چگونه در هر جلسه مصاحبه کاری برای استخدام به موفقیت برسید؟

همه ما عاشق کار کردن در موقعیت‌های برتر و دل‌خواه خودمان هستیم. همه دوست داریم که در شرکت مورد نظرمان پذیرفته بشویم و از کار کردن در آن شرکت لذت ببریم و به موقعیت شغلی خودمان بنازیم. ولی برای رسیدن به این آرزو، باید ابتدا صاحبان شرکت را راضی کنیم تا ما را استخدام کنند. این‌جاست که جلسه مصاحبه کاری برای استخدام شدن در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرد. یک جلسه حساس و نفس‌گیر که می‌تواند آینده شغلی شما را معین نماید. اما آیا راز و رمزی هم برای سربلند بیرون آمدن از هر جلسه استخدامی وجود دارد؟ قطعا.

شاید خیلی‌ها فکر کنند که این صرفا دانش و تجربه کاری است که می‌تواند موقعیت مناسب شغلی را تضمین کند. شاید عده‌ای تصور کنند که هر کسی که در شغل دل‌خواهش مشغول به کار است، حتما دانش و تجربه کافی را داشته است. البته که دانش و تجربه شرطی لازم برای استخدام شدن محسوب می‌شوند، اما بگذارید به شما اطمینان بدهم که این شرط ابدا کافی نیست. کسانی که موقعیت‌های شغلی برتری در مقایسه با شما دارند لزوما باسوادتر از شما نیستند، بلکه راه و روش موفقیت در جلسه استخدام را بهتر بلد هستند. حتما می‌پرسید چه راه و روشی؟ امروز می‌خواهم همین موضوع را توضیح بدهم.

یک کارآفرین در هنگام استخدام به چه مواردی اهمیت می‌دهد؟

پیش از این‌که به این سوال جواب بدهم که در جلسه مصاحبه استخدامی به چه فنونی احتیاج دارید، بگذارید یک موضوع را روشن کنم. به نظر شما یک کارآفرین در هنگام استخدام کردن یک نیروی جدید بیش از هر چیز به چه مواردی اهمیت می‌دهد؟ اگر فرض کنیم آن فرد کارآفرین به اندازه کافی عاقل و باتجربه باشد، این سه نکته برای او در اولویت قرار دارند:

 • مهارت‌ها: این ضروری است که کارفرما بداند شما چه مهارت‌هایی دارید و در این مهارت‌ها چقدر حرفه‌ای هستید. نمی‌توان انتظار داشت که یک کارفرما یک حساب‌دار را به عنوان مهندس معمار استخدام نماید چون مهارت‌های فرد مورد نظر با مهارت‌های لازم در شغل مربوطه همخوانی ندارند. پس واجب است که مهارت‌های شما با یک موقعیت شغلی هماهنگی کافی را دارا باشند.
 • دانش: به جز مهارت که داشتنش ضروری است، کارفرما به دنبال این است که متقاضی تا چه اندازه دانش دارد. برای کسانی که نمی‌دانند لازم است بگویم که مهارت با دانش فرق می‌کند. ممکن است یک نفر در یک زمینه مهارت‌های لازم را داشته باشد، اما دانش وی چندان به روز و صحیح نباشد که در این صورت مسلما نمی‌تواند فرد مناسبی برای استخدام شدن شناخته شود.
 • رفتار: علاوه بر مهارت و دانش، رفتار متقاضی نیز در احتمال استخدام شدنش تاثیرگذار است. کارفرما دوست دارد بداند اگر فرد متقاضی را استخدام کند، آیا آن فرد در آینده قادر خواهد بود که رفتار درستی از خودش نشان بدهد و در شرایط مختلف بهترین اقدام را تشخیص بدهد، یا این‌که رفتار مناسبی ندارد و می‌تواند در روند پیشرفت شرکت مشکل بیافریند.

یک کارآفرین حرفه‌ای در جلسه مصاحبه کاری در راستای استخدام نیروی جدید، این سه مورد را عمیقا تحت بررسی قرار می‌دهد. اگرچه برخی از کارآفرین‌ها ممکن است روی تجربه فرد هم حساس بشوند، ولی اگر با یک متقاضی روبه‌رو شوند که در سه مورد بالا سربلند باشد، قطعا از اهمیت داشتن تجربه در نظر خود می‌کاهند چون می‌دانند فردی با این مشخصات می‌تواند حتی بدون تجربه هم گزینه مناسبی تلقی شود.

البته که رزومه برای کارفرما اهمیت دارد، ولی او به جز خواندن رزومه شما به مسائل دیگری هم فکر می‌کند. صرف داشتن یک رزومه کامل و جامع، نمی‌توان انتظار داشت که در هر مصاحبه شغلی موفق بشوید. شما برای این‌که حتما در شغل مورد نظرتان استخدام شوید به فنون و تکنیک‌های بیشتری احتیاج دارید.

خودی نشان بدهید

وقتی وارد یک جلسه مصاحبه کاری برای استخدام شدن می‌شوید، باید خودی نشان بدهید. همیشه این را در نظر داشته باشید که برخورد اول، مهم‌ترین برخورد با هر فردی محسوب می‌شود. حال اگر بحث ملاقات اول با یک کارفرما به میان بیاید که بحث از همیشه مهم‌تر نیز می‌شود. این شما هستید که باید بتوانید کارفرما را آن‌چنان مجذوب خود کنید که او نتواند شما را نادیده بگیرد. چطور می‌توانید چنین کنید؟ فقط کافی است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • آماده باشید: اولین تکنیک از قبل از ورود به جلسه شروع می‌شود و آن تکنیک چیزی نیست جز آماده شدن. پیش از این‌که وارد جلسه بشوید، باید تا جایی که می‌توانید برای این فرصت آمادگی داشته باشید. هر چقدر می‌توانید در مورد شرکت مورد نظرتان، اعضای ارشد آن و کسی که با شما قرار است مصاحبه داشته باشد تحقیق کنید و اطلاعات جمع‌آوری کنید. همین اطلاعات در طول بحث بارها به کمک شما خواهند آمد.
 • معتبر باشید: منظورم از معتبر بودن این نیست که پارتی داشته باشید یا کسی را داشته باشید که شما را تایید کرده باشد؛ این کارها اعتبار کاذب می‌آفرینند. منظورم از معتبر بودن این است که در طول جلسه سعی کنید خودتان باشید. سعی نکنید مثل یک فرد دیگر برخورد کنید یا حرف‌هایی بزنید که حتی خودتان هم از گفتن‌شان متعجب می‌شوید. کسانی که در زمینه استخدام نیروی جدید کار می‌کنند خیلی زود متوجه می‌شوند که شما دارید سعی می‌کنید شبیه دیگران باشید و این مسلما به سود شما تمام نخواهد شد.
 • اعتماد به نفس داشته باشید: اگر بخواهم صادق باشم باید بگویم این یک مورد شاید اساسی‌ترین ویژگی فردی است که باید برای تضمین استخدام خود دارا باشید، یا به بیان دیگر، بدون داشتن اعتماد به نفس حتی اگر باقی نکات ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید باز هم به احتمال خیلی زیاد موفق نخواهید بود. تا وقتی خودتان به خودتان باور نداشته باشید و این باور به خود را نشان ندهید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که دیگران هم بتوانند به شما اعتماد کنند. پس سعی کنید کارفرما را در دریای اعتماد به نفس خود غرق کنید و همواره از موضع قوت و توانایی در مصاحبه کاری خود حاضر شوید.
 • هوشیار باشید: کارفرماها عاشق این هستند که هوش افراد متقاضی برای یک شغل را بارها و بارها بسنجند، پس دور از انتظار نیست که در جلسه استخدامی خود با سوال‌ها یا موقعیت‌های عجیب و غریب روبه‌رو بشوید. تنها نکته‌ای که باید در این شرایط مد نظر داشته باشید این است که در تله‌های تست هوش گیر نکنید و همواره هوشیاری خود را حفط نمایید. به عنوان نمونه، هر کجا لازم دانستید باید سوال کارفرما را با یک سوال دیگر جواب بدهید یا این‌که در مواقع لازم موضوع بحث را به سمت و سوی درست تغییر بدهید. گاهی اوقات حتی یک لبخند هم می‌تواند بهترین پاسخ ممکن باشد.

مقاله مرتبط: ۱۰ مورد ضروری که باید در قرارداد استخدام به آن‌ها اشاره شود

از این تکنیک‌ها استفاده کنید

در کنار تمام مطالبی که تا این‌جا گفته شد، یک سری تکنیک دیگر نیز وجود دارند که می‌توانید چاشنی فعالیت‌های خود در جلسه استخدام کنید تا احتمال پذیرفته شدن خود را به حداکثر برسانید. هر کدام از این فنون اگر به درستی اجرا بشوند، نظر کارفرما نسبت به شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 • حواس‌تان به زبان بدن باشد: زبان بدن شما بسیار گویاتر از زبانی است که در دهان می‌چرخانید. یک کارفرما اگر به فنون تحلیل زبان بدن آشنا باشد، خیلی راحت می‌تواند متوجه بشود که شما دقیقا چه احساسی دارید. کار کردن روی زبان بدن خیلی مهم است. طرز راه رفتن، نشستن، تکیه دادن یا حرکت دادن دست‌ها و پاها، جزء به جزء روی نتیجه جلسه استخدامی اثر می‌گذارند. شما علاوه بر این‌که باید روی زبان بدن خود مسلط باشید، باید مدام زبان بدن کارفرما را نیز تحت نظر بگیرید تا در صورت لزوم از این جزئیات به نفع خود بهره ببرید.
 • از سخنان خود کارفرما استفاده کنید: شما باید در هنگام مصاحبه با کارفرما درست مثل یک ضبط صوت عمل کنید و تک تک کلمات طرف مقابل را در ذهن خود ذخیره کنید تا در طول بحث و در بهترین فرصت همان جملات را تحویل بدهید. مثلا ممکن است در ابتدای جلسه کارفرما در مورد اهداف و انتظارات خودش از فرد متقاضی توضیحاتی را ارائه دهد که در این صورت شما باید این سخنان را حفظ کنید تا در انتهای بحث با مطرح کردن مجدد همان حرف‌ها این بار از زبان خودتان، اعتماد کارفرما را بیشتر از پیش به خود جلب نمایید.
 • به پاسخ‌های ساده اتکا نکنید: مسلما در جریان مصاحبه از شما سوالات متعددی پرسیده می‌شوند، ولی به خاطر داشته باشید که پاسخ‌های شما نباید بیش از اندازه ساده باشند. ساده بودن پاسخ‌ها نشانه داشتن طرز فکر سطحی است و کارفرماها از افرادی که طرز فکرشان سطحی است خوش‌شان نمی‌آید. بکوشید تا پاسخ‌های‌تان پیچیده و پخته و در عین حال کوتاه باشند. گاهی یک جمله غیر مستقیم تاثیر خیلی بیشتری در مقایسه با پاسخ‌های ساده و مستقیم دارد.
 • حواس‌تان به کارهای خود در دنیای دیجیتال باشد: همان‌طور که شما می‌توانید در مورد دیگران در دنیای دیجیتال تحقیق کنید، دیگران هم می‌توانند همین کار را در مورد شما انجام بدهند. پیش از مصاحبه، نگاهی به فعالیت‌های خود در دنیای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی بیاندازید. گاهی یک توییت یا یک پست فیسبوکی در مورد یک فرد یا یک شرکت می‌تواند نتیجه نهایی جلسه مصاحبه را به نفع یا ضرر شما تغییر دهد.
 • موقعیت را به نفع خود تغییر دهید: اگر به خوبی با فن بیان آشنایی داشته باشید، می‌توانید در زمان مناسب موقعیت را به نفع خودتان تغییر دهید و شما تبدیل به کسی شوید که سوال می‌پرسد و پاسخ می‌طلبد. اگر بتوانید کارفرما را در موقعیت خودتان قرار بدهید و او را در کنج سوالات خود گیر بیاندازید، در واقع دارید این سیگنال را به او می‌دهید که شما بیشتر از او روی بحث سوار هستید و این قطعا جایگاه شما در ذهن او را به اوج می‌رساند.

مقاله مرتبط: اشتیاق تنها راه دست یافتن به دست نیافتنی‌هاست

نتیجه‌گیری

دفعه بعدی که خواستید به رزومه حرفه‌ای خود برای استخدام شدن در یک موقعیت شغلی اتکا کنید و فکر کردید که رزومه برای شما می‌تواند شغل ایجاد کند، یادتان بیافتد که یک کارفرمای باهوش صرفا به رزومه اکتفا نمی‌کند. شما باید در عمل به آن شرکت و مدیرانش ثابت کنید که لیاقت گرفتن آن موقعیت شغلی را دارید و این کار میسر نمی‌شود مگر با رعایت کردن نکاتی که در این مقاله خواندید.

۱ دیدگاه روشن چگونه در هر جلسه مصاحبه کاری برای استخدام به موفقیت برسید؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.