این‌جا اکنون امن‌(تر) است

آن قدیم‌ترها، هشت نه سال پیش که تازگی وبلاگ‌نویسی را شروع کرده بودم، تمام درکم از وبلاگ همین راه‌اندازی یک بلاگ رایگان در سرویس‌های وبلاگ‌دهی رایگان بود. همین که یک قالب از بین قالب‌های از پیش طراحی شده انتخاب کنم و بدون هیچ دردسری شروع کنم به نوشتن و منتشر کردن نوشتارهایم فکر می‌کردم الان دیگر آخر وبلاگ‌نویسی هستم. اما به هر حال از آن‌جا که هر موضوعی به مرور و با تجربه آموخته می‌شود، من هم کم‌کم فهمیدم که سیاره وبلاگ‌نویسی فقط در نوشتن خلاصه نمی‌شود بلکه بخش مهم‌تری هم دارد؛ بخش هدایت فنی وبلاگ.

دیری نگذشت که فهمیدم داشتن یک وبلاگ با دامنه و هاست شخصی خیلی بهتر از استفاده کردن از سرویس‌های وبلاگ‌دهی رایگان است چون در آن صورت کنترل بیشتری روی محتوا و خود وبلاگ دارم. بعد با وردپرس آشنا شدم و هر چه جلوتر رفتم متوجه شدم که چطور باید با این سیستم مدیریت محتوا کار کنم. آن لحظه فکر کردم که دیگر همه چیز را می‌دانم، اما قدم به قدم متوجه شدم که برای برخی از تغییرات جزئی در پوسته‌ها باید با CSS و HTML آشنایی پیدا کنم. آشنا شدن با این عرصه‌ها به من این توانایی را داد که هر کجا از پوسته وبلاگ را که لازم می‌دانستم، تغییر بدهم.

همان دوران بود که با مفهوم فونت‌ها آشنا شدم و فهمیدم که برای داشتن یک وبلاگ خوانا باید حتما از یک رسم‌الخط خوب کمک گرفت. در مجموع هر روز که از عمر وبلاگ‌نویسی من گذشت با مفاهیم مختلفی مواجه شدم و پی بردم که برای درک این مفاهیم باید سطح دانش خودم را بالاتر ببرم؛‌ بالاتر از یک نویسنده معمولی.

این‌ها را گفتم که بگویم این وبلاگ امروز یک تغییر مهم کرده است. در ادامه کسب تجربه‌ام در سیاره وبلاگ‌نویسی، این را متوجه شدم که اگر وبلاگ خودم را جدی می‌گیرم و اگر می‌خواهم که این وبلاگ را کامل‌تر کنم، یک کار خیلی مهم را از قلم انداخته‌ام و آن چیزی نیست جز استفاده کردن از پروتکل HTTPS.

برای کسانی که احتمالا نمی‌دانند باید بگویم این پروتکل در واقع نسخه ایمن همان پروتکل HTTP معمولی هست. اما اهمیت استفاده از HTTPS در این است که اولا صفحات اینترنتی را برای کاربران و بازدیدکننده‌ها و همین‌طور صاحبان آن صفحات اینترنتی امن‌تر می‌کند، و هم این‌که موتورهای جست‌وجو و به خصوص گوگل به صفحات اینترنتی مبتنی بر این پروتکل امن اهمیت بیشتری می‌دهند و آن‌ها را بر باقی صفحات ناایمن مقدم می‌دانند (گرچه در حال حاضر اهمیت زیادی به سئو نمی‌دهم ولی به هر حال…).

این شد که تصمیم گرفتم یک گواهی SSL خریداری کنم و این دامنه را به HTTPS انتقال بدهم. شاید این تغییر چون ظاهری نیست چندان به چشم نیاید، اما اگر در این مورد اطلاعات کافی داشته باشی می‌دانی که تغییر مهمی است.  حالا می‌توانی با پروتکل HTTPS به این وبلاگ دسترسی پیدا کنی. بنابراین با خوشحالی اعلام می‌کنم که اکنون این وبلاگ امن(تر) است.

۱ دیدگاه روشن این‌جا اکنون امن‌(تر) است

  • سلام.
    گواهی SSL امکان خوبی برای بلاگ است.
    یادداشت خوبی در مورد مزایای این گواهی برای سایت‌ها و بلاگ‌ها نوشتید که استفاده کردم.
    همیشه نویسنده باشید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.