علایق و سلایق شما هر چه که باشد، مطمئنم چند وبلاگ فارسی زبان وجود دارند که بتوانند رضایت شما را جلب کنند. قبول دارم که وبلاگستان فارسی هنوز جای پیشرفت زیادی دارد، قبول دارم که هنوز خیلی از موضوعات هستند که توسط وبلاگ‌نویس‌ها پوشش داده نمی‌شوند. اما همین چند ده وبلاگ خوب فارسی به قدری خوب هستند که بتوانند در حال حاضر پاسخ‌گوی نیازهای بخش بزرگی از مخاطبان باشند. ما وبلاگ‌نویس‌های ایرانی معمولا به خاطر علاقه خود وارد این حرفه می‌شویم.

هدف ما تولید محتوای باکیفیت و مفید است تا بتوانیم محیط وبلاگستان فارسی را ارتقاء دهیم. می‌خواهیم از اینترنت به نفع افزایش دانش و آگاهی عمومی استفاده کنیم. می‌خواهیم به خودمان و دیگران کمک کنیم. در این راه نیز هیچ چیز به اندازه حمایت‌های شما برای ما دلگرم کننده نیست. حالا که هر از گاهی به وبلاگ‌های مورد علاقه خود سر می‌زنید و مطالب آنها را نگاهی می‌اندازید، بد نیست از زبان یک وبلاگ‌نویس ایرانی بشنوید که چگونه می‌توانید از این وبلاگ‌ها حمایت کنید.

از اد بلاکرها استفاده نکنید

قبول دارم که بنرهای تبلیغاتی در وبلاگ‌ها کمی آزار دهنده هستند. قبول دارم که شاید اصلا شما به این تبلیغات هیچ توجهی نداشته باشید. اما منبع اصلی درآمد بسیاری از وبلاگ‌ها، همین تبلیغات است. وبلاگ‌ها برای آنکه بتوانند به کار خودشان ادامه دهند و از پس هزینه‌های خود بر بیایند، نیاز به کسب درآمد دارند و در حال حاضر یکی از متداول‌ترین راه‌های کسب درآمد برای وبلاگ‌های فارسی، جذب تبلیغات است.

البته کاری به برخی از وبلاگ‌های فارسی زبان ندارم که هدف اصلی‌شان تبلیغات است و کار زیادی به محتوا ندارند. منظور من وبلاگ‌هایی هستند که اولویت را به محتوای باکیفیت می‌دهند ولی در کنارش چند تبلیغ نه چندان مزاحم را هم در بخش‌های مختلف وبلاگ خود قرار می‌دهند. درست است که اد بلاکرها شما را از شر این تبلیغات خلاص می‌کنند، ولی شما با این کار در واقع بر سر راه کسب درآمد وبلاگ مورد علاقه خود سنگ می‌اندازید.

با این حال شاید با خواندن دو پاراگراف بالا به این فکر بیافتید که شما به عنوان مخاطب وبلاگ‌ها تصمیم گرفتید که در هنگام خواندن پست‌ها، چشم‌تان به تبلیغات نخورد. در این صورت باز هم ما به عنوان تولید کننده محتوا باید به نظر شما احترام بگذاریم و قطعا می‌گذاریم. به همین خاطر برای آنکه هم شما با تبلیغات اذیت نشوید و هم وبلاگ‌ها به کسب درآمد خود ادامه دهند، مدیران وبلاگ‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که با پرداختن اندکی پول، شما بتوانید به صورت رسمی از نسخه بدون تبلیغات وبلاگ استفاده کنید.

کامنت‌های مفید بنویسید

ما برای نوشتن هر پست در وبلاگ‌مان، ساعت‌ها وقت و انرژی صرف می‌کنیم تا بتوانیم مطالبی را در اختیار شما بگذاریم که درخور توجه شما باشند. شاید گاهی برای پیدا کردن ایده پست بعدی‌مان، ساعت‌ها یا روزها وقت بگذاریم. بعضی اوقات بارها و بارها یک پاراگراف را می‌نویسیم و پاک می‌کنیم تا بالاخره همان چیزی شود که شما دوست دارید. ما به نوشتارهای خودمان اهمیت می‌دهیم چون دوست داریم شما نیز به آنها اهمیت بدهید.

وقتی پای یک مقاله ۲۰۰۰ کلمه‌ای، کامنت می‌دهید که “خوب بود” یا “عالی بود”، مطمئن باشید که این کار ما را خوشحال نمی‌کند. درست مثل این است که شما به مدت ۲ ساعت و ۳۷ دقیقه برای یک نفر حرف بزنید و بعد آن شخص در انتها فقط بگوید ممنون، خداحافظ. مسلما با این بازخورد اگر عصبانی نشوید حتما ناراحت خواهید شد. خواهشا یا کامنت ننویسید یا اگر نوشتید، چیزی بنویسید که به ارزش اصل مطلب بیافزاید. کامنت‌های بحث برانگیز به ما اجازه می‌دهد تا با شما وارد بحثی به درد بخور و در راستای موضوع پست بشویم و شاید ایده اصلی پست بعدی وبلاگ‌مان را هم در کامنت شما پیدا کنیم.

در خبرنامه‌ها عضو شوید

شاید تا به حال از خودتان پرسیده باشید که این خبرنامه چیست که بعضی از وبلاگ‌ها این همه خودشان را می‌کشند تا شما در آنها عضو شوید. طبیعتا باید موضوع به درد بخوری باشد که ما این همه روی آن تاکید داریم. هدف خبرنامه‌ها این است که شما دیگر لازم نباشد هر روز زحمت بکشید و به وبلاگ‌های مختلف سر بزنید، چون خود وبلاگ‌ها هر زمان که محتوای جدیدی داشتند شما را از طریق ایمیل با خبر می‌کنند. به غیر از این، خبرنامه‌ها می‌توانند منبع درآمد دیگری برای وبلاگ‌ها باشند، پس هر چه تعداد اعضای خبرنامه‌شان بیشتر باشد، با جدیت بیشتری برای وبلاگ محتوا می‌سازند. البته برخی از وبلاگ‌ها هم هستند که برای خبرنامه خود محتوای منحصر به فرد نیز تولید می‌کنند، به این معنی که شما در خبرنامه‌ها می‌توانید مطالبی را بخوانید که در وبلاگ‌ها نمی‌توانید.

بنابراین عضویت در خبرنامه‌ها نه تنها هیچ ضرر و زیانی برای شما ندارد، بلکه می‌تواند به نفع شما نیز باشد. تنها کاری که باید بکنید این است که ایمیل خود را در وبلاگ مورد علاقه خود ثبت کنید تا هر از چند گاهی یک ایمیل از طرف آن وبلاگ دریافت کنید و مطالبی را بخوانید که دوست دارید. اگر هم دوست نداشتید می‌توانید با یک کلیک به سادگی عضویت خود در آن خبرنامه را لغو کنید و دیگر هیچ وقت عضو خبرنامه آن وبلاگ نشوید.

پست‌ها را در شبکه‌‌های اجتماعی بازنشر کنید

یکی از مقاصد استفاده از شبکه‌های اجتماعی این است که مطالبی که برای شما جالب است را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. اگر به مطالب یک وبلاگ علاقه دارید، فکر بدی نیست که مطالب آن وبلاگ را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید. با این کار دوستان شما هم با آن وبلاگ و مطالبش آشنا می‌شوند و اگر برای آنها نیز این مطالب جالب بود می‌توانند وبلاگ مورد علاقه شما را دنبال کنند. شما می‌توانید به وبلاگی که دوستش دارید به همین سادگی کمک کنید تا به تعداد بازدیدکننده‌ها و مخاطبان خود بیافزاید و با قدرت بیشتری به کار خودش ادامه دهد.

از وبلاگ‌های مورد علاقه خود حمایت کنید

شاید این چند راه که در بالا ذکر شد چندان پیچیده نباشند اما همین چند اقدام ساده شما می‌تواند به بهبود شرایط وبلاگ‌های خوب فارسی زبان کمک بزرگی کند. اگر دوست دارید وبلاگ‌های مفید بیشتری در وبلاگستان فارسی شکل بگیرند، اگر دوست دارید وبلاگ‌نویس‌ها بدانند که شما به کارشان اهمیت می‌دهید، اگر می‌خواهید مقالات باکیفیت‌تر و پر ارزش‌تری را در وبلاگ‌های فارسی بخوانید، پس سعی کنید آنچه در این مقاله خواندید را واقعا به کار بگیرید.

برچسب گذاری شده در:

, ,