توییت استورم یا وبلاگ؛ کدام منطقی‌تر است؟

چند روز پیش داشتم در توییتر می‌چرخیدم و برای پیدا کردن ایده یک نوشته جدید توییت کسانی که دنبال می‌کردم را می‌خواندم که به نکته جالبی برخوردم. یک توییت استورم متشکل از ۲۴ توییت. توییت استورم در واقع مجموعه‌ای از توییت‌هاست که در رابطه با یک موضوع واحد به دنبال هم نوشته و منتشر می‌شوند. از آن‌جا که هر توییت (در حال حاضر) محدودیتی ۲۸۰ کاراکتری دارد، برخی از کاربران توییتر برای پرداختن به موضوعاتی که احتیاج به توضیحات بیشتر دارند و در یک توییت گنجانده نمی‌شوند، کل مطلب خود را در قالب چندین توییت مجزا اما مرتبط و در ادامه اولین توییت می‌نویسند و منتشر می‌کنند. با این کار در واقع محدودیت ۲۸۰ کاراکتری توییتر دور زده می‌شود و کل مطلب گرچه منقطع اما در همان توییتر ارائه می‌گردد.

حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام بهتر است؟ توییت استورم یا یک پست در وبلاگ؟ چون اگر از نظر طول محتوا به ماجرا نگاه کنی، یک توییت استورم متشکل از ۲۴ توییت که هر کدام به طور میانگین ۱۴۰ کاراکتر دارند خودش می‌تواند تبدیل به یک پست کامل وبلاگی بشود. پس بالاخره کدام یک بهتر است؟

اگر از دید یک کاربر توییتر به این موضوع فکر کنی، می‌بینی که تعداد کاربران توییتر در مقایسه با مخاطبان وبلاگ خیلی بیشتر است، گرچه تمام کاربران توییتر تو را دنبال نمی‌کنند و توییت‌هایت را نمی‌خوانند، اما باز هم با این حال شانس دیده شدن یک توییت استورم در کوتاه مدت خیلی بیشتر از یک پست وبلاگی است. از این گذشته، کاربران توییتر برای خواندن یک پست وبلاگی مجبور هستند توییتر را ترک کنند و به وبلاگ هدایت شوند تا کل مطلب را مطالعه نمایند، در حالی که برای خواندن یک توییت استورم احتیاجی به ترک فضای توییتر ندارند که این مسلما برای کابران این پلتفرم میکروبلاگینگ جذاب‌تر است.

گرچه توییت استورم و پست وبلاگی از نظر ماهیت یکسان هستند و هر دو وبلاگ‌نویسی محسوب می‌شوند، اما توییتر یک پلتفرم میکروبلاگینگ است که در جزئیات مفهومی کمی با وبلاگ‌ متمایز است. اتفاقی که در توییت استورم می‌افتد این است که محتوا به شکل منقطع و به نوعی لقمه لقمه به خورد مخاطب داده می‌شود در حالی که یک پست وبلاگی کل محتوا را در قالب یک مجموعه واحد از کلمات ارائه می‌دهد. نکته جالب‌تر اینجاست که به دلیل این‌که کاربران توییتر به محتوای لقمه‌ای عادت کرده‌اند، توییت‌ها را راحت‌تر از پست‌های وبلاگی می‌خوانند و متوجه می‌شوند. یعنی اگر همین پست که در حال مطالعه‌اش هستی را به شکل یک توییت استورم در توییتر منتشر کنی، از طرف کاربران توییتر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

اما از دید یک وبلاگ‌نویس، این موضوع غیر قابل انکار است که هر توییت عمری بسیار کوتاه دارد و بعد از مدتی در میان حجم انبوه توییت‌های کاربران این پلتفرم گم می‌شود و فراموش می‌گردد. این در حالی است که یک پست وبلاگی با توجه به این‌که در یک دامنه و میزبانی شخصی منتشر می‌شود و در موتورهای جست‌وجو هم بهتر یافت می‌گردد، طول عمر خیلی بیشتری دارد. بعلاوه، مالکیت محتوا در وبلاگ‌ها مزیت مهم دیگری است که نه توییتر و نه هیچ شبکه اجتماعی دیگری قادر به ارائه آن به کاربران خودش نیست.

در آخر، برای پاسخ به این سوال که توییت استورم بهتر است یا پست وبلاگی، باید یک سوال دیگر پرسید و آن این‌که مخاطب هدف دقیقا چه گروهی است. اگر بیشتر به دنبال جذب مخاطب در توییتر هستی قطعا توییت استورم کاربردی‌تر است، اما اگر می‌خواهی بلاگر بشوی و برای وبلاگت مخاطب جذب کنی، باید به وبلاگ‌نویسی اهمیت بدهی.

۱ دیدگاه روشن توییت استورم یا وبلاگ؛ کدام منطقی‌تر است؟

  • مقایسه‌ی خوبی بود.
    علاوه بر توجه به مخاطب هدف، باید به نویسنده و هدف از نوشتن نیز توجه کرد.
    اگر هدف این است که چیزی بنویسیم که قابلیت ماندگاری بیشتری داشته باشد و بتوانیم روی آن مانور دهیم و ویرایشش کنیم، نوشتن در بلاگ کارکرد خیلی بهتری دارد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.