هر سال همین روزها، وقت خانه‌تکانی می‌رسد و آماده شدن برای یک سال جدید. هر کسی سعی می‌کند به هر ترتیب که شده در حد و اندازه خودش یک تغییری در رفتار و شخصیت خودش ایجاد کند و زندگی بهتری را پیش بگیرد. اما در این میان، وبلاگ‌نویس‌ها علاوه بر تمام کارهای لازم برای سال نو، باید به وبلاگ خودشان هم رسیدگی نمایند. البته منظورم این نیست که باید وبلاگ خود را روی کامپیوترتان باز کنید و بعد صفحه نمایش را تکان دهید تا از این طریق وبلاگ‌تان را خانه‌تکانی کنید. منظورم این است که درست مثل خودتان که سعی می‌کنید تغییر کنید، وبلاگ‌تان هم باید برای سال نو تغییراتی داشته باشد و از گذشته بهتر شود.

آماده کردن وبلاگ برای سال نو کار چندان دشواری نیست، فقط کافی است چند روزی زمان برای این کار خرج کنید. مسلم بدانید که بعد از آن، احساس‌تان نسبت به وبلاگ و وبلاگ‌نویسی بهتر خواهد شد، وبلاگ‌تان یک جان تازه خواهد گرفت و بازدیدکننده‌ها هم تجربه بهتری از وبلاگ شما در ذهن‌شان ثبت خواهد شد. شاید باورش سخت باشد، اما همین تغییرات کوچکی که در ادامه در موردشان صحبت خواهم کرد می‌توانند چنان تاثیری روی سبک نوشتار شما بگذارند که هرگز فکرش را هم نمی‌کردید.

همین چند روز زمانی که می‌گذارید برای نو کردن وبلاگ‌تان به مناسبت نو شدن سال، این قدرت را دارد که شما را به نوشتن امیدوار کند. می‌تواند کاری کند که از ادامه وبلاگ‌نویسی خسته نشوید. می‌تواند بازدیدکننده‌های وبلاگ‌تان را امیدوار کند که وبلاگ شما از آن دسته وبلاگ‌ها نیست که به مرور توسط نویسنده‌اش به فراموشی سپرده شود و بعد از چند مدت سکون و بی‌خبری، از تاریخ وبلاگستان فارسی حذف گردد. پس بیایید در کنار تمام آن برنامه‌های متداولی که هر سال برای شروع بهار جدید عملی می‌کنید، این بار حواس‌تان به نو کردن وبلاگ‌تان هم باشد.

لباسی نو به تن وبلاگ خود کنید

برای سال جدید، چه تغییری بهتر از یک ظاهر جدید برای وبلاگ‌تان می‌توان پیشنهاد داد؟ اگر تا به حال از پوسته‌‌ای قدیمی بر روی وبلاگ‌تان استفاده می‌کردید و چشم خودتان و بازدیدکننده‌های وبلاگ از ظاهر تکراری آن خسته شده است، اولین و بهترین کار برای شروع سال نو این است که یک پوسته جدید برای وبلاگ‌تان دست‌وپا کنید. برای این کار روش‌های مختلفی در اختیار دارید که استفاده از هر کدام مشروط است به میزان هزینه‌ای که می‌خواهید خرج پوسته نو کنید.

اگر هزینه برای‌تان مهم نباشد، بهتر است به طراحان وبلاگ یک پوسته اختصاصی منحصر به فرد سفارش بدهید، گرچه این روش کمی زمان‌بر است اما قطعا نتیجه بسیار ارزشمند خواهد بود خصوصا برای وبلاگ‌های شخصی که صاحبان‌شان می‌توانند از همین طراحی اختصاصی هم به عنوان یک ابزار برای پرسنال برندینگ بهره‌مند شوند. راه دیگر این است که یک پوسته قابل ترجمه را از یک فروشگاه خارجی مثل تم فارست خریداری کنید و سپس آن را ترجمه نمایید. این روش نسبت به روش اول کم هزینه‌تر است و نتیجه قابل قبولی هم به دنبال دارد.

راه آخر هم استفاده از پوسته‌های ترجمه شده و فارسی‌سازی شده است که برخی از آن‌ها نیز رایگان هستند. گرچه شاید راه آخر با توجه به رایگان بودنش جذاب‌تر به نظر برسد، اما پیشنهاد می‌کنم این راه را پیش نگیرید، چون اکثر این پوسته‌ها توسط وبلاگ‌های دیگر مورد استفاده قرار گرفته و تکراری شده‌اند و دیگر جذابیتی برای بازدیدکننده‌ها ندارند.

پست‌های قبلی خود را مرور کنید

در طی یک سال گذشته شما پست‌های مختلف و متعددی را در وبلاگ‌تان منتشر کرده‌اید که البته حجم این محتوا مستقیما به میزان فعالیت شما در حیطه وبلاگ‌نویسی بستگی دارد. اما حجمش هر چقدر هم که باشد، بد نیست چند روزی را به مرور پست‌های یک سال گذشته اختصاص بدهید.

این کار چندین مزیت دارد. اول این‌که این فرصت در اختیار شما قرار می‌گیرد که اشکالات این پست‌ها را رفع نمایید. شاید در زمان انتشار آن پست‌ها یک غلط املایی یا انشایی از زیر دست‌تان در رفته باشد، یا عکسی از مطالب قبلی حذف شده باشد یا این‌که بخشی از یک نوشتار نیازمند تغییراتی باشد.

از سوی دیگر، با این کار شما به خودتان این امکان را می‌دهید که در افکار یک سال گذشته خود جست‌وجویی کنید و ببینید در این دوازده ماهی که گذشت به چه چیزهایی فکر می‌کردید که به نوشتن این پست‌ها منتهی شده است. حتی ممکن است کلی ایده جدید برای نوشتارهای آینده وبلاگ‌تان به دست بیاورید. بعلاوه، اگر برخی از مطالبی که در گذشته نوشتید به نظرتان ضعیف یا بی‌ربط آمد هم می‌توانید آن‌ها را حذف کنید تا کیفیت محتوای موجود در وبلاگ را حفظ نمایید.

برای پست‌های آینده خود برنامه‌ریزی کنید

اقدام بعدی که باید انجام دهید این است که برای پست‌هایی که در سال آینده می‌خواهید در وبلاگ‌تان منتشر کنید از همین حالا برنامه‌ریزی کنید. تمام موضوعاتی که به نظرتان جذاب می‌رسند و هنوز به اندازه کافی به آن‌ها نپرداخته‌اید را در یک دفترچه یا اپ یادداشت کنید تا از یادتان نرود. سپس برای تمام آن موضوعات به صورت جداگانه چند تیتر بنویسید تا بعدا وقتی خواستید پستی در رابطه با آن موضوع بنویسید بدانید که به چه جنبه‌هایی از آن بحث می‌خواهید بپردازید.

با این کار، نوشتن پست‌ها برای شما ساده‌تر و روان‌تر خواهد شد. اگر پست‌هایی از قبل آماده برای انتشار دارید، آن‌ها را به شکل منظم زمان‌بندی کنید تا جدول محتوای شما برای سال آینده آماده باشد. ممکن است شرایطی پیش بیاید که نتوانید مطابق برنامه به وبلاگ‌نویسی مشغول باشید، پست‌های زمان‌بندی شده در این مواقع خیلی به درد شما خواهند خورد. اگر برای شروع نوشته‌های جدید ایده‌ای به نظرتان نمی‌رسد، ساختن یک لیست از بهترین نوشته‌های سال گذشته‌تان می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد.

از ابزارهای بیشتری کمک بگیرید

از آخرین باری که برای ساده‌تر کردن روند وبلاگ‌نویسی به دنبال ابزارها و افزونه‌های مختلف گشته‌اید چند وقت می‌گذرد؟ هر روز به تعداد و کارایی‌های این ابزارها و افزونه‌ها افزوده می‌شود، پس بد نیست دوباره نگاهی به این وسیله‌های دوست‌ داشتنی بیاندازید تا ببینید چه امکانات به درد بخوری برای شما به ارمغان آورده‌اند. مثلا اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم سری به بخش افزونه‌ها بزنید و به دنبال چند افزونه جدید و مفید بگردید، مطمئن باشید دست خالی باز نخواهید گشت.

به غیر از افزونه‌های وردپرس، ابزارهای دیگری هم می‌توان یافت که به شما در خواندن مطالب وبلاگ‌های دیگر، تحت نظر داشتن موضوعات مورد علاقه‌تان در وب، بالاتر بردن کیفیت و عمق نوشتارهای‌تان و همین‌طور ساده کردن به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند. (از سال آینده من هم سعی می‌کنم تمام ابزارهای مفیدی که برای وبلاگ‌نویسی پیدا می‌کنم را به تفصیل معرفی کنم).

به نوشتن ادامه دهید

حرف آخر این‌که، باید به شما تبریک بگویم که یک سال دیگر به عمر وبلاگ‌تان و همین‌طور به عمر وبلاگ‌نویسی‌تان اضافه شد. وبلاگ‌های کمی این شانس را دارند که یک سال بیشتر دوام بیاورند و به زندگی خود ادامه دهند. بلاگرهای معدودی این توانایی را دارند که آن‌چنان به کارشان علاقه داشته باشند که دوازده ماه دیگر به طول عمر وبلاگ‌شان بیافزایند. شما تا همین جا هم موفقیت بسیار مهمی را رقم زده‌اید. حالا زمان آن رسیده که دوباره با اشتیاق بیشتری به نوشتن ادامه دهید، به تجربیات خود اضافه کنید و اعتبار وبلاگ‌تان را بالاتر ببرید. سرنوشت وبلاگ شما در دستان خود شماست. آیا برای یک سال دیگر آماده هستید؟

برچسب گذاری شده در:

,