لیست پست نوشتن مدت‌هاست در بین وبلاگ‌نویس‌های معتبر جهانی متداول و محبوب شده است. اگر چرخی در وبلاگ‌های خارجی بزنید خواهید دید که اکثر بلاگرهای برتر، پست‌هایی به شکل لیست می‌نویسند و در وبلاگ خود منتشر می‌کنند. در همین وبلاگ من هم اگر چرخی بزنید متوجه خواهید شد که بخش قابل توجهی از پست‌هایی که من می‌نویسم به صورت لیست هست. برخی دیگر از وبلاگ‌نویس‌های کاربلد فارسی هم لیست پست‌ها را مورد توجه قرار داده‌اند و به این شکل به تولید محتوای نوشتاری می‌پردازند.

اما لابد می‌پرسید که چرا لیست پست‌ها تا این حد محبوب و معروف شده‌اند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت لیست پست‌ها بهترین شیوه تولید محتوا برای وب محسوب می‌شوند، چرا که با خصوصیات دلخواه مخاطبان محتوای نوشتاری در وب همخوانی کامل دارند. مخاطبان اینترنتی حال و حوصله خواندن نوشته‌های معمولی و طولانی را ندارند. یک لیست پست به خاطر اضافه کردن لیست‌های گلوله‌ای یا شماره‌ای و همین‌طور تیترها و زیرتیترها و کلمات بولد شده، این امکان را به مخاطبان اینترنتی می‌دهد که به سادگی نوشتار را با سرعت بیشتری از نظر بگذرانند و آسان‌تر متوجه منظور نویسنده بشوند.

۹ مورد مهم برای نوشتن یک لیست پست کامل

با این حال، نوشتن لیست پست‌ها کار چندان راحتی هم نیست. همان‌طور که یک لیست پست خوب می‌تواند بازدیدکننده‌ها را به طرفداران ثابت یک وبلاگ تبدیل کنند، یک لیست پست ضعیف هم می‌تواند چند برابر مخرب‌تر از یک پست معمولی باشد و مخاطبان را از وبلاگ فراری بدهد. برای نوشتن یک لیست پست خوب باید به نکات متعددی توجه کرد؛ نکاتی که من در این نوشتار به بخش مهمی از آن‌ها اشاره می‌نمایم تا دست کم بتوانم شما را در تولید این نوع از محتوای نوشتاری برای وبلاگ‌تان راهنمایی کنم.

۱- به فکر یک عنوان خوب برای پست‌تان باشید: مخاطبان لیست پست‌ها دنبال این هستند که در کوتاه‌ترین زمان به پاسخ‌های مرتبط با سوالی که در ذهن دارند برسند. پس این خیلی خوب است که در همان عنوان پست‌تان اشاره کنید که قصد دارید چه مشکلی را حل کنید و به کدام یک از پرسش‌های مخاطبان وبلاگ خود جواب بدهید.

این‌که در عنوان پست بنویسید « ۱۵ راه برای…» یا «۲۳ روش برای…» فکر بدی نیست، فقط باید بکوشید که از کلمات جذاب در عنوان استفاده کنید و به مخاطب اطمینان ببخشید که راه حل مشکل او در پست شما وجود دارد. مثلا به جای این‌که بنویسید «۱۵ راه برای نوشتن یک لیست پست» بهتر است بنویسید «۱۵ راه برای آن‌که یک لیست پست بی‌نظیر بنویسید». البته نوشتن لیست پست لزوما به این معنا نیست که مجبورید عنوان پست خود را با عدد شروع کنید. حتی می‌توانید از عنوان‌های پرسشی کمک بگیرید، درست مثل همین نوشتار که من از «چگونه یک لیست پست خوب برای وبلاگ خود بنویسید؟» برای آن استفاده کرده‌ام.

۲- یک مقدمه خوب بنویسید: لیست پست‌ها فقط به خود لیست محدود نمی‌شوند. مقدمه پست هم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. شما باید برای لیست پست خود یک مقدمه مناسب بنویسید تا ذهن مخاطب برای مواردی که در لیست به آن‌ها اشاره می‌کنید آماده گردد. با این حال باید این مقدمه چندان طولانی نباشد چون در این صورت باید در نوشتن ادامه پست خیلی از نکات را حذف کنید، وگرنه نوشتار شما بیش از حد طولانی خواهد شد. بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه برای مقدمه لیست پست کافی است.

۳- بدانید لیست‌تان چند موردی خواهد بود: شما باید قبل از این‌که لیست پست خود را بنویسید دقیقا بدانید که به چند مورد در پست خود می‌خواهید اشاره کنید. در این رابطه، مجبور نیستید حتما لیست پست‌هایی با شماره‌های رند بنویسید (مثلا ۱۰ مورد یا ۱۵ مورد). شماره‌های غیر رند اتفاقا بهتر هستند چون راحت‌تر توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. از سوی دیگر، موارد موجود در لیست نباید کمتر از سه مورد باشند چون در این صورت بازدیدکننده تصور می‌کند که شما دلایل و شواهد کافی برای اثبات ادعای خود در اختیار ندارید.

۴- ایده‌هایی بیشتر از کافی در اختیار داشته باشید: اگر می‌خواهید برای یک مورد به خصوص یک لیست مثلا ۱۳ شماره‌ای بنویسید، باید حداقل ۱۵ نکته از قبل برای نوشتن آماده داشته باشید. دلیلش این است که شما هرگز نمی‌دانید قبل از نوشتن یک پست دقیقا چقدر می‌توانید بنویسید و توضیح بدهید. ممکن است ۱۳ شماره مورد نظرتان را بنویسید و در آخر ببینید که پست‌تان بیش از حد کوتاه شده است یا این‌که شاید لازم ببینید یکی از این ۱۳ شماره را به هر دلیلی حذف کنید. در این مواقع، آن شماره‌های اضافی به دردتان خواهند خورد.

نوشتار مرتبط: ۱۵ راه برای آن‌که نرخ پرش وبلاگ خود را پایین نگه دارید

۵- وحدت را در لیست پست خود حفظ کنید: اگر قرار است عنوان تک تک نکته‌های لیست پست خود را با تگ H3 بنویسید، پس همه را با H3 بنویسید. اگر می‌خواهید از لیست شماره‌ای استفاده کنید، برای همه نکته‌ها از لیست شماره‌ای استفاده نمایید. اگر می‌خواهید برای هر یک از نکته‌های موجود در لیست خود یک عکس به نوشتار اضافه کنید، این کار را برای همه نکته‌ها به شکل یکسان انجام بدهید. مهم این است که شکل و شمایل لیست پست شما در طول کل نوشتار یکسان و هماهنگ باشد.

البته اگر بخواهم شخصا به شما پیشنهاد بدهم باید بگویم که بهتر است عنوان هر نکته از لیست پست خود را با فونت بولد بنویسید و مدام به سراغ تگ‌های H3 یا H2 نروید چون روی عملکرد وبلاگ شما اثر منفی می‌گذارد، ضمن این‌که ظاهر پستی که پر از این تگ‌ها هست در دید مخاطبان زیاد جالب نخواهد بود. اگر همین پست را با دقت نگاه کنید، متوجه می‌شوید که یک لیست پست خوب از نظر من چه سر و شکلی دارد.

۶- از شماره استفاده کنید: اصلا کل فایده لیست پست همین است که می‌توانید برای هر موضوعی که می‌خواهید به آن اشاره کنید یک شماره در نظر بگیرید. حتی اگر مثل همین نوشتار از لیست شماره‌ای استفاده نمی‌کنید، باید لیست پست خود را با شماره‌بندی پیش ببرید. این کار سبب می‌شود تا بازدیدکننده‌ها بتوانند به شکل آسان‌تری نوشته شما را از نظر بگذرانند. از این گذشته، اگر کسی خواست برای شما دیدگاهی بگذارد می‌تواند با این شماره‌ها به بخش مورد نظر خودش راحت‌تر اشاره کند.

۷- لیست‌های بیش از حد طولانی را به چند بخش تقسیم کنید: اگر لیست پست شما خیلی طولانی شده است و مثلا شامل بیش از ۴۰ نکته می‌شود، توصیه می‌کنم که پست خود را به چند بخش تقسیم کنید تا از این طریق به بازدیدکننده کمک کنید که بتواند به شکل راحت‌تری نوشتار شما را از بخواند. یک نوشته ۴۰ نکته‌ای را می‌توانید به چهار بخش تقسیم کنید و در هر بخش فقط به ده نکته اشاره نمایید.

۸- به فکر یک مجموعه پست باشید: اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید در یک لیست پست واحد به تمام نکاتی که مد نظرتان هست اشاره کنید و اگر چنین کنید نوشتارتان بیش از اندازه طولانی می‌شود، می‌توانید لیست پست خود را به یک مجموعه لیست پست تبدیل کنید و در چند پست سریالی به تمام این نکات بپردازید. این کار یک مزیت مهم دارد و آن هم این است که مخاطب را برای خواندن باقی قسمت‌های پست‌های سریالی خود کنجکاو نگه می‌دارید.

نوشتار مرتبط: وبلاگ‌نویسی کارآمد: چطور در زمان کمتر، پست‌های بیشتری بنویسید؟

۹- از مهم‌ترین نکته شروع کنید: هر کسی که به وبلاگ یا مقاله شما در اینترنت مراجعه می‌کند، به احتمال خیلی خیلی زیاد حوصله ندارد یا وقت نمی‌کند تا کل نوشتار شما را مورد مطالعه قرار دهد. بنابراین ممکن است فقط تا نیمه پست شما را از نظر بگذراند. برای همین است که می‌گویم در مرتب کردن نکته‌های موجود در لیست پست خود همیشه از مهم‌ترین نکته شروع کنید و نکات نه چندان ضروری یا مهم را برای آخر لیست نگه دارید.

پایان‌نوشت

یادتان باشد که هر لیست پستی هر چقدر هم که کامل و جامع باشد باز هم به یک پاراگراف پایانی نیاز دارد. بکوشید تا در چند کلمه یا یکی دو پاراگراف کل بحث را جمع کنید و به یک نتیجه نهایی برسید تا آن دسته از بازدیدکننده‌هایی که تا انتهای نوشتار را خوانده‌اند بتوانند این نتیجه نهایی را حداقل برای کوتاه مدت در ذهن خود ذخیره کنند.

حالا برای جمع‌بندی همین پستی که خواندید باید به این موضوع اشاره کنم که لیست پست‌ها به شما این امکان را می‌دهند که از مخاطبان خود بخواهید آن‌ها هم اگر نکته‌ای به ذهن‌شان می‌رسد تحت یک شماره اضافه، آن نکته را به پست شما اضافه کنند. از بازدیدکننده‌های خود بخواهید که اگر فکر می‌کنند مطلبی از قلم افتاده است آن را در بخش دیدگاه‌ها به شما و دیگر مخاطبان یادآوری کنند. راستی، شما برای این پستی که خواندید نکته شماره دهم را می‌توانید بنویسید؟

برچسب گذاری شده در:

,