شما هم احتمالا مثل من تا به حال پست‌های وبلاگی زیادی را مطالعه کرده‌اید یا حداقل از نظر گذرانده‌اید. اگر خوب دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که پست‌های وبلاگی از نظر محتوایی شکل و شمایل متفاوتی دارند. ترکیب‌بندی پاراگراف‌ها، نحوه چینش تیترها و زیرتیترها و شیوه ارائه جزئیات نوشتار هر کدام می‌توانند به سلیقه نویسنده تفاوت‌هایی اساسی داشته باشند. اما یک پست وبلاگی کامل و جامع دقیقا باید چه ترکیبی داشته باشد؟

عده‌ای خیال می‌کنند که وبلاگ‌نویسی کار بسیار ساده و بی‌دردسری است؛ همین که یک صفحه جدید باز کنند و چند خط مختصر و گذرا بنویسند و دکمه انتشار را فشار بدهند کافی است. اما واقعیت این نیست. واقعیت چنین نشان داده که برای تولید یک پست وبلاگی کامل باید روی موارد متعدد و مختلفی فکر کرد و به آن‌ها اهمیت داد. به همین خاطر است که تعداد وبلاگ‌های خوب و قابل توجه تا این حد کم و معدود است. شاید در هر زمان تعداد وبلاگ‌های برتر در هر موضوعی از تعداد انگشتان دو دست بیشتر نشوند، ولی اگر بخواهید وبلاگ شما نیز به جمع این وبلاگ‌های برتر بپیوندد باید به نکات مهمی توجه کنید.

۶ مشخصه یک پست وبلاگی کامل

پست‌های وبلاگی کامل همگی یک آناتومی مشترک دارند. بله! اشتباه نخواندید، محتوای نوشتاری هم آناتومی دارد و من امروز می‌خواهم شما را با آناتومی محتوای وبلاگی جامع آشنا کنم. نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم در بین تمام مطالب برترین وبلاگ‌ها با محتوای همیشه سبز مشترک هستند و شما اگر با این ترکیب آشنا باشید به وضوح می‌توانید متوجه این اشتراک بشوید.

۱- یک عنوان فوق‌العاده: اولین و اصلی‌ترین بخش در هر محتوای نوشتاری را می‌توان عنوان آن دانست. همه می‌دانیم که عنوان اولین بخشی از یک نوشتار است که توجه مخاطب را به خودش جلب می‌کند. حال اگر در نوشتن این عنوان به اندازه کافی زمان و دقت خرج نشود، شانس باز شدن پست وبلاگی شما به شدت کاهش می‌یابد.

عنوان نوشتار شما باید به طور همزمان هم کوتاه باشد و هم جذاب. عناوین بیش از حد طولانی حوصله مخاطب را سر می‌برند، اما در کوتاه کردن عنوان هم باید دقت کرد که مبادا از جذابیت عنوان کم شود. بهترین کار این است که یک محدودیت کاراکتری برای عنوان‌های خود معین کنید. محدودیت مطلوب برای عنوان نوشتار را ۶۰ کاراکتر در نظر می‌گیرند که معادل است با ۸ تا ۱۲ کلمه.

به جز این، باید در عنوان‌نویسی کمی خلاقیت به خرج دهید و از تکنیک‌هایی استفاده کنید تا بتوانید مخاطب را راضی به خواندن کل نوشتار کنید. مثلا می‌توانید از عناوین لیستی کمک بگیرید، یا با طرح یک سوال توجه مخاطب را جلب کنید و یا از آرایه‌های ادبی مثل تشبیه یا ایهام استفاده نمایید. گاهی کژتابی هم می‌تواند وسیله خوبی برای جلب توجه باشد.

۲- یک عکس جالب: از قدیم گفته‌اند یک عکس می‌تواند بیشتر از هزاران کلمه حرف بزند. بعد از یک عنوان خوب، نوبت به یک عکس خوب می‌رسد. تصویر شاخص نوشتارها را نباید هرگز دست کم بگیرید. نوشته‌ای که عکس شاخص نداشته باشد نمی‌تواند ترافیک قابل توجهی را برای شما به ارمغان بیاورد.

سعی کنید یک عکس مرتبط با نوشتارتان انتخاب کنید و آن را به عنوان تصویر شاخص درست بعد از عنوان در نوشتار خود بگنجانید. اگرچه وب‌سایت‌های فراوانی وجود دارند که عکس‌های خوبی را به طور رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند تا دانلود کنید و در وبلاگ به کار ببرید، اما همیشه هم این امکان را دارید که خودتان یک عکس مرتبط طراحی کنید؛ البته به شرطی که کمی با کار طراحی گرافیکی آشنایی داشته باشید.

۳- مقدمه‌ای برای معرفی محتوا: بعد از عکس، باید چند پاراگراف برای معرفی کل محتوا بنویسید. این مقدمه شانس دوم شما در جلب توجه مخاطب دانسته می‌شود. با خواندن مقدمه بازدیدکننده باید بتواند بفهمد که کل محتوا چه موضوعی دارد و آیا به دردش می‌خورد که تمام مقاله را بخواند یا نه. پس در این قسمت هم باید از تکنیک‌های جذب مخاطب کمک بگیرید.

هر هنری که بلد هستید می‌توانید در مقدمه نوشتار خود به کار بگیرید، از داستان‌پردازی گرفته تا اشاره به آمار و ارقام یا شایعات مطرح در دنیای اخبار. با این همه، سعی کنید مقدمه نوشته‌های‌تان بیشتر از دو یا سه پاراگراف نشود. اگر مقدمه بیش از حد طولانی شود، این مفهوم را به مخاطب منتقل می‌کند که شما اهل حرافی هستید و عادت ندارید زودتر بروید سر اصل مطلب.

نوشتار مرتبط: ۹ راه برای افزایش ترافیک وبلاگ با اتکا به قدرت محتوا

۴- محتوای اصلی نوشتار: حالا وقت آن است که پیام اصلی نوشتار خود را به پست وبلاگ‌تان اضافه کنید. بیشترین وقت و دقت را باید در این مرحله خرج کنید. در این قسمت اجازه دارید تا هر چقدر که دل‌تان می‌خواهد به جزئیات بپردازید. در واقع در این بخش همین جزئیات هستند که نوشته شما را کامل می‌کنند. با این همه در نظر داشته باشید که نوشته‌های شما باید بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه باشند. نوشته‌هایی کوتاه‌تر از ۷۰۰ کلمه یا طولانی‌تر از ۲۰۰۰ کلمه از حوصله مخاطب خارج هستند و سبب می‌شوند تا بازدیدکننده‌ها از وبلاگ شما فراری باشند.

در این قسمت از پست وبلاگی خود بهتر است محتوا را با استفاده از تیترها، زیرتیترها، عکس‌ها و گفت‌آوردها طبقه‌بندی کنید. این کار باعث می‌شود که خوانایی مطالب‌تان افزایش یابد و پیام به شکل ساده‌تری منتقل گردد. ضمنا فراموش نکنید در بین کلمات نوشته خود چند لینک هم به پست‌های وبلاگ خودتان و وبلاگ‌های دیگران بگنجانید تا به لینک بیلدینگ وبلاگ خود کمک کنید.

نوشتار مرتبط: روند صحیح نوشتن یک پست در وبلاگ

۵- نتیجه‌گیری: اگر پست وبلاگی شما نتیجه‌ای نداشته باشد عملا بیهوده خواهد بود. شما باید برای تمام نوشته‌های وبلاگی خود دست کم یک پاراگراف در قالب نتیجه‌گیری داشته باشید. من این پاراگراف را در مطالب خودم در همین وبلاگ، تحت عنوان پایان‌نوشت ارائه می‌کنم. شما می‌توانید از اسامی جذاب دیگری هم استفاده کنید، اما همیشه با یک نتیجه‌گیری خوب نوشته خود را به پایان برسانید. این نتیجه‌گیری همان بخشی است که پس از اتمام مقاله در ذهن مخاطب ذخیره می‌شود. در این بخش می‌توانید کل پیام را به صورت یکی دو جمله تکرار کنید، یا این‌که مخاطب را دعوت به ارسال نظر نمایید تا با این کار شانس تعامل با محتوای خود را به طرز چشم‌گیری افزایش دهید. حتی یک جمله کوتاه مثل “شما در این مورد چه فکر می‌کنید؟” هم جواب می‌دهد.

۶- دکمه‌های اشتراک‌گذاری: این روزها دیگر شبکه‌های اجتماعی کل دنیا را در اختیار گرفته‌اند. تقریبا هیچ نویسنده کاربلدی را نمی‌توانید پیدا کنید که به قدرت شبکه‌های اجتماعی اعتراف نکند. خوب است شما هم به عنوان یک وبلاگ‌نویس برای کامل‌تر کردن نوشته‌های خود از قدرت این پلتفرم‌ها کمک بگیرید. دکمه‌های به اشتراک‌گذاری مطالب در انتهای نوشتارها، احتمال بازنشر محتوای وبلاگ‌تان در شبکه‌های اجتماعی را به شدت افزایش می‌دهد. با همان چند دکمه بدون این‌که زحمت زیادی بکشید می‌توانید کلی ترافیک از شبکه‌های اجتماعی به دست بیاورید.

نوشتار مرتبط: چرا کاربران محتوای اینترنتی را به اشتراک می‌گذارند؟

پایان‌نوشت

این آناتومی یک پست وبلاگی کامل و جامع است؛ پستی که تمام اجزای آن در خدمت افزایش ترافیک وبلاگ هستند. اگر نگاهی به باقی نوشته‌های وبلاگ من بیاندازید می‌بینید که تقریبا همه آن‌ها دقیقا همین شکل و شمایل را دارند. من سال‌هاست که از این ترکیب‌بندی در نوشتارهای خودم استفاده می‌کنم و موفقیت آن برای من اثبات شده است. پیشنهاد می‌کنم شما هم با همین سیستم به تولید محتوا برای وبلاگ خود بپردازید. به نظرتان نکته‌ای هست که بخواهید به این نوشته اضافه کنید؟ متشکر می‌شوم اگر من را از نظرات خود آگاه سازید.