گاهی خام، از پخته بهتر است

نشسته بودم روی صندلی اتاقم و روزنامه را مطالعه می‌کردم. مطلب جالبی نداشت و حوصله‌ام سر رفته بود. به این فکر افتادم که برای گذران وقت سری هم به صفحه نیازمندی‌ها بزنم. بخش نیازمندی‌ها را باز کردم و با نگاهی گذرا به آگهی‌های ریز و درشتش، آن را مثل یک کتاب ورق زدم. هنوز به صفحه آخر نرسیده بودم که نکته‌ای توجهم را جلب کرد؛ اینکه همه آگهی‌ها یک نقطه اشتراک داشتند و آن هم ضروری دانستن سابقه و تجربه بود. تقریبا ۹۰ درصد آگهی‌ها از این عبارات تشکیل می‌شدند: “به یک فرد باتجربه…” یا “حداقل ۱۰ سال سابقه…” و یا “دارای سابقه مرتبط…”.

سوالی در ذهنم نقش گرفت: چرا فقط باید از افراد باتجربه در استخدام نیرو، استقبال کرد؟ پس افراد بی‌تجربه چطور باید تجربه به دست بیاورند؟

کمی که در این مورد فکر کردم به نتایج مختلفی رسیدم. تصمیم گرفتم کمی در این زمینه تحقیق کنم و بدانم که آیا کسانی که دارای دانش کافی هستند اما سابقه حرفه‌ای ندارند، شانسی هم برای موفق شدن ندارند یا این فقط یک تصور اشتباه است؟ چند ساعت بعد به جواب‌های فراوانی دست یافتم؛ جواب‌هایی که با تصوراتم همخوانی داشتند. درست فکر می‌کردم: تجربه شرط لازم برای رسیدن به موفقیت نیست.

افراد بی‌تجربه، ذهن شکل پذیری دارند

هر کس که در کارش تجربه داشته باشد، قطعا ادعا نیز دارد. ادعا، دست و پا گیرترین خصوصیت یک نیروی کاری است. کارمند پرمدعا هیچ وقت به راحتی حاضر نیست قبول کند که اشتباه کرده یا روشی که برای انجام دادن کارها انتخاب کرده روش مناسبی نیست. این یعنی یک کابوس بزرگ برای مدیران. یک مدیر، در هر کسب‌وکاری که باشد، باید قادر باشد شیوه کاری دلخواهش را به کارمندان خودش بیاموزد تا خروجی کار همان چیزی شود که خودش می‌خواهد.

فرض کنید یک شرکت تولید کت و شلوار اقدام به استخدام نیرو می‌کند و تمام کارمندانش را از بین افراد باتجربه و حرفه‌ای انتخاب می‌کند. شاید به نظر خوب برسد، اما هر کدام از این افراد سبک خاص خودشان در دوخت لباس را دارند و هیچ کدام هم به این سادگی‌ها حاضر نیستند قبول کنند که با همکاران‌شان به اشتراک نظر برسند و سبک دوخت و دوز خود را یکسان و هماهنگ کنند. تصور کنید چقدر از زمان مدیر بخت برگشته این شرکت صرف راضی کردن کارمندانش می‌شود.

اگر همین مدیر مذکور، به جای آنکه تمام کارمندانش را از میان افراد باسابقه انتخاب کند، فقط یک فرد باتجربه را به عنوان کارمند ارشد انتخاب می‌کرد و مابقی نیروی مورد نظرش را از افراد جوان و خام مهیا می‌کرد، اکنون شرایط بهتری داشت. در این صورت کارمند ارشد می‌توانست آنچه درست می‌داند را به بقیه کارمندان بیاموزد و همه چیز خیلی زودتر به هماهنگی می‌رسید.

نیروی بی‌سابقه، منعطف‌تر است

کسی که دانش انجام کاری را دارد اما تاکنون فرصت پیدا نکرده تا این علم و دانش را در عمل مورد آزمایش قرار دهد، معمولا سعی می‌کند بیشتر و بهتر کار کند. این رفتار دو دلیل عمده دارد؛ اول اینکه فرد بی‌تجربه سعی می‌کند با بهتر کار کردن به خودش ثابت کند که آنچه آموخته است درست بوده و وقتی را که صرف آموختن کرده بیهوده نبوده است. دوم اینکه با بهتر کار کردنش می‌کوشد که در حیطه کاری‌اش جایگاهی پیدا کند و آینده خود را تضمین کند.

در عوض نیروهای کاری حرفه‌ای، باز هم به خاطر ادعایی که دارند، اغلب به جای آنکه خودشان را با شرایط کاری شرکت میزبان وفق بدهند سعی می‌کنند شرایط کاری را مطابق سلیقه خود تغییر دهند. از آنجا که تصورشان این است که شرکت میزبان نیروی کار بهتری نمی‌تواند پیدا کند، به خودشان این اجازه را می‌دهند که راحت باشند.

هر چه خام‌تر، خلاق‌تر

ویژگی مثبت دیگری که در افراد خام و بی‌تحربه دیده می‌شود، خلاقیت بیشتر آنها در کار کردن است. کسانی که تجربه عملی در کار مورد تخصص خود ندارند، معمولا وقتی در شرایط کاری مناسب قرار بگیرند خلاقیت بیشتری نسبت به افراد دارای تجربه از خودشان نشان می‌دهند و مدام سعی می‌کنند به راه‌ها حل‌های جدید و بهتر فکر کنند تا از این طریق بتوانند توجه همکاران و مدیران‌شان را به خود جلب کنند و موقعیت شغلی خود را بهبود ببخشند.

ولی افراد باسابقه بیشتر تمایل دارند که یک خط سیر ثابت و متداول را طی کنند و چندان از سنت شکنی استقبال نمی‌کنند، آن هم به این علت که به دانش خودشان اعتماد کامل دارند و دوست ندارند آن را به روز کنند تا به راه‌ حل‌های جدید دست پیدا کنند.

تجربه مهم است اما لازم نیست

همه این‌ها را نوشتم تا یادآور شوم که بد نیست به افراد بی‌تجربه اما عالم نیز فرصت بدهیم. نمی‌گویم هر کس تجربه دارد نیروی کاری خوبی نیست، هر گروه و شرکتی به هر حال به افراد باتجربه هم نیاز دارد ولی این رعایت تعادل بین نیروی خام و پخته است که از یک مدیر، مدیر می‌سازد.

۱ دیدگاه روشن گاهی خام، از پخته بهتر است

  • سلام و خسته نباشید. عالی بود آقای جاود عالی! واقعا تو این مقالتون گل کاشتین فوق العاده بود. خدا قوت

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.