قدرت تفکر برای یک نویسنده حرف اول را می‌زند. این قوه تفکر و تعقل نویسنده‌ها است که داستان‌ها و نوشته‌های بی‌نظیر را خلق می‌کند. نویسنده‌ای که نتواند خوب فکر کند قطعا نمی‌تواند آثار ماندگاری از خودش به جا بگذارد.

امروز داشتم در همین مورد در اینترنت تحقیق می‌کردم که به اطلاعات جالبی برخوردم. راه و روش افزایش خلاقیت به خصوص برای نوشتن یا در هنگام نوشتن آن‌قدر زیاد است که می‌توان مدت‌ها در موردش نوشت. اما من در این مقاله به ذکر ۵۰ مورد بسنده می‌کنم.

برای آن‌که راحت‌تر بتوانید این روش‌ها را به خاطر بسپارید، کل مقاله را به چهار قسمت تقسیم کرده‌ام: تمرکز، مدیریت زمان، اولویت‌بندی و کسب انگیزه. اگرچه همه موارد موجود در این چهار قسمت همگی یک هدف دارند که آن هم تقویت قدرت تفکر در شماست، ولی این تقسیم‌بندی به شما در تحلیل اطلاعات کمک می‌کنند.

بدون اتلاف وقت برویم سراغ راه‌هایی برای بهتر فکر کردن.

تمرکز

۱- تلفن همراه خود را سایلنت کنید: چه در هنگام نوشتن و چه در هنگام ویرایش مطالب و حتی در مواقعی که مشغول فکر کردن هستید، حتما تلفن همراه خود را سایلنت کنید. قطعا دل‌تان نمی‌خواهد که صدای یک نوتیفیکیشن بی‌اهمیت مزاحم افکارتان بشود.

۲- یک فنجان چای یا قهوه بنوشید: برخی از ما قهوه را دوست داریم و برخی دیگر چای را ترجیح می‌دهیم. کاری ندارم کدام یک را بیشتر دوست دارید، وقتی دارید به سوژه بعدی برای نوشتن فکر می‌کنید خوب است یک فنجان از نوشیدنی مورد علاقه خود را در کنارتان داشته باشید و هر از گاهی جرعه‌ای از آن بنوشید.

۳- شبکه‌های اجتماعی را دور کنید: در دنیای امروزی خیلی راحت است که به جای فکر کردن و نوشتن، وسوسه شوید که سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید و همین سر زدن کافی است تا ساعت‌ها از زمان خود را به آن‌ها اختصاص بدهید. پس وقتی دارید فکر می‌کنید یا می‌نویسد شبکه‌های اجتماعی را از خودتان دور نگه دارید.

۴- میزتان را مرتب کنید: یک میز تمیز و مرتب می‌تواند به افکار شما نظم بدهد. فکر کردن پشت میزی که روی آن پر است از کاغذ و وسایل مختلف خیلی سخت است چون مدام فکرتان از این موضوع به موضوعی دیگر می‌پرد. ضمنا با تمیز کردن میزتان در وقت هم صرفه‌جویی می‌کنید چون دیگر لازم نیست دنبال وسایل خودتان بگردید.

۵- افکار ناگهانی را جایی یادداشت کنید: این خیلی طبیعی است که وقتی دارید به یک موضوع خاص فکر می‌کنید ناگهان موضوع دیگری به ذهن‌تان برسد. برای آن‌که تمرکز خود را از دست ندهید، افکار ناگهانی ولی نامربوط را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید تا بعدا به سراغ‌شان بروید.

۶- لینک‌های مفید را ذخیره کنید: گاهی پیش می‌آید که برای گرفتن ایده‌های بیشتر کمی در اینترنت به جست‌وجو بپردازید. بهتر است لینک هر محتوای مفیدی که پیدا می‌کنید را جایی ذخیره کنید تا بعدا بتوانید به آن‌ها رجوع نمایید. چه یک پست وبلاگی باشد، چه یک اپیزود از یک پادکست و چه یک ویدیو در یوتیوب، لینک آن را حتما بوکمارک کنید.

۷- به خودتان استراحت بدهید: برای آن‌که بتوانید در طول مدت نوشتن یک مقاله طولانی یا یک کتاب، کمی به خودتان استراحت بدهید. اضافه کردن استراحت‌های کوتاه بین مراحل نوشتن، سطح تمرکز و همین‌طور کیفیت مطالب شما را در سطحی بالا نگاه می‌دارد. مثلا می‌توانید بعد از هر ۲۵ دقیقه نوشتن، ۵ دقیقه استراحت کنید.

۸- محیط خود را تغییر دهید: باورتان نمی‌شود که با یک تغییر محیط چقدر فکرتان به کار می‌افتد. نکته این است که همیشه در یک محیط ثابت به تفکر و نوشتن نپردازید چون این کار برای شما تکراری خواهد شد. بد نیست گاهی هم در یک کافی‌شاپ یا یک پارک مشغول به نوشتن بشوید.

۹- خوب بخوابید: بهترین شیوه درمان یک ذهن خسته، خوابیدن است. بعضی وقت‌ها برای بهتر تمرکز کردن فقط باید خوب بخوابید. وقتی از خواب بیدار شدید خودتان شگفت‌زده می‌شوید که چقدر فکرتان باز شده و چقدر آماده نوشتن هستید.

۱۰- از بوها کمک بگیرید: بعضی از رایحه‌ها می‌توانند به شما در بهتر فکر کردن کمک کنند. من بوی لیموی تازه یا بوی نعنا را خیلی دوست دارم و هر بار که آن‌ها را بو می‌کنم احساس می‌کنم که می‌توانم بهتر فکر کنم و ایده‌های بیشتری به ذهنم خطور می‌کنند.

نوشتار مرتبط: ترفندهایی متمایز در راستای ارتقاء مهارت نویسندگی

۱۱- دمای هوای محیط را تنظیم کنید: هوای اتاق نقش مهمی در قدرت تمرکز دارد. هوای بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد اجازه نمی‌دهد که شما خوب فکر کنید. حتما دمای هوای محیط را مطابق میل خودتان تنظیم کنید.

۱۲- بروید پیاده‌روی: گاهی اوقات هیچ کاری مثل پیاده‌روی در یک روز زیبا نمی‌تواند حال شما را خوب کند. یک پیاده‌روی کوتاه می‌تواند تمرکز شما را به اندازه قابل توجهی افزایش بدهد.

۱۳- ورزش کنید: از قدیم گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم است. حتی نویسنده‌ها هم به ورزش کردن نیاز دارند تا بتوانند فکر سالم‌تر و پویاتری داشته باشند. لازم نیست حتما مثل بدنساز‌ها هر روز ساعت‌ها به ورزش کردن بپردازید؛ روزی یک ربع تا نیم ساعت ورزش سبک هم تاثیر شگرفی روی شما می‌گذارد.

۱۴- غذای سالم بخورید: گرچه نویسنده‌ها خیلی به غذای روح خودشان اهمیت می‌دهند و مدام در حال مطالعه کردن هستند، اما آن‌ها باید به غذای جسم خود نیز اهمیت بدهند تا بتوانند زندگی درستی داشته باشند، چون فقط با یک بدن سالم است که می‌توان به خوبی تمرکز کرد.

۱۵- از گیاهان انرژی بگیرید: اگر چند تا گلدان کوچک داشته باشید که چند تا گیاه زیبا در آن‌ها کاشته باشید، به افزایش تمرکز خود کمک می‌کنید. گیاهان موجودات انرژی‌بخشی هستند و با نشاطی که به شما هدیه می‌دهند، فکر کردن و نوشتن را برای شما راحت‌تر می‌کنند.

۱۶- به موسیقی آرام‌بخش گوش دهید: وقتی سعی دارید برای نوشتن تمرکز کنید اما موفق نمی‌شوید، بد نیست اگر یک موسیقی آرام‌بخش در پس زمینه محیط پخش کنید تا هم آرامش بگیرید و هم به افکار خود نظم ببخشید. خواهید دید که فورا توانایی تمرکز کردن را مجددا به دست می‌آورید.

۱۷- از همه صفحه نمایش‌ها دور شوید: گاهی بد نیست برای مدتی از هر چه صفحه نمایش هست دوری کنید. چه تلویزیون باشد، چه تلفن هوشمند و چه لپ‌تاپ، همه را از خودتان دور کنید و به شیوه‌های قدیمی نوشتن روی بیاورید. یک قلم و کاغذ بردارید و با آن‌ها بنویسید.

مدیریت زمان

۱۸- کمتر حرف بزنید: نویسنده‌ها کمتر حرف می‌زنند و بیشتر می‌نویسند. پس سعی کنید از جلسه‌های طولانی مدت یا آدم‌های پر حرف دوری کنید و بیشتر وقت خودتان را خرج نوشتن کنید. شما باید حرف‌های خود را در نوشته‌های‌تان بزنید.

۱۹- ببینید وقت‌تان را کجا خرج می‌کنید: تا وقتی ندانید وقت‌تان را کجا خرج می‌کنید و به چه کارهایی می‌پردازید، هرگز نمی‌توانید زمان خود را مدیریت کنید. برای هر کاری که می‌کنید به این فکر کنید که چقدر زمان به آن کار به خصوص اختصاص می‌دهید و اگر به این نتیجه رسیدید که کاری را می‌توان در زمان کمتری انجام داد، تغییرات لازم را اجرا کنید و از زمان اضافه‌ای که به دست می‌آورید برای نوشتن بهره ببرید.

۲۰- کارها را به دیگران بسپارید: شاید بد نباشد به شما یادآوری کنم که لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید. یک سری از کارها را می‌توانید به دیگران بسپارید و در عوض برای نوشتن وقت بیشتری به دست آورید.

نوشتار مرتبط: سحرنویس باش تا کام‌روا شوی

۲۱- از شبکه‌های اجتماعی خارج شوید: اگر احساس می‌کنید شبکه‌های اجتماعی حواس شما را پرت می‌کنند و شما به هیچ عنوان نمی‌توانید زمان محدودی را خرج این پلتفرم‌ها کنید، شاید بهتر باشد که کلا آن‌ها را کنار بگذارید. خارج شدن از شبکه‌های اجتماعی برای همیشه، علاوه بر این‌که وقت بیشتری در اختیارتان می‌گذارد، آرامش را هم به زندگی شما بازمی‌گرداند.

۲۲- سریع‌تر بنویسید: دوست دارید در زمان کمتر مقدار بیشتری بنویسید؟ بد نیست اگر یاد بگیرید سریع‌تر بنویسید یا تندتر تایپ کنید. همین حالا یک دقیقه وقت بگیرید و ببینید در این یک دقیقه چند کلمه را می‌توانید بدون اشتباه بنویسید. اگر کمتر از ۵۰ کلمه نوشتید، شما نیاز به تمرین بیشتری دارید.

۲۳- کارها را به طور هم‌زمان انجام ندهید: برخی‌ها فکر می‌کنند که اگر کارها را به طور هم‌زمان انجام بدهند وقت کمتری خرج می‌کنند و زمان بیشتری را ذخیره می‌نمایند، در حالی که اصلا چنین نیست. وقتی شما سعی می‌کنید چند کار را با هم انجام دهید، قدرت تمرکز خود را بین این کارها تقسیم می‌کنید و نمی‌توانید متمرکز باشید. در نتیجه برای آن‌که کیفیت کارتان پایین نیاید مجبورید وقت بیشتری را خرج هر کدام از کارها کنید، گرچه خودتان فکر می‌کنید که دارید در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید.

۲۴- کارهای اضافی را حذف کنید: شاید باور نکنید ولی یک سری از کارهایی که به طور روزانه یا هفتگی انجام می‌دهید اصلا ضروری نیستند. این در حالی است که می‌توانید با کاهش دادن میزان این کارهای غیر ضروری، وقت زیادی برای نوشتن پیدا کنید. کارهایی مثل دیدن فیلم و سریال یا بازی کردن بازی‌های ویدیویی از جمله همین کارهای غیر ضروری هستند. اگرچه تفریح هم باید در برنامه خود بگنجانید ولی بهتر است تا جایی که می‌توانید از تفریحات بکاهید و به کارهای مهم‌تر بپردازید.

۲۵- نه بگویید: نه گفتن چندان هم سخت نیست. اگر کسی از شما درخواست کرد تا کاری را برایش انجام بدهید می‌توانید به طور محترمانه برای او توضیح بدهید که وقت کافی برای به انجام رساندن تقاضای او را ندارید. اگر طرف مقابل‌تان به اندازه کافی دانا باشد، حرف‌تان را درک می‌کند و از دست شما ناراحت نمی‌شود.

۲۶- دنبال وقت مناسب نگردید: اگر از آن دسته از نویسنده‌هایی هستید که برای نوشتن به دنبال وقت مناسب می‌گردید، مطمئن باشید به جای مهمی نمی‌رسید. بیخودی خودتان را گول نزنید، وقت مناسب به این راحتی‌ها گیرتان نمی‌آید. پس از هر دقیقه یا حتی هر ثانیه از وقتی که دارید به بهترین نحو استفاده کنید.

۲۷- یک ساعت شنی داشته باشید: خیلی خوب می‌شود اگر در حین نوشتن یک ساعت در کنار خود داشته باشید و به خودتان قول بدهید که از الان تا مثلا ۳۰ دقیقه دیگر فقط می‌نویسد و به هیچ کار دیگری نمی‌پردازید. البته از آن‌جا که ساعت‌های معمولی می‌توانند حواس‌تان را پرت کنند، پیشنهاد می‌کنم از ساعت شنی کمک بگیرید.

اولویت‌بندی

۲۸- از تودو لیست‌ها استفاده کنید: برای آن‌که بتوانید در طول روز به تمام کارهای مهم خود رسیدگی کنید، باید امور روزانه خود را یادداشت کنید و طبق لیستی که برای خودتان معین می‌نمایید پیش بروید. لیست امور روزانه یا همان تودو لیست‌ها یکی از بهترین شیوه‌های افزایش کارآمدی برای شما به شمار می‌روند.

۲۹- نوشتن را در اولویت قرار دهید: وقتی دارید لیست امور روزانه خود را تهیه می‌کنید، باید نوشتن را همیشه در بالای لیست بنویسید. حتی اگر شده برای ۳۰ دقیقه، یا حتی برای ۱۵ دقیقه در روز به نوشتن بپردازید.

۳۰- کارهای خود را روی کاغذ لیست کنید: اپ‌های زیادی برای نوشتن لیست امور روزانه یا تودو لیست‌ها روی اسمارت فون‌ها موجود است که می‌توانید از هر کدام که خواستید استفاده کنید. اما اگر از من می‌پرسید، به نظرم شما از همان شیوه قدیمی یعنی قلم و کاغذ برای تهیه لیست امور روزانه خود کمک بگیرید چون از این طریق دیگر وسوسه نمی‌شوید بعد از چک کردن تودو لیست خود، سری هم به شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌هایی که روی گوشی دریافت کرده‌اید بزنید.

نوشتار مرتبط: ۲۰ خصوصیت فکری یک نویسنده حرفه‌ای

۳۱- تا وقتی به اندازه کافی ننوشتید، سراغ شبکه‌های اجتماعی نروید: حتما اول نوشتن را تمام کنید بعد بروید دنبال شبکه‌های اجتماعی. هر نویسنده‌ای به اندازه توانی که دارد معمولا یک محدودیت زمانی روزانه برای نوشتن خودش معین می‌کند؛ برخی‌ها ۱۵ دقیقه، برخی دیگر ۳۰ دقیقه، حرفه‌ای‌ها هم یک ساعت یا بیشتر. مهم این است که تا وقتی این مدت معین نویسندگی روزانه را پشت سر نگذاشته‌اید، وقت‌تان را خرج مواردی دیگری مثل شبکه‌های اجتماعی نکنید.

۳۲- فقط کارهایی را انجام دهید که شما را به هدف‌تان نزدیک می‌کنند: این‌که ساعت‌ها به بازی کردن و وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید از خودتان یک نویسنده نمی‌سازید. از سوی دیگر، اگر همان زمان را خرج نوشتن و مطالعه کردن کنید نتایج بهتری دستگیرتان می‌شود.

۳۳- کارهایی را انجام دهید که خودتان بهتر از بقیه انجام می‌دهید: فقط کارهایی را انجام دهید که خودتان بلدید انجام بدهید. به کارهایی که می‌توانید به دیگران بسپارید اولویت ندهید.

۳۴- اگر کاری مهم نیست، انجامش ندهید: وقتی دارید لیست امور روزانه خود را می‌نویسید، سه کار مهم هر روز را در بالای لیست قرار دهید و اگر فرصت باقی ماند به چند کار فرعی دیگر هم رسیدگی کنید ولی هیچ وقت به کارهایی که ضرورتی ندارند بیش از حد اهمیت ندهید. از وقتی که با نپرداختن به کارهای غیر ضروری به دست می‌آورید به نوشتن مشغول شوید.

۳۵- هر روز بنویسید: بگذارید تعارف را کنار بگذارم، اگر می‌خواهید نویسنده بشوید، باید هر روز بنویسید. پس نوشتن باید مهم‌ترین کار روزانه شما در نظر گرفته شود. از قدیم گفتند کار نیکو کردن از پر کردن است. هر روز نوشتن می‌تواند دست و ذهن شما را به نوشتن عادت بدهد.

۳۶- کارهای هر روز را همان روز انجام بدهید: هیچ وقت کارهای روزانه خود را به فردا نیاندازید. هیچ کس با پشت گوش انداختن کارها به جایی نرسیده است، خصوصا کسی که بخواهد نویسنده بشود اما هر بار نوشتن را به فردا موکول می‌کند.

انگیزه

۳۷- نوشته‌های طولانی را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید: نویسنده‌های تازه‌کار فکر می‌کنند وقتی می‌خواهند یک مقاله طولانی یا یک کتاب بنویسند، باید یک نفس تا آخرش را بنویسند! خوب این مسلما روش غلطی است. شیوه درست این است که مطالب طولانی را به چندین بخش کوچک‌تر تقسیم کنید تا از نوشتن خسته نشوید.

۳۸- زمان اوج خود را بیابید: هر کسی برای هر کاری یک زمان اوج دارد به این معنی که در آن زمان به خصوص، آن کار به خصوص را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. نوشتن هم همین‌طور است. برخی‌ها صبح خیلی زود بهتر می‌نویسند، برخی دیگر شب‌ها. برخی‌ها هم یک روز صبح در اوج حس نویسندگی هستند و یک روز عصر و یک روز نیمه‌شب. زمان اوج خودتان را پیدا کنید و همان موقع مشغول به نوشتن شوید.

۳۹- رکورد هر روز نوشتن را از بین نبرید: بالاتر گفتم که باید هر روز بنویسید. کاری که می‌خواهم بکنید این است که یک تقویم جلوی دست‌تان بگذارید و هر روزی که به هر روز نوشتن ادامه می‌دهید، یک ضربدر قرمز روی همان روز بکشید. این کار را انجام بدهید تا اگر یک روز احساس کردید دوست دارید ننویسید، با نگاه کردن به آن تقویم و شمردن ضربدرهای قرمز به خودتان بگویید «‌ارزشش را ندارد امروز را هم ضربدر نزنید» و انگیزه پیدا کنید که امروز را هم بنویسید.

۴۰- به خودتان جایزه بدهید: برای خودتان یک سری دست‌آورد معین کنید. مثلا بگویید که باید صد روز هر روز بنویسید یا این‌که در طول یک ماه نوشتن ۶۰ صفحه از یک مقاله یا کتاب را به پایان برسانید. سپس به پاس رسیدن به این دست‌آورد به خودتان جایزه بدهید. جایزه می‌تواند هر چیزی باشد، از یک جعبه شکلات گرفته تا خریدن یک کیبورد جدید.

نوشتار مرتبط: سد نویسندگی چیست و چطور از دستش خلاص شوید؟

۴۱- با نویسنده‌های دیگر حرف بزنید: این خیلی طبیعی و متداول است که به عنوان یک نویسنده انگیزه خود برای نوشتن را برای مدتی از دست بدهید. همه نویسنده‌ها این حس را تجربه می‌کنند. پس بد نیست اگر با یک یا چند نویسنده دوست بشوید و در چنین مواقعی از آن‌ها راهنمایی بخواهید. آن‌ها حتما به شما انگیزه لازم را می‌دهند.

۴۲- خود را یک نویسنده موفق در نظر بگیرید: اگر یک روز احساس کردید که از نوشتن خسته شده‌اید و دیگر دوست ندارید به این کار ادامه بدهید، برای چند لحظه خودتان را یک نویسنده موفق در نظر بگیرید. فکر کنید به عنوان یک نویسنده معروف و کاربلد به چه جایگاه بالایی دست پیدا می‌کنید. همین یادآوری نتیجه مطلوب به شما برای ادامه راه انگیزه می‌بخشد.

۴۳- از بد نوشتن نترسید: فرق بین یک نویسنده موفق و کسی که می‌کوشد نویسنده موفقی بشود این است که یک نویسنده از بد نوشتن نمی‌ترسد. زیاد به خودتان گیر ندهید. وقتی می‌خواهید بنویسید، فقط بنویسید. مهم نیست چقدر بد، مهم این است که کاغذ را از کلماتی که در ذهن دارید پر کنید. دنبال انگیزه برای نوشتن می‌گردید؟ ترس از بد نوشتن را کنار بگذارید.

۴۴- از یک دوست خوب بخواهید در مورد کارتان نظر بدهد: یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای نوشتن به خودتان انگیزه بدهید این است که از یک دوست خوب بخواهید نظرش را در مورد نوشته‌های‌تان بگوید. نگران نباشید، قول می‌دهم حتما از کارتان تعریف می‌کند مگر این‌که با شما مشکلی داشته باشد یا این‌که صداقت را به رفاقت ترجیح بدهد.

۴۵- هدف‌تان را اعلام کنید: شاید در هر روز نوشتن مشکل دارید، شاید هر بار که می‌خواهید مقاله‌ای را بنویسید تنبلی می‌کنید و نوشتن را پشت گوش می‌اندازید. من یک حقه جالب بلدم. اگر به همه بگویید که می‌خواهید چه کار کنید، حتما آن کار را به انجام می‌رسانید چون اگر انجامش ندهید می‌ترسید در نظر دیگران بد جلوه کنید. پس به دوستان و خانواده یا حتی در شبکه‌های اجتماعی بگویید می‌خواهید از چه بنویسید. با این کار احتمال این‌که واقعا دست به کار شوید بیشتر می‌شود.

۴۶- چند جمله تاثیرگذار بخوانید: جلمات تاثیرگذار واقعا تاثیر دارند. می‌دانم الان می‌گویید این جمله‌ها تکراری شده‌اند و به دردتان نمی‌خورند، ولی قول می‌دهم وقتی انگیزه نداشته باشید همان جمله‌های تکراری ناگهان در نظرتان جالب و موثر می‌شوند. می‌توانید مثل من پا را یک قدم فراتر بگذارید و چند تا از همین جملات تاثیرگذار را قاب کنید و روی دیوار اتاق‌تان نصب نمایید تا همیشه جلوی چشم‌تان باشند.

۴۷- نوشته‌های قبلی خودتان را بخوانید: هر وقت حال و حوصله نوشتن نداشتید، یک نگاه به نوشته‌های قبلی خودتان بیاندازید. مطمئن باشید از این‌که به آثار خود نگاه کنید و ببینید که تا به حال چه کاری از دست‌تان برآمده انرژی می‌گیرید.

۴۸- موفقیت‌های گذشته خود را جلوی چشم‌تان بگذارید: شاید یک سری مقاله نوشته باشید که بازخورد خیلی خوبی داشته‌اند، شاید هم یک کتاب نوشته باشید یا حتی از سوی باقی نویسنده‌ها مورد تعریف و تمجید قرار گرفته باشید. از شما می‌خواهم تمام این موفقیت‌ها را جلوی چشم‌تان بگذارید. مقاله‌های برترتان را پرینت بگیرید و جایی نگه دارید. کتاب‌هایی که تا به حال از شما چاپ شده است را روی میزتان بگذارید یا حتی قاب‌شان کنید. از دست‌آوردهای خود حال خوب بگیرید.

۴۹- به نوشتن عادت کنید: ممکن است باور نکنید ولی بسیاری از برترین نویسنده‌ها می‌نویسند چون به نوشتن عادت دارند. منظورم از عادت این است که اگر آن‌ها برای مدتی ننویسند احساس می‌کنند یک چیزی در زندگی‌شان کم است، چون آن‌قدر نوشته‌اند که نوشتن به بخشی جدانشدنی از زندگی‌شان تبدیل شده است. شما هم باید آن‌قدر بنویسید که نوشتن را یک عادت در نظر بگیرید.

۵۰- از نوشتن لذت ببرید: نکته آخر و از همه مهم‌تر این‌که سعی کنید از نوشتن لذت ببرید. تا وقتی از این کار لذت نبرید نمی‌توانید نوشته‌های خوبی خلق کنید.

نوشتار مرتبط: ۱۰ نکته مفید در زمینه مدیریت زمان برای نویسنده‌ها

پایان‌نوشت

می‌دانم شاید این نوشتار کمی طولانی شد، این را هم می‌دانم که شاید برای بیشتر نوشتن دنبال چند تا راهنمایی بودید تا دوباره برگردید سر کارتان. خوب، این هم پنجاه نکته. فکر نمی‌کنم پنجاه تا کم باشد. اما بگذارید رک بگویم، حتی خواندن تمام این نکات هم برای شما به عنوان یک نویسنده سبب نمی‌شود که نوشته‌های‌تان خودبه‌خود نوشته شوند. از تنبلی دست بردارید و برگردید سر تمام کردن آن نوشته ناتمام.

برچسب گذاری شده در:

, , , ,