همه آن‌چه که در توییتر آنالیتیکز باید مورد توجه قرار دهید

توییتر به عنوان یکی از موثرترین شبکه‌های اجتماعی در عصر کنونی، ابزار فوق‌العاده‌ای برای بازاریابی به شمار می‌رود. این شبکه اجتماعی که در اصل یک پلتفرم میکروبلاگینگ محسوب می‌شود، می‌تواند ابزار خوبی برای بازاریابی محتوا باشد. گفتنی است که توییتر بیش از ۳۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۱۳۴ میلیون کاربر فعال روزانه دارد. جالب‌تر این‌که هر روز ۵۵۰ میلیون توییت در توییتر منتشر می‌شود که این معادل است با ۵۷۸۷ توییت در هر ثانیه (منبع آمار). با این حساب کاملا مشخص است که اگر بخواهید از توییتر برای بازاریابی استفاده کنید، کار دشواری دارید. عمر توییت‌ها معمولا کوتاه است و اگر حضور فعال و صحیحی در این پلتفرم نداشته باشید، عملا به جایی نخواهید رسید. با این توضیحات، باید اضافه کنم که خوشبختانه خود توییتر در وب‌سایت خود در بخشی با عنوان توییتر آنالیتیکز برای ارائه آمار عملکرد اکانت شما ارائه می‌دهد. اگر از این آمار به طور دقیق و درست استفاده کنید، می‌توانید پی ببرید که در کجا قرار دارید و اگر لازم بود می‌توانید مسیر خود را اصلاح کنید. آن‌چه در ادامه می‌خوانید، اشاره‌ای است به مهم‌ترین آمار ارائه شده توسط توییتر در مورد عملکرد اکانت شما.

چطور به توییتر آنالیتیکز دسترسی پیدا کنید

اولین قدم این است که وارد توییتر آنالیتیکز بشوید که البته کار چندان سختی هم نیست. کافی است از طریق کامپیوتر به نسخه وب توییتر وارد شوید و در سمت چپ صفحه با کلیک بر روی گزینه More به بخش Analyrics مراجعه کنید.

مقایسه خلاصه عملکرد در دوره‌های ۲۸ روزه

با مراجعه به صفحه آنالیتیکز توییتر، در اولین بخش یا همان تب Home با خلاصه‌ای از کل عملکرد اکانت خود روبه‌رو می‌شوید. در این بخش پیش از هر چیز باید به بالای صفحه دقت کنید، جایی که عملکرد امروز شما با عملکردتان در دوره مشابه در ۲۸ روز گذشته مقایسه شده است (مثل تصویر زیر). این قسمت شامل پنج معیار می‌شود. معیار اول توییت‌ها هستند که نشان می‌دهد طی ۲۸ روز گذشته چند توییت منتشر کرده‌اید، معیار دوم میزان ایمپرشن‌هایی است که با توییت‌های خود جذب نموده‌اید و منظور از ایمپرشن عملا همان تعداد دفعاتی است که توییت‌های شما توسط کاربران توییتری مشاهده شده‌اند، معیار سوم تعداد بازدیدها از پروفایل شما در توییتر را نمایش می‌دهد، معیار چهارم تعداد منشن‌ها و معیار پنجم تعداد فالوئرها را می‌سنجد.

از بین این معیارها، بهتر این است که روند میزان تعامل‌ها، بازدیدها و فالوئرها همواره صعودی باشند. اگر این معیارها روند نزولی پیدا کردند باید بدانید که یک جای راه را اشتباه رفته‌اید. البته اگر مثل من تمام معیارها سبز بودند خیال‌تان می‌تواند کاملا راحت باشد.

خلاصه آمار یک ماه گذشته

در همان تب Home در گوشه سمت راست تصویر یک بخش کوچک دیده می‌شود که خلاصه آمار یک ماه گذشته عملکرد شما در توییتر را نشان می‌دهد. این آمار دقیقا شامل همان پنج معیاری می‌شوند که در قسمت قبلی بررسی کردیم، اما تفاوت در این‌جاست که اگر صفحه را اسکرول کنید آمار ماه‌های قبل را نیز می‌توانید مشاهده کنید. این کار برای پیگیری روند پیشرفت‌تان در دوره‌های ماهانه بسیار مفید است. در واقع از این طریق شما دیگر محدود به تحلیل‌های ۲۸ روزه نخواهید بود.

آمار ایمپرشن‌ها در دوره‌های مختلف

یکی از بهترین و جذاب‌ترین بخش‌های توییتر آنالیتیکز همین بخش است. کافی است از بالای صفحه تب Tweets را انتخاب کنید، سپس در ابتدای این بخش یک چارت مطابق شکل زیر می‌بینید که ایمپرشن‌های شما در دوره‌های مختلف را بر اساس تعداد توییت‌های‌تان نشان می‌دهد.

در بالای همین بخش می‌توانید تاریخ آغاز و پایان آمارگیری را تنظیم کنید. این دوره می‌تواند از یک ماه پیش تا امروز باشد، یا از دو ماه پیش تا یک ماه پیش یا هر دوره زمانی دیگری که خودتان دوست دارید. بعد از انتخاب دوره مورد نظر می‌توانید چارت آماری پایین بخش را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

همان‌طور که بالاتر اشاره کردم، ایمپرشن یعنی تعداد دفعاتی که توییت شما در تایملاین کاربران توییتر نمایان شده است و آن‌ها توییت شما را مشاهده کرده‌اند. نکته جالب در این چارت این است که شامل دو بخش می‌شود. ستون‌های خاکستری تعداد توییت‌های شما در هر روز را به تصویر می‌کشند و ستون‌های آبی رنگ میزان ایمپرشن‌های توییت‌های‌تان در همان روز را به نمایش می‌گذارند. به طور معمول هر چه تعداد توییت‌های شما در روز بیشتر باشد، ایمپرشن‌ها نیز بیشتر خواهند شد، گرچه این فقط به کمیت توییت‌ها مربوط نمی‌شود و کیفیت توییت‌ها نیز در این میان نقشی اساسی دارند.

آمار انگیجمنت‌ها و کلیک‌ها

در همین تب Tweets در سمت راست صفحه یک سری چارت دیگر به شما نشان داده می‌شوند. از بین پنج چارت موجود، دو چارت اول یعنی نرخ انگیجمنت و همین‌طور کلیک‌ها از همه مهم‌تر هستند. پیش از هر چیز باید بگویم که دوره زمانی این چارت‌ها را می‌توانید مثل آمار قبلی از همان بالای صفحه تغییر بدهید.

اما در مورد خود چارت‌ها؛ چارت اول یعنی انگیجمنت ریت خیلی جالب است. منظور از انگیجمنت ریت یعنی حاصل تقسیم تعامل‌های توییت‌های‌تان بر ایمپرشن‌های همان توییت‌ها که در قالب درصد به نمایش گذاشته می‌شوند. مسلما هر چه این درصد بالاتر باشد، تاثیرگذاری توییت‌های شما نیز به همان میزان بالا می‌رود. اگر بخواهید خود را در توییتر یک اینفلوئنسر بدانید، این آماری است که باید به آن توجه کنید، نه تعداد فالوئرها.

چارت بعدی تعداد کلیک‌ها هستند. اگر در توییت‌های خود لینکی جای داده باشید، تعداد دفعات کلیک بر روی آن لینک در این چارت نشان داده می‌شود. البته گفتنی است که لینک‌ها به دو صورت در توییت‌ها نشان داده می‌شوند. اگر URL یک صفحه اینترنتی را در توییت خود بگذارید، توییتر یک کارت از آن لینک درست می‌کند تا به شکل زیر در تایملاین کاربران آن را به تصویر بکشد.

حال اگر این کارت را نخواهید و دل‌تان بخواهد که صرفا خود URL به نمایش گذاشته شود نیز این امکان را در اختیار دارید، اما در هر حال توجه داشته باشید که چارت تعداد کلیک‌ها بر روی لینک‌ها شامل هر دو مورد می‌شود، یعنی هم تعداد کلیک‌ها بر روی کارت‌ها و هم کلیک بر روی URLها.

برترین توییت‌ها

در تب Tweets در وسط صفحه بخشی وجود دارد که عملکرد شما به تفکیک هر توییت را نشان می‌دهد. آن‌چه در این بخش مهم است، بررسی برترین توییت‌های شما در هر دوره است. در این قسمت هم می‌توانید دوره زمانی را مثل دو آمار قبلی از بالای صفحه تغییر دهید. برای آن‌که به برترین توییت‌های خود در هر دوره زمانی دسترسی پیدا کنید، از بالای همین بخش روی گزینه Top Tweets کلیک کنید.

حالا می‌توانید برترین توییت‌های خود در دوره زمانی انتخابی را مورد بررسی قرار دهید. در کنار هر توییت نیز سه آمار ایمپرشن‌ها، انگیجمنت‌ها و انگیجمنت ریت مشاهده می‌شود. در نظر داشته باشید که اگر در زمینه خاصی قصد دارید در توییتر به بازاریابی بپردازید، باید در این بخش حداقل یکی از پنج توییت برترتان مربوط به همان موضوع هدف باشد. مثلا در مورد خود من، همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، یکی از پنج توییت برتر من در ۲۸ روز گذشته، توییتی مربوط به بازنشر یکی از مطالب وبلاگم در توییتر هست (نوشتار مجموعه قوانین نانوشته توییتر). این یعنی من دارم راه را درست می‌روم و از توییتر به نفع افزایش مخاطبان وبلاگم استفاده می‌کنم.

فعالیت هر توییت

اگر بر روی هر کدام از توییت‌های برتر خود در همان بخش کلیک کنید، با صفحه جدیدی با عنوان Tweet Activity مواجه می‌شوید. در این‌جا آمار دقیق‌تری از عملکرد همان توییت به خصوص در اختیارتان قرار داده می‌شود.

اولین رقم در این بخش به ایمپرشن‌ها اختصاص دارد و گویای آن است که توییت شما چند بار به کاربران توییتر نشان داده شده است. آمار بعدی مجموع انگیجمنت‌هاست که معادل کل تعامل‌هایی است که کاربران توییتر با توییت شما داشته‌اند. مابقی آمار در واقع نشان دهنده همین انگیجمنت‌ها به تفکیک نوع آن‌هاست، که شامل تعداد کل کلیک‌ها بر روی لینک موجود در توییت، تعداد تعامل‌ها با محتوای چند رسانه‌ای گنجانده شده در توییت (عکس یا ویدیو)، تعداد لایک‌ها، تعداد دفعاتی که روی توییت کلیک شده تا جزئیات آن نمایان شود (Detail Expand)، تعداد کلیک‌ها بر روی پروفایل شما از طریق همین توییت، تعداد ریتوییت‌ها و تعداد پاسخ‌ها یا همان ریپلای‌ها می‌شود.

آمار فالوئرها به تفکیک دیوایس

آخرین موردی که از اهمیت بالایی در توییتر آنالیتیکز برخوردار است، آمار فالوئرها به تفکیک دیوایس است. برای دست یافتن به این آمار باید وارد تب Audience بشوید و در صفحه باز شده روی گزینه Mobile Footprint کلیک کنید.

حالا در سمت راست بخش Device Categories نمایان می‌شود. این بخش به شما نشان می‌دهد که فالوئرهای شما از چه دیوایس‌هایی استفاده می‌کنند. این آمار برای برندهایی که قصد دارند به تفکیک دیوایس به بازاریابی بپردازند خیلی به درد می‌خورد.

نتیجه‌گیری

در مجموع توییتر آنالیتیکز ابزار کامل و جامعی برای رصد روند پیشرفت بازاریابی در توییتر به حساب می‌آید، البته به شرط آن‌که به درستی از آن استفاده شود و به طور مرتب به آن مراجعه گردد. قابل ذکر است که توییتر آنالیتیکز تنها ابزار مناسب برای تحلیل عملکرد در توییتر نیست و ابزارهای دیگری هم در این میان وجود دارند، اما اگر به دنبال یک گزینه رایگان و رسمی برای این کار می‌گردید می‌توانید به آماری که خود توییتر به شما می‌دهد بیشتر اعتماد کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.