۸ باور نادرست در مورد دورکاری

دورکاری یکی از شیوه‌های مرسوم کار کردن است که این روزها به لطف تکنولوژی و بی‌معنا شدن فاصله‌ها سر زبان‌ها افتاده است. دورکاری یعنی همان کار کردن از خانه و برای بسیاری از افرادی که امکان فعالیت در یک موقعیت جغرافیایی خاص را ندارند یا نمی‌توانند هر روز سر یک زمان مشخص در یک محل به خصوص حضور یابند، اولین و بهترین انتخاب است. با این همه، متاسفانه برخی‌ها تفکرات اشتباهی در مورد دورکاری در ذهن خود دارند و بر اساس همین تفکرات اشتباه، دورکاری را قضاوت می‌کنند.

به عنوان کسی که سال‌ها به سبک دورکاری کار کرده‌ام و در این مورد مطالعات زیادی انجام داده‌ام، فکر کردم خوب باشد اگر به متداول‌ترین شایعات غلط در مورد دورکاری بپردازم تا یک برای همیشه به این حرف‌های نادرست خاتمه بدهم. اگر به فکر استخدام نیروی دورکار هستید یا این‌که خودتان می‌خواهید شیوه کارتان را به دورکاری تغییر بدهید، پیش از هر چیز بهتر است بدانید که موارد زیر هیچ کدام صحیح نیستند.

۱- دورکاری راحت‌تر از فعالیت در دفتر کار است

اولین و متداول‌ترین باور غلط در مورد دورکاری این است که دورکاری از کار کردن در یک دفتر کار آسان‌تر است. شاید پیش خودتان فکر کنید که با کار کردن در خانه دیگر لازم نیست نگران سر وقت رسیدن و وقت تلف کردن برای گپ زدن با همکاران و تحمل سر و صدای محیط کار و امکان نظارت مستقیم مدیران باشید، چون در خانه هیچ کدام از این مسائل وجود ندارند. البته ممکن است در برخی موارد حق با شما باشد، ولی کار در خانه هم سختی‌های خودش را دارد. شما باید سر وقت کارتان را شروع کنید، از مزاحمت‌های همسایه‌ها و کسانی که با شما زندگی می‌کنند خلاص شوید تا بتوانید روی کارتان تمرکز کنید، همیشه حواس‌تان به مهلت پایان کارها باشد و اعصاب کلنجار رفتن با خواسته‌های بی‌شمار کارفرما را هم داشته باشید. پس دورکاری آن‌قدرها هم که می‌گویند آسان نیست.

۲- نمی‌توان اسم “کار کردن” را روی دورکاری گذاشت

یک عده فکر می‌کنند که لازمه کار کردن این است که حتما در یک دفتر کار خارج از خانه حضور فیزیکی داشته باشیم و هر چه غیر از این اسمش “کار کردن” نیست. خدمت این دوستان باید عرض کنم که این فکرها دیگر قدیمی شده است. این روزها با توجه به فراگیر شدن تکنولوژی، حضور فیزیکی برای کار کردن یک ضرورت محسوب نمی‌شود. در بسیاری از حرفه‌ها مثل ترجمه، تولید محتوا، بازاریابی، طراحی وب و موبایل و بسیاری دیگر از زمینه‌های کاری، نیازی به حضور فیزیکی کارمندان نیست و می‌توان از خانه هم به حرفه خود ادامه داد.

۳- هر کسی از پس دورکاری برمی‌آید

شاید به نظرتان برسد که هر کسی می‌تواند از پس دورکاری بر بیاید پس به خاطر این‌که خیلی‌ها به این شیوه کاری روی می‌آورند، نمی‌توان روی موفقیت دورکاری حساب کرد. قبول دارم که هر کسی با هر میزان تجربه و تخصصی می‌تواند به سمت دورکاری جذب بشود، اما به شما اطمینان می‌دهم که برای موفق شدن در دورکاری باید ضروریات فراوانی را دارا باشید. به جز تخصص و تجربه که لازمه اعتماد کارفرما به شماست، به موارد دیگری مثل امکان فراهم کردن یک محیط کاری در خانه، کار کردن با نظم و جدیت و همین‌طور مسئولیت‌پذیری و خوش‌قولی هم احتیاج دارید تا بتوانید آینده خوبی از طریق دورکاری برای خودتان فراهم سازید.

۴- دورکاری به بهره‌وری کمتری احتیاج دارد

همه می‌دانیم که در دفتر کار، مدیران همواره بر روی بهره‌وری کارمندان خود تاکید دارند و برای حفظ این بهره‌وری حاضر هستند به هر شکلی که می‌توانند روی کارمندان فشار بیاورند تا بهترین نتیجه را در کمترین زمان از کارمندان خود شاهد باشند. برخی بر این عقیده هستند که در دورکاری خبری از این فشار برای بهره‌وری بیشتر نیست که این هم یک تصور اشتباه است. گرچه ممکن است در اتاق کارتان در خانه مستقیما تحت نظر مدیران نباشید، ولی باور کنید که مدیران لایق از کارمندان دورکار خود نیز همان میزان بهره‌وری را انتظار دارند.

۵- هیچ کارفرمایی به دنبال استخدام کارمندان دورکار نمی‌رود

کسانی که دوست دارند به دورکاری روی بیاورند، معمولا از این نگران هستند که احتمال استخدام شدن‌شان با این شیوه کاری کم خواهد شد. این اشخاص فکر می‌کنند که هیچ کارفرمایی دوست ندارد کارمندان دورکار استخدام نماید. این در حالی است که با توجه به مشکلات موجود بر سر راه کسب‌وکارهای حضوری، تعداد قابل توجهی از کارفرماها سبک دورکاری را برای کارمندان خود ترجیح می‌دهند. حتی برخی از شرکت‌هایی که دفتر کار و کارمندان حضوری دارند نیز برای بخشی از امور خود کارمندان دورکار را استخدام می‌کنند.

نوشتار مرتبط: ۱۰ مورد ضروری که باید در قرارداد استخدام به آن‌ها اشاره شود

۶- می‌توان با لباس راحتی کار کرد!

شاید برای عده‌ای این تصور پیش بیاید که چون دارند در محیط خانه کار می‌کنند، پس می‌توانند هر چه دل‌شان خواست بپوشند. این را به خاطر داشته باشید که تقریبا در اکثر مواقع در حین دورکاری، نمی‌توانید با لباس راحتی خانه به کار مشغول شوید چون باید همیشه آماده باشید. هر لحظه این امکان وجود دارد که مدیر یا یکی از همکاران بخواهد با شما تماس ویدیویی داشته باشد یا شاید ناگهان لازم شود که شما به صورت ویدیویی در یک جلسه شرکت کنید، آن وقت دیگر زمان حاضر شدن و پوشیدن لباس مناسب نیست، پس تقریبا همیشه باید با یک لباس رسمی و مناسب مشغول به کار شوید.

۷- دورکاری درآمد خوبی ندارد

یکی دیگر از شایعات غلط در مورد دورکاری این است که در این شیوه فعالیت نمی‌توان به اندازه قابل توجهی درآمد داشت که مسلما چنین نیست. اگر دانش کافی و تجربه خوبی داشته باشید، شرکت‌ها آرزو دارند که شما را استخدام کرده و دست‌مزد خوبی هم به شما پرداخت کنند. قابل ذکر است که درآمد شما در دورکاری، درست مثل کار کردن در محیط کار، به میزان تخصص و معلومات شما بستگی دارد. اگر در زمینه کاری خود یک حرفه‌ای باشید، مطمئن باشید حتی با دورکاری هم درآمد خیلی خوبی خواهید داشت.

۸- هر وقت دل‌تان خواست، هر کار دل‌تان خواست می‌توانید انجام دهید

حتی در دورکاری هم باید منظم و مرتب کار کنید. اگر فکر کردید که دیگر از دست حفظ ترتیب کارها خلاص شده‌اید و می‌توانید هر زمان که دل‌تان خواست هر کاری که دوست داشتید انجام دهید، شدیدا اشتباه می‌کنید. وقتی زمان کارتان شروع می‌شود باید به هر شکلی که شده کارتان را شروع کنید و تا پایان زمان کاری به فعالیت ادامه بدهید و هر کاری را هم سر وقت به اتمام برسانید. اگر بخواهید نامرتب کار کنید یا بین کارهای‌تان فیلم و سریال تماشا کنید، مطمئن باشید خیلی زود اخراج خواهید شد.

نتیجه‌گیری

شاید دورکاری برخی از مشکلات کار حضوری را نداشته باشد، ولی به همان اندازه یا حتی بیشتر از کار حضوری دشوار است. برای این‌که در دورکاری به موفقیت برسید باید واقعا در کارتان جدی باشید و با علاقه و دقت به فعالیت بپردازید تا هم بتوانید اعتماد کارفرما را جلب کنید و هم به موقعیت‌های بهتری دست یابید. اگر بار دیگر خیال کردید که دورکاری راحت‌تر است و ترجیح دادید که کار حضوری خودتان را رها کنید تا به کار در خانه روی بیاورید و آسوده‌تر بشوید، یا اگر فکر کردید که دورکاری ایده خوبی برای کار کردن نیست و نمی‌توان به صورت جدی روی آن حساب کرد، مواردی که در این نوشتار ذکر کردم را پیش خودتان مرور کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.