برای نویسنده‌ها، کافی‌شاپ‌ها همیشه یک محیط فوق‌العاده برای افزایش میزان خلاقیت بوده‌اند و خواهند بود. کسانی که به نوشتن و مطالعه کردن علاقه دارند، عاشق این هستند که برخی از روزها یا شاید هم هر روز به یک کافی‌شاپ بروند، روی صندلی لم بدهند و همراه با نوشیدن یک فنجان نوشیدنی، یا مشغول به نوشتن بشوند و یا به خواندن کتاب بپردازند. اگر شما هم تجربه مشترکی در این زمینه دارید حتما متوجه منظور من می‌شوید. کافی‌شاپ‌ها اغلب محیط خیلی خوبی برای تمرکز کردن و خلاق‌تر شدن هستند. خود من هر بار یک کافی‌شاپ می‌بینم وسوسه می‌شوم که فارغ از هر کاری، چند دقیقه‌ای را در آن‌جا سپری کنم و از خواندن و نوشتن به معنای واقعی کلمه لذت ببرم.

ولی به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم، گاهی اوقات شرایط اجازه نمی‌دهند که ما بتوانیم به کافی‌شاپ برویم. برخی اوقات زمانش را نداریم، برخی اوقات حال و حوصله بیرون رفتن از خانه را نداریم، برخی اوقات هم عوامل عجیب و غریبی مثل یک ویروس خطرناک مانع از رفتن به کافی‌شاپ می‌شوند. در چنین مواقعی چه کار باید کرد؟

نوشتار مرتبط: ۱۰ نکته مفید در زمینه مدیریت زمان برای نویسنده‌ها

نگران نباشید. شما همیشه هم مجبور نیستید واقعا در یک کافی‌شاپ حضور فیزیکی داشته باشید تا آن حس و حال خاص را لمس کنید. در واقع، من می‌خواهم در چند قدم ساده به شما یاد بدهم که چطور می‌توانید کافی‌شاپ را در خانه خودتان شبیه‌سازی کنید. این می‌تواند نه تنها برای نویسنده‌ها، بلکه برای تمام کسانی هم که از پرداختن به امور خود در کافی‌شاپ لذت می‌برند جالب باشد. پس اگر قبلا اهل کافی‌شاپ رفتن بودید و الان به هر دلیلی نمی‌توانید در چنین محیط‌هایی حضور پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم به خواندن این مقاله ادامه بدهید:

۱- قهوه درست کردن را یاد بگیرید

اولین قدم این است که کمی به خودتان آموزش بدهید. مسلما برجسته‌ترین ویژگی کافی‌شاپ‌ها همان نوشیدنی‌های‌شان است. البته خوب است من همین‌جا اعتراف کنم که زیاد اهل قهوه خوردن نیستم و در عوض به چای عشق می‌ورزم. اما منطقی است که این‌طور تصور کنیم که اکثر شما وقتی به کافی‌شاپ مراجعه می‌کنید، یکی از اهداف اصلی‌تان نوشیدن قهوه است. پس اگر می‌خواهید یک کافی‌شاپ را در خانه خود شبیه‌سازی کنید باید یاد بگیرید چطور قهوه درست کنید.

اگر بخواهم در مورد خودم صحبت کنم، من در مورد چای به معنی واقعی کلمه خودم را آموزش داده‌ام. ساعت‌ها مطالعه کردم و بارها آزمودم و خطا کردم تا فهمیدم برای دست یافتن به چای مورد علاقه‌ام آب را چقدر باید بجوشانم، چه نوع چای‌هایی را با هم ترکیب کنم، دقیقا چقدر چای و آب داغ در قوری بریزم و چند دقیقه اجازه دهم چای دم بکشد تا نتیجه همان چیزی بشود که خودم می‌خواهم. شما هم باید همین کار را انجام دهید.

اگر قهوه را به چای ترجیح می‌دهید، باید یاد بگیرید که از کجا قهوه خوب تهیه کنید، چه نوع قهوه‌هایی را با هم ترکیب کنید و مواردی از این قبیل. حتی شاید لازم باشد برای رسیدن به طعم مورد علاقه خود دستگاه‌ها و لوازم جدیدی را خریداری نمایید که در این صورت حتما این کار را انجام بدهید. مطمئن باشید هزینه کردن در این زمینه قطعا زندگی را برای شما شیرین‌تر خواهد کرد و بعدا از خودتان تشکر خواهید کرد که چنین لطفی به خود کردید.

۲- محیط را آماده کنید

حالا که یاد گرفتید چطور قهوه یا چای دلخواه خود را آماده کنید، وقت آن است که محیط اطراف‌تان را برای شبیه‌سازی کافی‌شاپ خانگی خود آماده سازید. فراموش نکنید که هیچ وقت از همان محیطی در خانه که معمولا مشغول به نوشتن یا کار می‌شوید برای این منظور استفاده نکنید. هدف اصلی از ساختن یک کافی‌شاپ خانگی این است که محیط‌تان عوض شود تا دیدتان نسبت به مسائل کمی تغییر کند و خلاقیت‌تان افزایش یابد. پس منطقی نیست اگر دوباره بروید بنشینید پشت میز کار خانگی‌تان.

می‌توانید یک گوشه دنج و متمایز از خانه را انتخاب کنید. اگر محل منتخب‌تان نزدیک پنجره باشد که چه بهتر. پیش خودتان فکر کنید اگر الان وارد یک کافی‌شاپ می‌شدید چه جور جایی را برای نشستن انتخاب می‌کردید. یک عده دوست دارند در نقاط تاریک کافی‌شاپ بنشینند و برخی دیگر نشستن کنار پنجره و لذت بردن از نور خورشید را می‌پسندند. اگر اهل تاریکی هستید، یک جای تاریک خانه را برگزینید، البته نه آن‌قدر تاریک که تاریکی مانع کارتان بشود. اگر نور و روشنایی را دوست دارید، کنار یکی از پنجره‌های خانه را برای کافی‌شاپ خانگی خود انتخاب کنید. حتی شاید اهل نشستن در هوای آزاد باشید. در این صورت اگر امکانش را دارید، بالکن یا گوشه‌ای از حیات خانه را مورد استفاده قرار دهید. هر جا که بهتر می‌دانید، یک میز و صندلی راحت بگذارید و فکر کنید الان در یک کافی‌شاپ هستید.

۳- صدای کافی‌شاپ را به خانه بیاورید

کافی‌شاپ بدون صدای کافی‌شاپ مگر ممکن است؟ خوشبختانه سرویس‌های فراوانی وجود دارند که می‌توانند همان سر و صدا و حس و حال را برای شما فراهم سازند. اگر از سرویس‌های استریم موسیقی استفاده می‌کنید کارتان راحت است. در سرویس‌هایی مثل اسپاتیفای یا اپل موزیک می‌توانید پلی‌لیست‌های خوبی در همین رابطه پیدا کنید؛ پلی‌لیست‌هایی مملو از آهنگ‌های کافی‌شاپی.

اگر مشترک سرویس‌های استریم موزیک نیستید می‌توانید به سلیقه خودتان آهنگ‌های مورد علاقه خود را دانلود کنید. کمی زمان می‌برد ولی ارزشش را دارد. چنانچه به دنبال شبیه‌سازی صدای همهمه واقعی کافی‌شاپ‌ها هستید، سایت‌ها و اپ‌هایی مثل این سایت هستند که می‌توانند به شما کمک کنند.

پایان‌نوشت

حالا همه آن‌چه که لازم دارید را در اختیار دارید می‌توانید در آرامش بنشینید، به نوشتن یا مطالعه کردن بپردازید و از لحظات خود لذت ببرید. البته هیچ کافی‌شاپی بدون گپ زدن با دوستان کافی‌شاپ نمی‌شود، پس اشکالی ندارد اگر به طور مجازی و از طریق سرویس‌های ویدیویی با دوستان خود چند دقیقه‌ای گپ بزنید؛ اما وقتی می‌خواهید در چنین محیطی مشغول به کار شوید بهتر است عوامل مزاحم را از خود دور کنید تا حواس‌تان پرت نشود. یادتان نرود که هدف از فراهم کردن این محیط، افزایش خلاقیت و تغییر حال و هوای‌تان است تا بیشتر و بهتر کار کنید، بنویسید و بخوانید.

نوشتار مرتبط: راه‌های افزایش خلاقیت برای نوشتن مطالب بهتر و بیشتر

با این استراتژی، نه تنها می‌توانید کافی‌شاپ را در خانه خود به واقعیت تبدیل کنید، بلکه فنون جدیدی هم خواهید آموخت. اگر روی ساختن یک قهوه یا یک چای خوشمزه کمی تمرین کنید، دیری نخواهد گذشت که در این زمینه به یک حرفه‌ای تبدیل شوید. شاید بعدها در جمع دوستان‌تان بتوانید با نوشیدنی‌های خوشمزه خود نقل محافل بشوید و کاری کنید که آن‌ها به جز نوشته‌های‌تان، شما را به قهوه‌ها یا چای‌های بی‌نظیرتان نیز بشناسند.

برچسب گذاری شده در:

, ,