چرا محتوا هنوز هم پادشاه است؟

محتوا پادشاه است. شاید بارها و بارها این جلمه را شنیده باشید، اما آیا می‌دانید اولین بار چه کسی و در چه زمانی این جمله را گفت؟ سال ۱۹۹۶ بود که بیل گیتس در مقاله‌ای برای اولین بار این جمله را عنوان نمود و پیش‌بینی کرد که آن‌چه در آینده در بستر اینترنت سبب به دست آوردن پول واقعی می‌شود همین محتوا است. او کاملا درست می‌گفت. محتوا مدت‌هاست که پادشاه دنیای بازاریابی اینترنتی بوده و هنوز هم چنین است.

نوشتار مرتبط: ۹ راه برای افزایش ترافیک وبلاگ با اتکا به قدرت محتوا

اما این روزها برخی از بازاریاب‌های اینترنتی پیدا می‌شوند که دوست دارند این حقیقت را زیر سوال ببرند و جایگاه محتوا را به یک ابزار برای افزایش فروش تقلیل دهند و در عوض خود فروش را پادشاه بدانند. در این مقاله می‌خواهم در پاسخ به این افراد توضیح بدهم که چرا با این‌که اکنون بیش از ۲۰ سال است که از انتشار آن مقاله معروف بیل گیتس گذشته است، همچنان محتوا پادشاه است و باز هم پادشاه خواهد ماند.

منظور از «محتوا پادشاه است» چیست؟

در این دوران، بازاریابی محتوا با اقبال قابل توجهی مواجه شده است. اگر چرخی در شبکه‌های اجتماعی بزنید افراد زیادی در این عرصه می‌توانید پیدا کنید که هر کدام ادعای فراوان دارند و دوره‌های آموزشی پرشماری را ارائه می‌دهند.

بگذارید به طور کاملا روشن و به دور از پیچیدگی برای شما توضیح بدهم. منظور از بازاریابی محتوا، به کار گیری روش‌هایی برای خلق محتوای باکیفیت و مرتبط با برند و با هدف افزایش آگاهی در مورد آن برند است. برای آن‌که به بازاریابی محتوا بپردازید ابتدا باید خلق محتوای باکیفیت و مرتبط را یاد بگیرید و برای این‌که به این هدف برسید باید اول محتوا را بشناسید و ارج بنهید.

این‌که می‌گویم محتوا منظورم صرفا محتوای نوشتاری نیست، چون همان‌طور که احتمالا می‌دانید محتوا اشکال و انواع مختلفی دارد که بد نیست به طور گذرا به انواع محتوا هم نگاهی بیاندازیم:

  • محتوای نوشتاری: مهم‌ترین و متداول‌ترین نوع محتوا همین محتوای نوشتاری است که می‌تواند در قالب پست‌های وبلاگی، اینفوگرافی، خبرنامه، آگهی و مواردی از این قبیل ارائه شود. دنیای محتوای نوشتاری همچنان دنیای ارزشمندی است چون نسبت به انواع دیگر محتوا طول عمر بیشتری دارد. گذشته از این، در بین موتورهای جست‌وجو هنوز هم محتوای نوشتاری حرف اول را می‌زند.
  • محتوای صوتی: هر آن‌چه در قالب پادکست‌ها و برنامه‌های صوتی می‌شنوید را محتوای صوتی می‌دانند. خوشبختانه این روزها محتوای صوتی آن‌چنان محبوب شده است که بخشی از محتوای نوشتاری مثل کتاب‌ها و مقالات را به طور محتوای صوتی هم ارائه می‌کنند.
  • محتوای تصویری: تمام ویدیوها و عکس‌هایی که در اینترنت می‌بینید بر مبنای محتوای تصویری شکل گرفته‌اند. پلتفرم‌هایی مثل اینستاگرام و یوتیوب مملو از محتوای تصویری هستند.

همان‌طور که می‌بینید، محتوا کل فضای اینترنت را در خود غرق کرده است و اگر محتوا را از اینترنت بگیرید اصلا چیزی باقی نمی‌ماند. اکنون که در مورد محتوا و انواع آن اطلاعتی به دست آوردید، باید بدانید که چرا باید به خلق محتوا بپردازید. این‌جاست که پادشاه بودن محتوا خودنمایی می‌کند.

خلق محتوای کارآمد و باکیفیت چه فوایدی دارد؟

بازاریابی محتوا حول محور تولید محتوای کارآمد و باکیفیت بنا شده است. به بیان دیگر، این محتوای خوب است که می‌تواند تلاش‌های یک بازاریاب محتوا را به ثمر برساند و همان‌طور که بیل گیتس گفت سود واقعی را به ارمغان بیاورد. بیایید یاد بگیریم که محتوای خوب چطور می‌تواند پرفایده باشد:

۱- محتوا با مشتری ارتباط برقرار می‌کند: خودتان قضاوت کنید، شما دوست دارید برندی را دنبال کنید که فقط ادعا دارد و از شما می‌خواهد خدمات یا محصولاتش را بخرید، یا برندی را که مدام با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کند و در مورد اهداف و مسئولیت‌هایش توضیح می‌دهد و سخاوتمندانه اطلاعات مفیدی در اختیارتان می‌گذارد؟ مسلم است که گزینه دوم را انتخاب می‌کنید. برندی که وبلاگ دارد، تفاوت‌های خودش با رقبا را توضیح می‌دهد و شما را در استفاده از خدماتش به طور قدم به قدم همراهی می‌کند قطعا جایگاه بهتری دارد.

۲- محتوا سبب افزایش شناخت از یک برند می‌شود: اگر یک برند به طور مداوم محتوای جامع و کاملی در رابطه با خودش ارائه بدهد و ارتباط خودش با مشتریان را حفظ کند می‌تواند مطمئن باشد که افراد بیشتری او را خواهند شناخت. همان‌طور که آگاهید، دنیای اینترنت شلوغ و پرهیاهو است و اگر بخواهید در این فضای پر سروصدا شنیده بشوید باید با محتوایی که تولید می‌کنید ماندگاری برندتان را بالا ببرید. هیچ کس به برندی که صدایی ندارد حتی فکر هم نمی‌کند. کلید شنیده شدن در اینترنت این است که محتوا تولید کنید و به این تولید محتوا ادامه بدهید.

۳- محتوا به شما این شانس را می‌دهد که مشتریان خود را بشناسید: همیشه این راه را در اختیار دارید که وظیفه تولید محتوا را به ابزارهای اتوماسیون بسپارید و یا این‌که فقط به چشم انجام وظیفه به این کار مهم نگاه کنید. اما اگر هدف‌تان این است که نسبت به رقبای خود برتری داشته باشید، باید بلد باشید که محتوای شخصی‌سازی شده و منحصر به فرد ارائه بدهید. کافی است نگاهی به چند نمونه از کمپین‌های مخاطب محور بازاریابی محتوا توسط برندهای مشهور دنیا بیاندازید تا متوجه منظورم بشوید؛ کمپین‌هایی مثل Share a Coke از کوکا کولا یا White Cup Contest توسط استارباکس (گوگل کنید).

نوشتار مرتبط: ۷ مرحله برای به جریان انداختن چرخه محتوا

۴- محتوا بدون تاکید بر روی فروش، میزان فروش را افزایش می‌دهد: شیوه‌های مختلفی برای بازاریابی وجود دارند و یکی از اهداف اصلی تمامی این انواع بازاریابی افزایش میزان فروش برند دانسته می‌شود. مزیت بزرگ بازاریابی محتوا این است که به شما کمک می‌کند تا فروش محصولات و خدمات برند خود را افزایش بدهید بدون آن‌که بیش از حد روی فروختن تاکید داشته باشید. شما با محتوا برتری محصولات و خدمات برند خود را توصیف می‌کنید و مشتری بدون آن‌که خودش متوجه بشود قانع می‌شود که از شما خرید کند.

۵- محتوا همیشه به درد می‌خورد: اکثر محتوایی که تولید می‌کنید تا بر اساس آن به بازاریابی بپردازید، معمولا همیشه سبز است به این معنی که هر کسی هر زمان که به آن مراجعه کند می‌تواند اطلاعات مفید و به درد بخوری کسب کند. بنابراین محتوای شما اصلا تاریخ انقضا ندارد و همین که منتشر شد برای همیشه به شما سود می‌رساند.

۶- محتوا پایه اصلی باقی انواع بازاریابی است: وقتی با خلق محتوای درست شروع به بازاریابی محتوا می‌کنید، فقط محدود به بازاریابی از طریق محتوا نیستید چون محتوای شما مانند ستونی عمل می‌کند که باقی انواع بازاریابی روی آن بنا شده است. تمام آن کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی، استراتژی‌های پرداخت در برابر کلیک و تاکتیک‌های بازاریابی ایمیلی که در اینترنت به کار گرفته می‌شوند همگی بر اساس محتوا شکل می‌گیرند. حتی خارج از دنیای اینترنت، در تبلیغات بیلبوردی، تبلیغات رادیویی و تلویزیونی، بروشورها و کاتالوگ‌ها و حتی بسته‌بندی‌ها این محتوا است که حرف اول را می‌زند.

پایان‌نوشت

پس دفعه بعدی که احساس کردید فروش مهم‌تر از محتوا است، دفعه بعدی که تصور کردید بازاریابی محتوا چندان هم مهم نیست، دفعه بعدی که یک ایمیل تبلیغاتی دریافت کردید، دفعه بعدی که یک کمپین بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی دیدید، دفعه بعدی که بسته‌بندی یک محصول را جلوی چشمان خود گرفتید تا آن را بررسی کنید یادتان باشد که با محتوا سر و کار دارید. بنابراین اگر یک روزی خواستید برای خودتان یک برند درست کنید، برندتان هر موضوعی که داشته باشد، باید محتوا و بازاریابی محتوا را در اولویت کار خود قرار بدهید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.