درست مثل یک فروشگاه، یک کسب‌وکار و یا یک تجارت، یک وبلاگ هم برای آن‌که به موفقیت و شهرت برسد باید دیده شود و برای دیده شدن نیز لازم است از اصول و دستورالعمل‌های مشخصی پیروی کند. تمام کسانی که وارد دنیای وبلاگ‌نویسی می‌شوند پیش از هر چیز از خودشان می‌پرسند که چطور می‌توانند مخاطب بیشتری به دست آورند. ترافیک، شریان حیات هر وبلاگی به حساب می‌آید. یک وبلاگ بدون ترافیک و بازدید کننده به هیچ دردی نمی‌خورد. اما حالا واقعا چه راه‌هایی برای افزایش ترافیک وبلاگ وجود دارند؟

اگر راه‌های افزایش ترافیک وبلاگ را در اینترنت جست‌وجو کنید با شیوه‌ها و روش‌های مختلفی آشنا می‌شوید. برخی از این مقاله‌ها بر روی شیوه‌های پولی متمرکز هستند و برای افزایش بازدید کننده شما را به سمت پول خرج کردن و تبلیغ کردن هدایت می‌نمایند، برخی دیگر نیز به تکنیک‌های سئو می‌پردازند و شما را محدود به تولید محتوا با محوریت کلمات کلیدی و موتورهای جست‌وجو می‌کنند. من امروز می‌خواهم از دید یک تولید کننده و بازاریاب محتوا به این موضوع بپردازم. البته که سئو و تبلیغات هم شیوه‌های معقولی برای افزایش ترافیک وبلاگ به حساب می‌آیند، اما من می‌خواهم در این لیست به شما یاد بدهم که چطور می‌توان صرفا با تاکید و اتکا به محتوا و نه هیچ چیز دیگر، ترافیک وبلاگ را به اوج رساند.

۸ راه برای افزایش ترافیک وبلاگ با اتکا بر قدرت محتوا

آن‌چه در ادامه می‌خوانید برای همه وبلاگ‌ها روی هر پلتفرمی قابل اجرا است. نکاتی که در این لیست به آن‌ها اشاره می‌کنم فقط محدود به وردپرس نیستند (اگرچه توصیه می‌کنم وبلاگ‌نویسی را بر روی وردپرس دنبال کنید) و نیازی هم به پرداخت پول و یا آموختن تکنیک‌های سئو و این‌گونه مسائل هم ندارید. شما با دنبال کردن این لیست می‌توانید فقط با قدرت محتوا ترافیک وبلاگ خود را افزایش بدهید. برویم سر اصل مطلب:

۱- محتوای همیشه سبز: اگر بخواهیم بین تمام وبلاگ‌های موفق یک نقطه مشترک پیدا کنیم، آن نقطه چیزی نیست جز تولید محتوای همیشه سبز. نوشته‌های کوتاه معمولا عمر کوتاهی دارند چون در قالب مطالب کوتاه نمی‌توان به درستی به عمق موضوع پرداخت. به عنوان مثال اگر من می‌خواستم همین نوشته را در قالب کوتاه تولید کنم شاید وقت کمتری خرجش می‌کردم ولی مسلما نمی‌توانستم تا این اندازه وارد جزئیات بشوم تا به بهترین شکل ممکن شما را با شیوه‌های افزایش ترافیک وبلاگ آشنا کنم.

این‌که الان می‌گویم محتوای همیشه سبز، دلم نمی‌خواهد ذهن‌تان برود به سمت سئو و موتورهای جست‌وجو. البته که محتوای همیشه سبز از نظر موتورهای جست‌وجو هم اعتبار بهتر و بیشتری دارد، ولی من نمی‌خواهم به این نوع محتوا فقط از این زاویه نگاه کنم، بلکه هدفم کیفیت محتوای تولید شده است. نوشتاری که به درستی به جزئیات مسائل بپردازد قطعا کیفیت و دوام بیشتری هم دارد.

در مورد طول مطلوب محتوای همیشه سبز نیز نظریه‌های مختلفی وجود دارند. برخی‌ها می‌گویند نوشته‌ها باید حداقل ۸۰۰ کلمه داشته باشند، برخی دیگر به نوشته‌های بالای ۱۰۰۰ کلمه می‌گویند محتوای همیشه سبز، ولی من نمی‌خواهم به شما عدد بدهم. در عوض فقط می‌گویم محتوای همیشه سبز همان محتوایی است که به اندازه کافی به جزئیات بپردازد اما حوصله مخاطب را هم سر نبرد. پس بکوشید زیاد هم مطلب‌تان را طولانی نکنید.

نوشتار مرتبط: راه‌های افزایش خلاقیت برای نوشتن مطالب بهتر و بیشتر

۲- به روز رسانی نوشته‌های قدیمی: مشکل اصلی بسیاری از وبلاگ‌نویس‌های کم تجربه این است که خیال می‌کنند تولید محتوا برای وبلاگ یعنی این‌که مدام پست‌های جدیدی منتشر کنند. نه! اصلا این‌طور نیست. برخی‌ها حتی به من می‌گویند که دیگر با کمبود ایده مواجه شده‌اند و نمی‌توانند موضوع جدیدی برای نوشتن پیدا کنند.

اصلا نیازی نیست که شما هر روز یک سوژه جدید برای نوشتن پیدا کنید؛ اگر محتوای وبلاگ شما همیشه سبز باشد، شما دیگر احتیاجی ندارید که به طور مرتب وبلاگ خود را با نوشته‌های جدید به روز کنید. در عوض باید بکوشید همان نوشته‌های قبلی را مجددا بازبینی کنید و آن‌ها را با اطلاعات جدید بهبود ببخشید.

به عنوان مثال، همین لیست که مشغول خواندنش هستید همیشه به این شکل نبوده است و به همین شکل نیز نخواهد ماند. من هر از گاهی این نوشتار را بازبینی می‌کنم و مواردی را به آن اضافه می‌نمایم و این لیست هر بار کامل‌تر می‌شود و سپس دوباره منتشر می‌گردد. حتی می‌توانم از دل همین نوشته چند نوشته دیگر خارج بکنم بدون این‌که لازم باشد از اول در مورد یک موضوع جدید مشغول به نوشتن بشوم. مخاطبی که به وبلاگم سر می‌زند ممکن است فکر کند این نوشته کاملا جدید است، ولی چنین نیست. خیلی از مطالبی که می‌خوانید نسخه جدیدتر همان نوشته‌های قبلی هستند که یا کامل‌تر شده‌اند یا از دل نوشته‌های قدیمی بیرون کشیده شده‌اند.

۳- عکس و تصویر: یک زمانی من این اشتباه را مرتکب می‌شدم که برای نوشته‌های وبلاگم از هیچ عکسی استفاده نمی‌کردم. پیشنهاد می‌کنم شما اشتباه من را هرگز تکرار نکنید. به کار بردن عکس در پست‌های وبلاگی نقش خیلی مهمی در افزایش ترافیک دارند، چون عکس‌ها خیلی راحت‌تر از کلمات می‌توانند توجه مخاطب را به خودشان جلب کنند. وبلاگی که از عکس‌های زیبا و مرتبط و باکیفیت برای نوشتارهای خود استفاده می‌کند خیلی راحت‌تر می‌تواند به ترافیک بالا دست یابد.

۴- شبکه‌های اجتماعی: این بخش مستقیما به وبلاگ شما ارتباطی ندارد ولی می‌تواند به طور غیر مستقیم روی ترافیک وبلاگ شما تاثیر شگرفی داشته باشد. شما باید در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید و به تولید محتوا بپردازید، آن‌چنان که بتوانید تعداد دنبال کننده‌های خود را در آن شبکه‌های اجتماعی افزایش بدهید. توصیه این است که روی یک یا دو شبکه اجتماعی به عنوان پلتفرم‌های اصلی تمرکز کنید و در راستای موضوع یا موضوعاتی مشخص و مرتبط به فعالیت بپردازید و با دیگران ارتباط برقرار کنید تا این‌که روی آن یکی دو پلتفرم به میزان مقبولی از دنبال کننده دست یابید.

وقتی در شبکه‌های اجتماعی به درجه‌ای از اعتبار رسیدید، می‌توانید از این فرصت برای افزایش ترافیک وبلاگ خود بهره ببرید. شاید جالب باشد بدانید که بیشترین میزان بازدید کننده‌های این وبلاگ از طریق شبکه‌های اجتماعی به دست آمده‌اند. بر خلاف آن‌چه که برخی‌ها تصور می‌کنند، شبکه‌های اجتماعی مانع رشد وبلاگ‌ها نشده‌اند بلکه حتی می‌توانند در افزایش ترافیک وبلاگ‌ها به عنوان یکی از ابزارهای کلیدی مورد استفاده قرار بگیرند، به شرط آن‌که به درستی از آن‌ها استفاده گردد.

نوشتار مرتبط: چرا کاربران محتوای اینترنتی را به اشتراک می‌گذارند؟

۵- حفظ خوانایی محتوای نوشتاری: یکی از اصلی‌ترین دلایل فراری شدن بازدید کننده‌ها از وبلاگ‌ها همین خوانایی محتوای نوشتاری است. برخی از بلاگرها از من می‌پرسند چرا هیچ کس وبلاگ‌شان را نمی‌خواند و من وقتی وبلاگ‌شان را نگاه می‌کنم تعجب می‌کنم که چطور انتظار دارند کسی وبلاگ‌شان را دنبال کند، وقتی خودشان هیچ توجهی به خوانایی محتوای نوشتاری نمی‌کنند.

باید بکوشید یک فونت خوانا برای وبلاگ‌تان استفاده کنید، پاراگراف‌های‌تان کوتاه باشد و بین هر پاراگراف نیز به اندازه کافی فاصله ایجاد کنید، از زبان محاوره در نوشته‌های وبلاگ‌تان دوری کنید و زبان نوشتاری را در اولویت قرار دهید، لحن نوشته‌های‌تان برای مخاطب عام به راحتی قابل درک باشد و روی حفظ اصول املاء و انشاء بسیار دقت بورزید.

نوشتار مرتبط: به نظم نوشتار احترام بگذارید

۶- دقت در عنوان‌نویسی: همان‌طور که همه می‌دانیم، عنوان نوشتار اولین بخش از پست وبلاگ است که مورد توجه بازدید کننده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید ترافیک وبلاگ‌تان افزایش پیدا کند، باید روی عنوان‌نویسی تمرین بیشتری داشته باشید. عنوان‌هایی که در آن‌ها از اعداد و ارقام استفاده می‌شوند یا دارای کلماتی هستند که توجه مخاطب را جلب می‌کنند یا عناوینی که سوالی هستند و به مشکلی از مشکلات بازدید کننده‌ها می‌پردازند معمولا بهتر می‌توانند دیگران را به سمت خود بکشانند.

۷- بازنشر مکرر محتوا در شبکه‌های اجتماعی: بعد از آن‌که مطلبی را در وبلاگ‌تان منتشر کردید، وقت آن است که آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. اما برخی‌ها فکر می‌کنند که اگر یک بار نوشتار جدیدشان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند کافی است. این تصور کاملا اشتباه است. برای دیده شدن مطالب در شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان به یک بار اشتراک گذاری بسنده کرد، چون در اکثر این پلتفرم‌ها عمر محتوا بسیار کوتاه است.

بنابراین لازم است نوشته‌های خود را چند بار و هر بار به اشکال و شیوه‌های مختلف بازنشر کنید. اگر بار اول عنوان مطلب‌تان را همراه با لینک آن در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، برای بارهای بعدی می‌توانید بخش‌هایی از نوشتارتان را دست‌چین کنید و به عنوان کپشن به لینک مطلب اضافه نمایید و سپس دوباره لینک را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید.

۸- کامنت و ریپلای: بخش دیگری که برای تولید محتوا باید روی آن تمرکز داشته باشید، کامنت‌ها و ریپلای‌ها هستند. همیشه سعی کنید وبلاگ بلاگرهای معتبرتر و محبوب‌تر از خودتان را دنبال کنید و برای پست‌های جدیدشان حتما کامنت بنویسید. این کار باعث می‌شود که هم توسط خود آن وبلاگ‌نویس و هم بازدید کننده‌های وبلاگش دیده و شناخته شوید، البته به شرطی که کامنتی که می‌نویسید حرفه‌ای باشد و ارزشی به نوشتار آن وبلاگ‌نویس بیافزاید.

به جز کامنت دادن، باید حواس‌تان به ریپلای‌ها هم باشد. وقتی کسی در وبلاگ‌تان یا در شبکه‌های اجتماعی در مورد نوشتارهای‌تان نظری می‌دهد، سعی کنید حتما به او ریپلای بدهید و کاری کنید که او و دیگران راضی شوند که بیشتر در مورد مطالب‌تان نظر بدهند و کامنت بنویسند. یک ریپلای خوب می‌تواند یک یا چند بازدید کننده دائمی برای وبلاگ‌تان به ارمغان بیاورد.

نوشتار مرتبط: چطور بلاگرهای تاثیرگذار را راضی کنید تا به وبلاگ شما لینک بدهند؟

نتیجه‌گیری

جذب ترافیک برای وبلاگ اساسا کار ساده‌ای نیست و به زمان و حوصله زیادی نیاز دارد. اما اگر نکاتی که در این لیست به آن‌ها اشاره شد را با جدیت پیگیری کرده و ادامه بدهید، می‌توانم به شما اطمینان بدهم که به مرور زمان ترافیک وبلاگ‌تان بالا و بالاتر می‌رود. نکات بالا صرفا با اتکا بر روی فنون تولید و بازاریابی محتوا تنظیم شده‌اند، ولی اگر بخواهید می‌توانید از سئو، تبلیغات و دیگر شیوه‌ها نیز برای رسیدن به این هدف کمک بگیرید.

دست آخر، اگر شما هم در این زمینه تکنیکی بلد هستید یا پیشنهادی دارید خوشحال می‌شوم که آن را با من و دیگر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. خود شما چطور توانستید ترافیک وبلاگ‌تان را افزایش بدهید؟

برچسب گذاری شده در:

, ,