اگر همین ده یازده سال پیش می‌خواستید به وبلاگ‌نویسی بپردازید، با یک مساله کاملا ساده مواجه بودید. در آن زمان رقابت در دنیای وبلاگ‌نویس آن‌قدر شدت نگرفته بود و کسی به نکته‌های حرفه‌ای وبلاگ‌نویسی یا فرمول‌های کپی رایتینگ نیازی نداشت توجه کند. آن زمان‌ها اگر نوشتارتان به اندازه کافی جذاب و گیرا بود می‌توانستید برای وبلاگ‌تان مخاطب جذب کنید و خیلی سریع به سطوح بالایی در این زمینه دست بیابید.

اما حالا بیش از ۴۴۰ میلیون وبلاگ در دنیای پهناور وب وجود دارند و هر روز هم به این تعداد افزوده می‌شود. اکنون بیش از ۴۰۹ میلیون مخاطب وبلاگی به صورت ماهانه مجموعا ۲۲.۲ میلیارد پست وبلاگی را مطالعه می‌کنند. ۶.۷ میلیون نفر در سراسر دنیا از طریق وب‌سایت‌های وبلاگ‌نویسی به انتشار مطالب می‌پردازند و بیش از ۵۵ درصد از مخاطبان وبلاگ‌ها به طور میانگین فقط ۱۵ ثانیه وقت صرف نگاه کردن به مقالات وبلاگی می‌کنند. با توجه به این آمار، دیگر نمی‌توان به سادگی گفت اگر نوشتار خوب باشد مخاطب هم پیدا می‌شود. اگر چنین بگویید، قطعا خوش‌خیالی کرده‌اید.

اکنون دیگر برای وبلاگ‌نویسی باید حواس‌تان به خیلی از مسائل باشد. یکی از این مسائل، سبک نوشتار شماست. اگرچه به تنهایی نمی‌توان با سبک نوشتار مخاطب جذب کرد، اما نکاتی در شیوه نوشتن مطالب وجود دارند که اگر رعایت بشوند کار جلب کردن توجه مخاطب به شدت آسان‌تر می‌شود. امروز می‌خواهم شما را با دو فرمول کپی رایتینگ و شیوه به کار بردن‌شان در وبلاگ‌نویسی آشنا کنم که هر دو می‌توانند قدرت بیان مطلب در نوشتارهای شما را به اندازه قابل توجهی افزایش بدهند و در نتیجه شما را به یک وبلاگ‌نویس حرفه‌ای تبدیل کنند.

فرمول PAS

فرمول اول به فرمول PAS مشهور است که از سه قسمت Problem و Agitate و Solution تشکیل شده است. برای طرح موضوع با این فرمول، شما ابتدا باید به سراغ مشکل مورد نظرتان بروید (Problem). بهترین نوع مقاله‌های وبلاگی برای جلب نظر مخاطب، مقاله‌هایی هستند که به یکی از مشکلات بازدیدکننده‌ها می‌پردازد. موضوع محتوای وبلاگ شما هر چه که باشد، باید سعی کنید در نوشته‌های خود به هر شکل که شده مشکلی از مشکلات بازدیدکننده‌های خود را حل کنید.

برای پیدا کردن مشکل، می‌توانید سوالات کاربران اینترنتی در رابطه با موضوع مورد نظرتان را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار می‌توانید از کامنت‌های وبلاگ‌تان یا شبکه‌های اجتماعی یا سرویس‌های پرسش و پاسخ و یا حتی نظرسنجی‌ها کمک بگیرید. وقتی مشکل را پیدا کردید و خواستید در موردش مقاله‌ای بنویسید، در بخش اول مقاله باید به طور کامل و دقیق مشکل را مطرح کنید تا مخاطب دقیقا متوجه بشود که شما در حال پاسخ دادن به کدام مشکل هستید.

بعد از ارائه مشکل، به سراغ بخش دوم این فرمول کپی رایتینگ می‌رویم که همان تحریک کردن (Agitate) نام دارد. این‌جاست که باید با هنر خود توجه بازدیدکننده را به موضوع جلب کنید تا او تحریک شود که تا انتهای مطلب‌تان را مطالعه کند. در این مرحله پیشنهاد می‌کنم توضیح بدهید که اگر مشکل مطرح شده در بخش اول نوشتار حل نشود چه مشکلات بیشتری پیش خواهند آمد، یا این‌که اگر مشکل مطرح شده حل بشود چه مزایایی به دنبال خواهد داشت. از این طریق می‌توانید مخاطب را مجاب کنید که به حرف شما گوش کند.

حالا که خواننده مطلب‌تان کاملا آماده شده است، وقت آن است که بخش سوم این فرمول کپی رایتینگ را رو کنید: راه حل (Solution). اکنون باید راه حل پیشنهادی خود را توضیح بدهید. فراموش نکنید که راه حل‌تان باید کاملا مرتبط با بخش‌های قبلی مقاله‌تان باشد و این راه حل باید آن‌چنان بی‌نقص و جامع مطرح بشود که مخاطب را به نتیجه برساند.

فرمول AIDA

فرمول دوم با نام AIDA شناخته می‌شود و از چهار قسمت Awareness, Interest, Desire, Action تشکیل می‌گردد. در این فرمول کپی رایتینگ، قدم اول آگاه کردن مخاطب است (Awareness). برای رسیدن به این هدف باید محتوایی در وبلاگ خود تولید کنید که به نظر جامعه هدف درخور توجه باشد. بنابراین باید جامعه هدف وبلاگ خودتان را به خوبی بشناسید و بدانید که چه مسائلی توجه این جامعه را به خودشان جلب می‌کنند. مثلا می‌توانید با یک پرسش پرمعنا مقاله خود را شروع کنید، یا این‌که به یکی از مسائل روز در رابطه با موضوع وبلاگ‌تان بپردازید که اخیرا در میان جامعه هدف‌تان سروصدا به پا کرده است.

گام بعدی علاقه‌مند کردن مخاطب است (Interest). شما باید بتوانید بعد از جلب آگاهی، مخاطب را به نوشتارتان علاقه‌مند کنید. او باید بداند که چرا باید وقتش را صرف خواندن نوشته شما بکند و اگر چنین کند چه چیزی نصیبش می‌شود. برای این هدف می‌توانید به تجربیات خود در همان زمینه اشاره‌ای داشته باشید، یا این‌که به او بفهمانید که از نوشتن این مقاله چه هدفی دارید و به چه نتیجه‌ای می‌خواهید برسید.

گام سوم جلب تمایل مخاطب برای ادامه دادن به مطالعه مطلب است (Desire). هنوز برای تمام کردن نوشتارتان زود است، قبل از آن باید مخاطب را به حدی از اشتیاق برسانید که خودش تمایلی به ترک مطلب‌تان نداشته باشد. در این مرحله تا می‌توانید مثال بزنید یا از حقایق و آمار و ارقام برایش بنویسید. نمونه‌های عملی همراه با عکس و تصویر به سادگی می‌توانند مخاطب را سر ذوق بیاورند (برای مثال به این نوشتار نگاهی بیاندازید).

و دست آخر نوبت به گام چهارم می‌رسد: عمل کردن (Action). در این مرحله باید به طور دقیق و موثر به اقدامات مورد نظرتان در راستای موضوع مطرح شده بپردازید. مخاطب باید بداند که در آخر باید چه اقداماتی انجام بدهد یا چه اقداماتی را انجام ندهد تا به تنیجه نهایی برسد. حتی می‌توانید در این قسمت از CTAها یا همان Call To Action‌ها نیز کمک بگیرید و مستقیما مخاطب را مورد خطاب قرار دهید و از او کارهای مرتبط و به خصوصی را طلب کنید. اگر کتاب یا مقاله‌ای مفصل در همان رابطه دارید، الان بهترین وقت است تا از مخاطب بخواهید که کتاب یا مقاله شما را دریافت کرده و مطالعه نماید.

نتیجه‌گیری

وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای به آن سادگی‌ها هم که به نظر می‌رسد نیست. در بین کلمات برترین وبلاگ‌های دنیا رازها و فرمول‌ها و اسراری نهفته است که برای پی بردن به آن‌ها و آموختن این نکات باید ماه‌ها و سال‌ها تحقیق و بررسی کرد. از نظر من، هر نوشته وبلاگی پرمخاطب و موفق کلاس درسی است برای دیگر وبلاگ‌نویس‌ها. دو فرمول کپی رایتینگ که بالاتر به آن‌ها اشاره کردم را می‌توان در بسیاری از همین مقالات موفق پیدا کرد، به شرطی که دقت کنیم و بتوانیم فرمول پنهان در آن‌ها را استخراج نماییم.

برچسب گذاری شده در:

, ,