کتاب‌ها

در کنار وبلاگ نویسی و مطالعه کتاب، من روزانه بخشی از زمان خودم را هم صرف ترجمه کتاب‌هایی می‌کنم که به نظرم جالب می‌آیند. از سال ۱۳۹۸ به طور جدی این کار را دنبال کردم و نتیجه‌اش شده کتاب‌هایی که در این لیست می‌بینید. برخی از این کتاب‌ها به چاپ رسیده‌اند و برخی دیگر هم کار ترجمه‌شان تمام شده و به زودی منتشر خواهند شد.

مسیرت را پیدا کن (انتشارات نسل نو اندیش)

کارلی فیورینا، مدیرعامل اجرایی سابق شرکت اچ‌پی و معاون ارشد سابق بخش سخت‌افزار و سیستم‌های شرکت اِی.تی.اَند.تی در کتاب تازه‌اش با نام “مسیرت را پیدا کن” از این می‌گوید که چطور یک روز تصمیم گرفت تا از زندگی کردن مطابق میل دیگران دست بکشد و به همان شکلی زندگی کند که خودش درست می‌داند. او از این می‌نویسد که چطور توانست مسیر خودش به سوی اهدافش را پیدا کند و به این می‌پردازد که در این روند چه درس‌هایی گرفته است. این کتاب با نگاهی به تجربیات شخصی کارلی فیورینا، یکی از مدیران موفق و باسابقه دنیا، به تو می‌آموزد که چطور تو هم می‌توانی مسیر خودت را پیدا کنی و به همان شخصیتی تبدیل شوی که همیشه دلت می‌خواسته است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

مهم نیست الان کجای زندگی خود هستید، و مهم نیست که تا حالا کجا بودید، شما هنوز آن‌چه می‌توانید باشید نیستید. اگر بخواهم کل این کتاب را در یک خط خلاصه کنم چنین می‌نویسم: شما هنوز آن‌چه می‌توانید باشید نیستید. زندگی می‌تواند تغییر کند. شرایط تغییر می‌کنند. شما می‌توانید درک تازه‌ای بیابید. شما می‌توانید تغییر کنید. شما می‌توانید رشد کنید. و در حالی که در حال کشف موقعیت‌های درون خود و پیش‌روی خود هستید، با ثباتی در زندگی خود مواجه می‌شوید که قبلا هرگز با آن آشنا نشده بودید.

نیروی پنهان در کمترین‌ها (در دست ویرایش)

همان‌طور که لئو بابوتا، نویسنده این کتاب می‌گوید، به کار بردن نیروی پنهان در کمترین‌ها مخاطبان این کتاب را از آشوب به سوی سعادت و خلاقیت دنیای مینیمالیسم هدایت می‌کند. تعیین کردن یک سری محدودیت، از جمله نوشتن سه کار مهم در ابتدای لیست امور روزانه یا محدود کردن ایمیل‌ها به حداکثر پنج خط، اصول مد نظر نویسنده این کتاب هستند برای افزایش سادگی و رضایتمندی. با ایجاد محدودیت‌هایی جدید، مخاطبان می‌توانند زندگی خود را به جریان بیاندازند، به تمام کردن کارهای خود تمایل پیدا کنند و با کمترین‌ها به بیشترین دستاوردها برسند.

نُه غول (در دست ویرایش)

در این کتاب، اِیمی وِب به توصیف و توضیح راه‌های فراگیر و پنهانی اشاره می‌کند که از طریق آن‌ها بنیان هوش مصنوعی — آدم‌هایی که روی این سیستم کار می‌کنند، انگیزه‌های این آدم‌ها و همین‌طور خود این فناوری — معیوب شده است. در طول دوران زندگی ما، هوش مصنوعی لاجرم رفتاری غیرقابل پیش‌بینی را در پیش خواهد گرفت و به شکلی اقدام و برخورد می‌کند که با ذهنیت انسانی در تضاد خواهد بود. نُه شرکت بزرگ فعال در این زمینه که در این کتاب با عنوان نُه غول شناخته می‌شوند، احتمالا ناخواسته مشغول ساختن و فعال کردن صفوف وسیعی از سیستم‌های هوشمند هستند که درکی از انگیزه‌ها، امیدها و آرزوهای ما برای آینده انسان ندارند.

تیم کوک (در دست ویرایش)

لیندر کانی، نویسنده این کتاب با برقراری ارتباط با چند تن از افراد کلیدی شرکت اپل، داستان الهام بخشی را تعریف می‌کند از این‌که چطور یک مرد تلاش کرد تا جایگزین انسانی بی‌نظیر بشود و — با مدیریتی قوی و مثال زدنی، با آگاهی کامل از زنجیره تامین و با اتکا بر ارزش‌هایی که داشت — بیش از تصور هر کسی توانست در این زمینه موفق ظاهر شود.

زندگی خودت را جمع کن (در دست ترجمه)

به دنبال بهبود روابط خود هستید؟ می‌خواهید در محیط کار اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟ دوست دارید کمتر شکر بخورید؟ از هر جهت که بخواهید زندگی خود را بهتر کنید، کتاب زندگی خودت را جمع کن از جولیا دلیت این‌جاست تا با ارائه ۵۰ چالش ساده و قابل اجرا در این امر به شما یاری برساند. با چالش‌هایی جایزه‌دار با درجه‌های سختی مختلف از آسان تا سخت، این کتاب در هر گام با شماست تا به همان آدمی تبدیل بشوید که دل‌تان می‌خواهد.

سپس او ناپدید شد (در دست ترجمه)

این کتاب که جلد اول از یک مجموعه رمان پنج جلدی است، داستان مردی به اسم جوزف بریجمن را روایت می‌کند که در نوجوانی خواهر خودش را گم کرده است و اکنون چند ده سال بعد به این حقیقت پی برده است که می‌تواند در زمان به گذشته سفر کند. حال او باید راهی پیدا کند تا به شبی که خواهرش را گم کرد برگردد تا شاید بتواند این بار جان خواهرش را نجات بدهد.