پاسخ به ۸ پرسش متداول در مورد خبرنامه ایمیلی برای وبلاگ

چه اشتباه بزرگی! می‌دانید خبرنامه ایمیلی وبلاگ من را به یاد چه مثالی می‌اندازد؟ تصور کنید شما دارید برای یک گروه از افراد در رابطه با موضوعی مهم سخنرانی می‌کنید یا گزارش کار می‌دهید. وقتی مشغول صحبت کردن هستید در چشم‌ها و زبان بدن تک تک حاضران به وضوح می‌بینید که آن‌ها از نحوه ارائه موضوع توسط شما کاملا راضی هستند. انگار تمام توجه‌شان به سمت شما جلب شده است و هر آن‌چه شما می‌گویید را با دقت می‌شنوند و قبول دارند. کمی بعد حرف‌های‌تان تمام می‌شود و پایان جلسه را اعلام می‌کنید. همه بلند می‌شوند که بروند و شما همین‌طور نگاه‌شان می‌کنید و اجازه می‌دهید مرخص شوند؛ بدون آن‌که خودتان را درست و حسابی به آن‌ها معرفی کرده باشید، بدون آن‌که به آن‌ها گفته باشید چطور می‌توانند دوباره در سخنرانی بعدی شما شرکت کنند، بدون این‌که به آن‌ها اجازه داده باشید تا بدانند که چطور می‌توانند با شما در تماس باشند تا اگر خواستید در رابطه با موضوع دیگری حرف بزنید شنونده باشند.

چه کسی چنین اشتباه مضحکی را مرتکب می‌شود؟ اجازه بدهید به شما بگویم که خیلی‌ها. بله، ممکن است تعجب کنید، ولی به نظر من وبلاگ‌نویس‌هایی که به فکر خبرنامه ایمیلی نیستند هر روز دقیقا همین اشتباه را تکرار می‌کنند. هر بازدید کننده‌ای که به وبلاگ‌شان سر می‌زند به این وبلاگ‌نویس‌ها فرصت می‌دهد تا او را با خود همراه کنند، و آن‌ها هر بار از این فرصت بی‌بهره می‌مانند. اگر از بازدید کننده وبلاگ خود ایمیلی نگیرید، این شما هستید که ضرر می‌کنید.

هدف من امروز این است که به شما بیاموزم چرا و چگونه باید به خبرنامه ایمیلی در وبلاگ خود اهمیت بدهید. بگذارید به برخی از سوال‌های متداول در این زمینه یک بار برای همیشه پاسخ بدهم:

۱- چرا یک وبلاگ باید خبرنامه ایمیلی داشته باشد؟

خودتان تصور کنید، یک نفر برای اولین بار به وبلاگ شما سر می‌زند و یکی از مطالب وبلاگ‌تان را می‌خواند و از آن خوشش می‌آید. اما این بازدید کننده هر چقدر هم که از نوشتارهای‌تان لذت برده باشد، دست آخر از وبلاگ شما خارج می‌شود. اکثر بازدید کننده‌ها بعد از این مرحله دیگر فراموش می‌کنند که وبلاگ شما اصلا وجود خارجی دارد، مگر آن‌که شما شانس بیاورید و آن‌ها یک جوری دوباره به یاد وبلاگ شما بیافتند و حوصله پیدا کنند تا دوباره از آن بازدید کنند و مطالب جدیدتان را بخوانند. این‌که تکرار بازدیدها را به شانس بسپارید کار عاقلانه‌ای نیست.

اما اگر از هر یک بازدید کننده‌ای که وارد وبلاگ‌تان می‌شود دعوت کنید تا با ارائه آدرس ایمیل خود این امکان را داشته باشد تا بدون نیاز به مراجعه مجدد به وبلاگ‌تان از تغییرات وبلاگ آگاه بشود، آن زمان است که باید گفت شما یک بلاگر باهوش هستید. شما باید بکوشید تا مسئولیت باخبر کردن بازدید کننده‌ها از مطالب جدید وبلاگ‌تان را خودتان بر عهده بگیرید، نه این‌که آن را به عهده آن‌ها بسپارید؛ و برای دست یافتن به این هدف چه وسیله‌ای بهتر از یک خبرنامه ایمیلی؟

۲- حالا چرا خبرنامه ایمیلی، مگر راه دیگری وجود ندارد؟

برخی‌ها می‌گویند که خوب برای این کار می‌توان از راه‌های دیگری هم استفاده کرد. یکی از این راه‌ها افزودن گزینه Push Notification هست به این ترتیب که بازدید کننده تنها با کلیک بر روی یک دکمه به مرورگر خود دستور می‌دهد تا هر زمان که وبلاگ شما مطلب جدیدی منتشر کرد، مرورگر با ارسال یک نوتیفیکیشن این موضوع را با او در میان بگذارد. مشکل در این روش این است که شما هیچ کنترلی روی نحوه آگاه کردن مخاطب ندارید و همه چیز فقط با یک نوتیفیکیشن انجام می‌شود. این در حالی است که با خبرنامه ایمیلی شما کاملا مختار هستید که چه مطالبی را چطور و با چه شکل و شمایل و ترکیبی به مخاطب‌تان تحویل بدهید. به نظر من Push Notification یک نوع از سر باز کردن است.

راه دیگر استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. برخی بر این باور هستند که همین که مطالب وبلاگ خود را با دنبال کننده‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند کافی است و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند جای خبرنامه ایمیلی را بگیرند. البته که بازاریابی محتوای وبلاگ در شبکه‌های اجتماعی مهم و مفید است، ولی این پلتفرم‌ها هم به دلیل عمر کوتاه محتوا در آن‌ها قابل مقایسه با قدرت خبرنامه‌ها نیستند. گذشته از این، نمی‌توان گفت تمامی بازدید کننده‌های وبلاگ شما در شبکه‌های اجتماعی نیز شما را دنبال می‌کنند.

مقاله مرتبط: چرا تلگرام هرگز نمی‌تواند جایگزین خبرنامه ایمیلی وبلاگ شود؟

۳- از چه سرویسی برای خبرنامه ایمیلی استفاده کنید؟

حالا که دانستید خبرنامه ایمیلی برای وبلاگ امری ضروری است، باید یک سرویس مناسب در این زمینه انتخاب کنید. پیشنهاد من به همه استفاده از سرویس میل چیمپ است. استفاده از میل چیمپ برای وبلاگ هم ارزان است و هم ساده. از همه مهم‌تر، تا کنون افزونه‌های فراوان و مفیدی برای میل چیمپ در وردپرس ساخته شده‌اند. شما به سادگی می‌توانید با ساختن یک فرم عضویت و چند افزونه، بازاریابی ایمیلی را به وبلاگ خود بیافزایید.

از مزایای دیگر میل چیمپ این است که در طراحی و نحوه ارسال خبرنامه‌ها اختیار کامل دارید، حتی می‌توانید پس از انتشار هر پست وبلاگی جدید، به طور اتوماتیک یک خبرنامه به مشترکان خود ارسال نمایید، اگرچه پیشنهاد می‌کنم چنین نکنید. ویژگی مهم دیگری که میل چیمپ دارد این است که آمار دقیقی از میزان عملکرد کمپین‌های ایمیلی‌تان به شما ارائه می‌دهد. فراموش نکنید که به طور مرتب عملکرد ایمیل‌های خود را رصد کنید تا بدانید که آیا از فرمول صحیحی برای بازاریابی ایمیلی پیروی می‌کنید یا این‌که فرمول‌تان نیاز به تغییر دارد.

۴- خبرنامه ایمیلی وبلاگ چه شکل و محتوایی باید داشته باشد؟

بهتر است در خبرنامه‌های خود از تکنیک‌های تولید و بازاریابی محتوا کمک بگیرید. خبرنامه‌هایی که فقط لینک مطالب جدید وبلاگ‌تان در آن‌ها گنجانده شده باشند، بازخورد خوبی به همراه نخواهند داشت. سعی کنید خلاقیت به خرج دهید و در خبرنامه‌های خود مطالبی ویژه را به اشتراک بگذارید که در وبلاگ‌تان یافت نمی‌شوند. به عنوان مثال می‌توانید در کنار لینک جدیدترین پست وبلاگی‌تان، کمی در مورد کتاب‌ها، فیلم و سریال‌های پیشنهادی‌تان توضیح بدهید یا این‌که مطالب وبلاگ‌های دیگر را برای مطالعه به مشترکان خود پیشنهاد کنید.

در رابطه با ظاهر خبرنامه نیز باید بکوشید تا ساده‌ترین شکل و شمایل را انتخاب کنید. خبرنامه‌هایی که بیش از حد شلوغ باشند و از رنگ‌های مختلفی در آن‌ها استفاده شده باشد، معمولا به صورت اتوماتیک وارد پوشه اسپم مشترکان شما می‌شوند و اصلا خوانده نمی‌شوند. مهم پیام داخل خبرنامه است، توصیه می‌کنم آن‌چنان درگیر ظاهر خبرنامه نشوید.

۵- از چه افزونه‌هایی برای میل چیمپ در وردپرس باید استفاده کرد؟

به غیر از فرم‌های خام خود میل چیمپ که کد آن‌ها را می‌توانید در هر کجا از وبلاگ وردپرسی خود مورد استفاده قرار بدهید، افزونه‌هایی هم برای نمایش بهتر فرم عضویت در خبرنامه در وردپرس وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز کمک بگیرید. یکی از این افزونه‌ها که اصلا ضروری محسوب می‌شود، افزونه MC4WP نام دارد. با این افزونه می‌توانید به سادگی فرم‌هایی برای عضویت در خبرنامه وبلاگ‌تان بسازید و سپس با اضافه کردن یک کد به هر قسمت از وبلاگ‌تان، آن فرم را به نمایش بگذارید (حتی بین نوشته‌های هر کدام از پست‌های وبلاگ).

افزونه بعدی MC4WP: Top Bar است که پس از نصب، به افزونه MC4WP اضافه خواهد شد. با این افزونه می‌توانید یک نوار عضویت در بالا یا پایین صفحه وبلاگ‌تان اضافه کنید تا بازدید کننده‌ها بتوانند به سادگی در خبرنامه وبلاگ شما عضو شوند. افزونه بعدی نیز MailOptin نام دارد که با آن می‌توانید یک پنجره پاپ آپ برای عضویت در خبرنامه وبلاگ‌تان بسازید. تمامی این افزونه‌ها را می‌توانید به صورت رایگان مورد استفاده قرار بدهید و جالب این‌که همگی این امکان را دارند که با فونت و ظاهر فعلی وبلاگ شما همخوانی پیدا کنند.

۶- فرم عضویت در خبرنامه وبلاگ باید شامل چه مواردی باشد؟

سوال متداول دیگری که در رابطه با خبرنامه‌ها وجود دارد این است که دقیقا چه مواردی را باید در فرم عضویت گنجاند؟ برخی‌ها فکر می‌کنند به غیر از ایمیل، باید حتما نام و نام خانوادگی مشترک را نیز طلب کرد. این تصور اشتباه است. حقیقت این است که هر چه تعداد فیلد‌های موجود در خبرنامه وبلاگ شما کمتر باشند، احتمال عضو شدن بازدید کننده‌ها نیز به همان اندازه بیشتر می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنم به جز فیلد آدرس ایمیل، هیچ اطلاعات دیگری از مخاطب خود طلب نکنید. هدف این است که روند عضویت در خبرنامه تا حد امکان ساده باشد، پس افزودن فیلد‌هایی مثل نام و نام خانوادگی می‌تواند سبب فراری شدن بازدید کننده‌ها از عضویت در خبرنامه بشود.

۷- آیا استفاده از پاپ آپ اشکالی ندارد؟

عده‌ای هستند که می‌گویند استفاده کردن از پاپ آپ برای عضویت در خبرنامه کار خطرناکی است و می‌تواند به کاهش میزان بازدید کننده‌ها منتهی شود. باید بگویم که این ترس تا حد زیادی بیخود است. اگر پنجره پاپ آپ طوری تنظیم شده باشد که در زمان و مکان مناسب و به تعداد دفعات مناسب به بازدید کننده نشان داده بشود، نه تنها مضر نیست بلکه می‌تواند بسیار مفید هم باشد.

سعی کنید از نشان دادن مکرر پاپ آپ به مخاطبان وبلاگ خودداری کنید. در تنظیمات پاپ آپ می‌توانید معین کنید که به هر بازدید کننده در هر بازدید، پنجره پاپ آپ چند بار نشان داده بشود. پیشنهاد من یک بار برای هر بازدید کننده در هر ۲۴ ساعت است و نه بیشتر. به غیر از این، موقعیت و زمان نشان داده شدن پنجره پاپ آپ نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. معمولا پاپ آپ‌هایی که در زمان خروج کاربر از وبلاگ فعال می‌شوند یا پاپ آپ‌هایی که پس از اسکرول به وسط صفحه نمایان می‌گردند کمترین آسیب را به میزان بازدید وبلاگ وارد می‌کنند.

۸- خبرنامه‌ها را هر چند وقت یک بار باید ارسال کنید؟

سوال مهم دیگر این است که هر چند وقت یک بار باید برای مشترکان خبرنامه ارسال کرد. پاسخ‌ها به این سوال می‌تواند متفاوت باشد، ولی از نظر من توالی بین خبرنامه‌ها نه باید خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم. به عنوان مثال، ارسال خبرنامه به صورت روزانه را کار اشتباهی می‌دانم چون در این صورت ایمیل‌های شما به احتمال زیاد به عنوان اسپم شناخته خواهند شد. از سوی دیگر، اگر فاصله بین هر خبرنامه بیش از اندازه زیاد بشود، مخاطب ممکن است شما را فراموش کند. پس به طور خلاصه می‌توان گفت ماهی یک یا دو خبرنامه می‌تواند ایده‌آل باشد.

نتیجه‌گیری

در انتها باید یادآور شوم که هیچ وقت برای افزودن خبرنامه ایمیلی به وبلاگ دیر نیست. اگر تا همین امروز برای وبلاگ خود خبرنامه نداشتید و ایمیل بازدید کننده‌ها را جمع نمی‌کردید، نگران نباشید و از همین امروز دست به کار شوید. فراموش نکنید که تمامی بلاگرهای حرفه‌ای برای وبلاگ خودشان خبرنامه دارند و این نقطه اشتراک بین همه آن‌ها، گواهی است بر اهمیت این موضوع.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.