردن به این‌که دقیقا چه نوع غذاهایی را باید خورد، چطور و چقدر باید ورزش کرد و از چه کارهایی باید پرهیز نمود می‌تواند گاهی پیچیده و گیج کننده باشد. وبلاگ شما می‌تواند مخاطبان را از این گمراهی خارج کند.

تکنولوژی و فناوری‌های نو: این موضوع یکی از پرطرفدارترین مباحثی است که در بین وبلاگ‌های فارسی جا افتاده است. این روزها وبلاگ‌های معروف فراوانی در این زمینه در وبلاگستان فارسی داریم، چون مخاطبان ایرانی از دنبال کردن آخرین اخبار مربوط به فناوری‌های نوین و شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی استقبال می‌کنند.

پول، اقتصاد و سرمایه: همه ما دوست داریم یاد بگیریم که چطور پولدارتر بشویم یا با پولی که داریم چه کار کنیم تا سود بیشتری گیرمان بیاید. کسانی که در زمینه علم اقتصاد و سرمایه‌گذاری اطلاعات خوبی دارند می‌توانند با وبلاگ‌نویسی در این مورد و پاسخ دادن به این سوالات و هزاران هزار سوال مشابه دیگر، خیلی زود به ترافیک فراوانی دست پیدا کنند.

وردپرس: سیستم مدیریت محتوای وردپرس با در اختیار گرفتن بیش از ۶۱ درصد از بازار سیستم‌های مدیریت محتوا، پرمصرف‌ترین از نوع خودش محسوب می‌شود. شاید جالب باشد اگر بدانید که بیش از ۳۵ درصد از کل محتوای اینترنتی (از جمله همین وبلاگ) را وردپرس نیرو می‌بخشد. پس ساختن یک وبلاگ در مورد وردپرس، آموزش کار کردن با این سیستم، آموزش طراحی و یا ترجمه پوسته و همین‌طور نقد و معرفی افزونه‌های مختلف می‌تواند جالب باشد.

نوشتار مرتبط: چرا وبلاگ‌نویسی با وردپرس به همراه هاست و دامنه شخصی بهترین انتخاب است؟

تولید و بازاریابی محتوا: اینترنت بر پایه محتوا استوار است، پس خیلی دور از ذهن نیست اگر کسی یک وبلاگ در مورد فنون تولید و بازاریابی محتوا به راه بیاندازد. تقریبا همه دوست دارند بدانند چگونه انواع محتوا را تولید کنند و سپس آن محتوای تولید شده را در پلتفرم‌های مختلف از جمله شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند تا بازدید از محتوا را به حداکثر برسانند.

تربیت فرزندان: سر و کار داشتن با بچه‌ها می‌تواند گاهی بسیار دشوار و پردردسر باشد، به خصوص اگر بلد نباشید چطور با آن‌ها رفتار کنید. بسیاری از مشکلات خانوادگی به خاطر همین ناآشنایی با نحوه رفتار صحیح با فرزندان شکل می‌گیرد. کسانی که در این زمینه تجربه یا تحصیلات دارند، با راه انداختن یک وبلاگ در همین مورد می‌توانند خانواده‌های زیادی را از مشکلات احتمالی آینده نجات دهند.

راهنمای سفر: اگر از آن دسته از افرادی هستید که اهل سفر کردن هستید و به طور مرتب به سفرهای داخلی یا خارجی می‌روید، می‌توانید در این رابطه وبلاگ پرمحتوایی بسازید. وبلاگ شما می‌تواند از آشنا کردن مخاطبان با شهرها یا کشورهای مختلف گرفته تا آموزش نکات لازم در مورد سفرهای کاری یا سفرهای ورزشی تنوع موضوعی داشته باشد.

صنایع دستی: ما در کشور عزیزمان صنایع دستی متنوع و فراوانی داریم. از گلیم و فرش و گبه و جاجیم گرفته تا معرق و خطاطی و نگارگری. از سنگ تراشی و فیروزه‌کوبی گرفته تا شیشه‌گری و سفال‌گری و میناکاری. ایده خیلی جذابی است اگر یک وبلاگ درست کنید و تمام این صنایع دستی را به بازدیدکننده‌ها معرفی کنید.

فریلنسینگ: چند وقتی هست که فریلنسینگ یا آزادکاری بر سر زبان‌ها افتاده است و افراد متعددی به دنبال این هستند که شغل ثابت خود را کنار بگذارند و از آزادی فریلنسینگ بهره ببرند (گرچه فریلنسینگ هم سختی‌های خودش را دارد). وبلاگی که بتواند مسائل مختلف در مورد فریلنسینگ را به تفصیل توضیح بدهد، برای دوست‌داران فریلنسینگ بسیار مفید خواهد بود.

آموزش زبان‌های مختلف: به غیر از زبان فارسی، زبان دیگری هم بلد هستید؟ شاید هم چند تا زبان خارجی را مثل بلبل حرف می‌زنید! اگر چنین است، پس چرا یک وبلاگ برای آموزش دادن زبان‌هایی که بلد هستید نمی‌زنید. وقتی وبلاگ‌تان به اعتبار کافی رسید می‌توانید از طریق آن دوره‌های آموزشی فراوانی را به فروش برسانید و درآمد خوبی داشته باشید. شما با یک وبلاگ آموزش زبان می‌توانید در زمینه تخصص خود به عنوان یک مرجع شناخته بشوید.

باغبانی: خیلی از آدم‌ها هستند که به باغبانی علاقه دارند. حالا ممکن است که واقعا یک باغ نداشته باشند، ولی یک باغچه کوچک گوشه حیاط خانه دارند، آن را هم نداشته باشند یک گوشه از پشت‌بام را به این کار اختصاص می‌دهند، آن هم نباشد یک گوشه از آپارتمان یا بالکن را برای پرورش گل و گیاه در نظر می‌گیرند. می‌توانید یک وبلاگ در مورد گل‌ها و گیاهان و شیوه آبیاری و نگه‌داری از آن‌ها درست کنید، البته به شرطی که خودتان بلد باشید.

نوشتن و نویسندگی: علاقه‌مندان به حرفه نویسندگی کم تعداد نیستند. نویسنده‌ها می‌توانند با درست کردن یک وبلاگ در مورد نویسندگی به دیگران کمک کنند تا نویسنده پنهان درون خود را کشف کنند و در آینده به یک نویسنده تمام عیار تبدیل شوند. این یکی از اهداف اصلی من برای راه اندازی همین وبلاگی است که مشغول خواندنش هستید.

نوشتار مرتبط: ۱۴ نشانه یواشکی که نشان می‌دهند شما نویسنده هستید

ورزش: بعضی از ما به ورزش کردن علاقه فراوانی داریم و از خواندن مطالبی در همین رابطه کلی لذت می‌بریم. اگر در یک رشته ورزشی خاص تخصص دارید می‌توانید وبلاگ خوبی بسازید. این وبلاگ می‌تواند در مورد دوچرخه سواری باشد، یا دویدن، یا کوهنوردی، یا دفاع شخصی و یا یوگا. هر چه که باشد، قطعا به درد گروه خاصی از مخاطبان خواهد خورد.

نقاشی: اگر نقاش خوبی هستید، در تولید محتوا در مورد نقاشی هم می‌توانید به شهرت برسید. باورتان نمی‌شود چند نفر دل‌شان می‌خواهد یاد بگیرند چطور با آب‌رنگ کار کنند یا چگونه با رنگ روغن نقاشی بکشند. عده بسیاری عاشق کشیدن نقاشی‌های کارتونی هستند و برخی هم به کشیدن داستان‌های کمیک فکر می‌کنند. وبلاگ شما می‌تواند برای این افراد به یک منبع الهام تبدیل شود.

عکاسی: دنیای عکاسی یک دنیای بی‌انتها است. از نحوه انتخاب سوژه گرفته تا نورپردازی و استفاده از لنز مناسب یا حتی نقد و بررسی دوربین‌های مختلف. اگر وبلاگی در این زمینه داشته باشید، هیچ وقت مطلب برای نوشتن کم نمی‌آورید. همیشه ایده‌ای برای تولید محتوا در اختیار خواهید داشت.

برنامه‌نویسی: کامپیوترها هر روز بیشتر از دیروز وارد دنیای واقعی ما می‌شوند. آینده در اختیار کسانی است که زبان کامپیوترها را بلد باشند. محتوای وبلاگ شما می‌تواند به اصول و فنون زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی اختصاص یابد. مطمئنم افراد زیادی خواهان آن هستند که با مبانی اولیه زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا شوند تا بفهمند آیا در این موضوع استعداد یادگیری دارند یا نه.

درست کردن ویدیو برای یوتیوب: این روزها یوتیوبرها آینده خوبی پیش روی خود می‌بینند. صاحبان برخی از برترین کانال‌های یوتیوب شهرت و درآمد غیرقابل باوری به دست آورده‌اند. شما می‌توانید در مورد نحوه تولید محتوای ویدیویی در یوتیوب یا هر پلتفرم مشابه دیگری یک وبلاگ درست کنید تا به افراد مبتدی یاد بدهید چگونه با ویدیو ساختن به جایگاه مناسبی برسند.

نوشتار مرتبط: ۸ توصیه ساده برای برندسازی در یوتیوب

آشپزی: یاد گرفتن آشپزی برای بعضی‌ها کار ساده‌ای نیست و هیچ نوع محتوایی به جز محتوای نوشتاری نمی‌تواند آن‌طور که باید و شاید به این افراد کمک کند، چون در محتوای نوشتاری راحت‌تر می‌توانند مراحل مختلف درست کردن غذاها و دسرهای مختلف را مرور کنند. بد فکری نیست اگر طرز درست کردن برخی غذاها، کیک‌ها، شیرینی‌ها و دسرها را در قالب یک وبلاگ به مخاطبان خود آموزش بدهید. حتی می‌توانید در وبلاگ‌تان یک بخش هم برای نقد و بررسی رستوران‌ها و شیرینی فروشی‌های مختلف در نظر بگیرید.

فیلم، سریال و موسیقی: اغلب اوقات وقتی حرف از سرگرمی می‌شود، همه ما یاد فیلم و سریال دیدن یا گوش دادن به آهنگ‌ها می‌افتیم. بنابراین بدمان نمی‌آید اگر یک وبلاگ وجود داشته باشد تا به معرفی و نقد و بررسی فیلم‌ها، سریال‌ها و موسیقی‌ها بپردازد و به ما در پیدا کردن بهترین آثار کمک کند.

خنده و شوخی: بلدید داستان خنده‌دار بنویسید؟ در خنداندن دیگران تخصص خدادادی دارید؟ استندآپ کمدین هستید؟ یک وبلاگ درست کنید و کمی از مهارت‌های خود خرج کنید. چند تا داستان خیلی بامزه بنویسید، تجربیات خنده‌دار خود را به اشتراک بگذارید یا استندآپ کمدین بودن را آموزش بدهید.

بازی‌های ویدیویی: درست مثل تکنولوژی، بازی‌های ویدیویی هم یکی از آن موضوعات پرطرفدار در دنیای وبلاگ‌نویسی محسوب می‌شود. وبلاگ‌های معروفی در این زمینه پیدا می‌کنید که به معرفی یا نقد و بررسی بازی‌ها می‌پردازند یا حتی برای تمام کردن بازی‌ها راهنمای کامل می‌نویسند. شما هم می‌توانید به این وبلاگ‌ها یک وبلاگ دیگر اضافه کنید.

زندگی سبز: همان‌طور که زمین با ما مهربان است و اجازه می‌دهد ما از منابعش استفاده کنیم و زنده بمانیم، ما هم باید یاد بگیریم تا به سیاره عزیزمان احترام بگذاریم. اگر به مباحثی مثل استفاده کمتر از پلاستیک، به کار بردن مواد قابل بازیافت، نجات دادن حیوانات در حال نابودی، کمتر مصرف کردن انرژی‌های تجدیدناپذیر، روی آوردن به انرژی‌های تجدیدپذیر یا راه‌های کاهش آلودگی هوا علاقه دارید، وبلاگ پرمخاطبی خواهید داشت.

زندگی کاری: چه بخواهیم و چه نخواهیم، بخش زیادی از زندگی ما سر کار سپری می‌شود. برای کسانی که در محیط‌های اداری کار می‌کنند مطالبی مثل این‌که چطور بین زندگی کاری و شخصی‌شان تعادل ایجاد کنند یا چگونه کارهای خود را هوشمندانه‌تر انجام دهند و یا این‌که چه زمانی به فکر یک شغل دوم یا ترک کردن شغل فعلی و ساختن یک کسب‌وکار باشند همگی می‌توانند بسیار مفید واقع شوند.

وبلاگ‌نویسی: برای وبلاگ‌نویسی چه موضوعی بهتر از خود وبلاگ‌نویسی؟ پیشنهاد می‌کنم یک وبلاگ درست کنید و در آن از فوت و فن‌های وبلاگ‌نویسی بنویسید. این روزها وبلاگستان فارسی به چنین وبلاگ‌هایی واقعا احتیاج دارد. می‌توانید نگاهی به دسته وبلاگ‌نویسی در همین وبلاگ بیاندازید تا بهتر متوجه منظورم بشوید.

نوشتار مرتبط: چرا داشتن وبلاگ شخصی یک ضرورت است؟

پایان‌نوشت

در پایان بد نیست به این موضوع بپردازم که مانعی ندارد اگر چند موضوع از موضوعاتی که ذکر شد را برای وبلاگ خود انتخاب کنید، اما باید بکوشید که موضوعات منتخب شما به هم دیگر مرتبط باشند. مثلا می‌توانید به طور همزمان در مورد بازی‌های ویدیویی و همین‌طور فناوری‌های نوین به تولید محتوا بپردازید، اما اگر موضوعات اصلی وبلاگ عملا هیچ ربطی به هم نداشته باشند روند جذب مخاطب برای وبلاگ به شدت سخت خواهد شد. یادتان باشد که هر چه وبلاگ شما متمرکزتر باشد، شانس افزایش ترافیک هم به همان مقدار افزایش می‌یابد.

موضوعی هست که بتوان در موردش یک وبلاگ کامل به راه انداخت؟ فکر می‌کنید موردی هست که در این لیست از قلم افتاده باشد؟ باعث خوشنودی من و همه خوانندگان این وبلاگ می‌شود اگر موضوعات مورد نظر خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب گذاری شده در:

, ,