چرا وبلاگ‌نویسی با وردپرس به همراه هاست و دامنه شخصی بهترین انتخاب است؟

قبل از این‌که بحث را شروع کنم باید یادآور شوم که خود من یکی از وبلاگ‌نویس‌هایی هستم که با راه‌اندازی یک وبلاگ در بلاگفا کار خودم را آغاز کردم. اگر می‌خواهم با شما در این مورد صحبت کنم که نباید سراغ سرویس‌های وبلاگ‌نویسی رایگان بروید، در نظر داشته باشید که خودم کاملا با این سرویس‌ها و جو موجود در آن‌ها آشنایی کامل دارم. اما من که خودم با یک وبلاگ رایگان راهم را شروع کردم، چرا دارم به شما پیشنهاد می‌کنم چنین کاری نکنید؟

سرویس‌های وبلاگ‌نویسی رایگان همگی ویژگی‌ها و امکانات جذابی را به کاربران ارائه می‌دهند و هر کسی که به دنبال نوشتن در اینترنت باشد، خیلی راحت می‌تواند به سمت این امکانات و سادگی‌ها کشانده بشوند. باعث تعجب نیست اگر می‌بینیم خیلی از کسانی که به تازگی دست به کیبورد می‌شوند فورا یکی از این سرویس‌ها را انتخاب می‌کنند. چرا نکنند؟ آن‌ها هم رایگان هستند و هم آسان، در عرض چند دقیقه فورا یک وبلاگ برای خودتان راه می‌اندازید و دیگر لازم نیست به هیچ چیز دیگری فکر کنید، فقط باید بنویسید و منتشر کنید. همین!

ولی برای وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای، این نوع سرویس‌ها کافی نیستند. پرداختن به وبلاگ‌نویسی در حد و اندازه حرفه‌ای، به یک سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس با دامنه و هاست شخصی نیاز دارد. امروز می‌خواهم برای شما توضیح بدهم که چرا وبلاگ وردپرسی گزینه حرفه‌ای‌تری در مقایسه با سرویس‌های وبلاگ‌نویسی رایگان است، البته با این توضیح که مسلما مشکل صرفا رایگان بودن این سرویس‌ها نیست.

نوشتار مرتبط: ایوان ویلیامز؛ یکی از مهره‌های کلیدی در شکل‌گیری دنیای وبلاگ‌نویسی

چرا نباید از سرویس‌های وبلاگ‌دهی استفاده کرد

پیش از آغاز باید این را روشن کنم که منظور از سرویس‌های وبلاگ‌دهی تمام آن پلتفرم‌های وبلاگ‌نویسی مختلفی هستند که شما به رایگان می‌توانید در آن‌ها وبلاگی به راه بیاندازید، این شامل سرویس‌هایی مثل بلاگفا و پرشین بلاگ و وردپرس دات کام و بلاگ اسپات می‌شوند؛ و همین‌طور سرویس‌های وبلاگ‌نویسی اجتماعی که به تازگی به شهرت رسیده‌اند، مثل مدیوم یا ویرگول. از معایب چنین پلتفرم‌هایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت بدون اسم و رسم اختصاصی: وقتی وبلاگی در این پلتفرم‌ها برای خودتان می‌سازید، وبلاگ شما آدرسی اختصاصی برای خودش نخواهد داشت. به عنوان مثال در وردپرس دات کام و نمونه‌های مشابه وبلاگ‌تان آدرسی مثل yourblog.wordpress.com خواهد داشت و در پلتفرم‌هایی مثل ویرگول هم این آدرس سایت میزبان است که مطالب شما را به نمایش می‌گذارد. البته در برخی از این پلتفرم‌ها می‌توانید دامنه اختصاصی خود را به وبلاگ متصل کنید، اما باز هم اگر باقی ایرادات وارد به این سرویس‌ها را در نظر بگیرید، چنین کاری اصلا منطقی نیست.
 • راضی شدن به در اختیار داشتن امکانات محدود: در این سرویس‌ها شما عملا امکانات زیادی در اختیار ندارد. از نظر ظاهر وبلاگ که یا باید با شکل و شمایل عمومی سایت میزبان کنار بیایید و یا بین چند گزینه محدود بهترین نمونه را انتخاب کنید و هرگز نمی‌توانید خودتان معین کنید که کدام بخش از وبلاگ‌تان چه ظاهری داشته باشد. از این گذشته، خبری از امکانات افزودنی هم نیست و عملا نمی‌توان وبلاگ را آن‌طور که باید و شاید رشد داد. جدا از این، شما در تعداد و نحوه استفاده از لینک‌ها، ویدیوها، عکس‌ها و هر نوع محتوای دیگری در مطالب خود محدود به قوانین سایت میزبان هستید.
 • عدم امکان کسب درآمد: معمولا در چنین سرویس‌هایی شما اجازه ندارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد داشته باشید و جالب‌تر این‌که شما با هر مطلبی که در این سایت‌ها منتشر می‌کنید، در واقع به شهرت و اعتبار آن سایت میزبان کمک می‌کنید و در اصل آن‌ها هستند که از محتوای شما استفاده می‌کنند تا به کسب درآمد بپردازند. به بیان دیگر، شما زحمت می‌کشید تا دیگران پول به جیب بزنند!
 • احتمال هدر رفتن تمام تلاش‌های‌تان: یک سرویس میزبانی وبلاگ هر چقدر هم که معروف و معتبر باشد در هر حال ممکن است یک روز به هر دلیلی به فعالیت خودش پایان بدهد و در آن صورت است که وبلاگ شما با تمام نوشتارها و مخاطبانش نابود می‌شود. حتی اگر چنین نیز نشود، باز هم ممکن است سایت میزبان به هر دلیلی تصمیم بگیرد بخشی یا همه مطالب شما را حذف کند و شما هم هیچ کاری در این مورد نمی‌توانید انجام بدهید، چون از قبل در هنگام عضویت در این سایت‌ها موافقت کرده‌اید که آن‌ها هر کاری دل‌شان خواست با مطالب شما بکنند.

نوشتار مرتبط: ویرگول؛ بهشت محتوا، جهنم نویسنده‌ها

چرا باید از وردپرس با هاست و دامنه شخصی استفاده کرد؟

در کفه دیگر این ترازو، سیستم مدیریت محتوای وردپرس (wordpress.org) وجود دارد که با هاست و دامنه شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید پیش خودتان فکر کنید که این گزینه خرج روی دست‌تان می‌گذارد، اما با توجه به دلایلی که در ادامه برای شما می‌آورم، به شما ثابت می‌کنم که چرا این هزینه نه چندان زیاد ارزشش را دارد:

 • نصب و استفاده آسان: به لطف وجود وردپرس فارسی و حجم عظیمی از راهنمایی‌های مرتبط در این مورد در سرتاسر اینترنت، نصب و استفاده از وردپرس با هاست و دامنه شخصی کار بسیار ساده و راحتی است. برای راه انداختن یک وبلاگ با وردپرس نیازی نیست دانش تخصصی قابل توجهی داشته باشید و شما در مدت پنج تا ده دقیقه می‌توانید یک وبلاگ مثل همین وبلاگی که مشغول خواندنش هستید را به وجود بیاورید.
 • ارائه محتوا با آدرس اختصاصی: از آن‌جا که مطالب شما با دامنه و هاست شخصی به نمایش گذاشته می‌شوند، شما دیگر رسما صاحب یک صفحه در اینترنت هستید؛ یک صفحه برای خودتان با آدرس اینترنتی مورد نظر خودتان. هر نوشته‌ای که منتشر می‌کنید، آدرسی ویژه با دامنه دلخواه‌تان خواهد داشت و حتی می‌توانید از دامنه خود به عنوان یک برند شخصی بهره ببرید.
 • یک وبلاگ با امکاناتی بی‌نهایت: wordpress.org یک سرویس مدیریت محتوا است که هزاران هزار امکانات مختلف را برای شما به ارمغان می‌آورد. در مورد ظاهر وبلاگ که شما گزینه‌های فراوانی پیش روی خود دارید و می‌توانید از میان حجم وسیعی از پوسته‌های از پیش طراحی شده برای وبلاگ خود استفاده کنید یا اگر دل‌تان خواست می‌توانید یک پوسته کاملا اختصاصی برای خودتان طراحی نمایید. به غیر از ظاهر وبلاگ، افزونه‌های بی‌شماری هم وجود دارند که هر کدام می‌توانند امکانی متفاوت را به وبلاگ شما اضافه کنند.
 • آزادی عمل در کسب درآمد: با توجه به این‌که وبلاگ وردپرسی شما کاملا تحت تملک خود شما هست، پس در کسب درآمد از آن نیز اختیار کامل دارید. اگر وبلاگ‌تان به شهرت و اعتبار برسد، می‌توانید تبلیغات جذب کنید و تمام سود حاصل از این تبلیغات را به جیب خودتان بریزید. وبلاگ‌نویس‌های معروف دنیا از طریق وبلاگ خود درآمدهای قابل توجهی دارند و حتی به این کار به چشم یک شغل نگاه می‌کنند.
 • در اختیار داشتن مالکیت کامل: یک وبلاگ وردپرسی با دامنه و هاست شخصی، امکان مالکیت کامل را برای شما فراهم می‌سازد. پس دیگر لازم نیست نگران این باشید که روزی تلاش‌های‌تان به هدر برود و وبلاگ‌تان نابود شود. تا زمانی که خودتان حواس‌تان به مدیریت هاست و دامنه شخصی باشد، وبلاگ شما همچنان به زندگی خودش ادامه می‌دهد.

نتیجه‌گیری

به بیان ساده‌تر مقایسه سرویس‌های رایگان وبلاگ‌نویسی با وبلاگ وردپرسی با هاست و دامنه شخصی مثل مقایسه یک موبایل ساده با یک اسمارت فون است. با هر دو دیوایس می‌توان تماس گرفت و پیام رد و بدل کرد، اما اسمارت فون‌ها امکانات و توانایی‌های حرفه‌ای فراوانی دارند که فعالیت‌های بی‌شماری را ممکن می‌سازند. یک کاربر حرفه‌ای هرگز نمی‌تواند با یک موبایل ساده کنار بیاید. به همین ترتیب، یک بلاگر حرفه‌ای هم هرگز نمی‌تواند با یک وبلاگ رایگان به آن‌چه که در نظر دارد دست یابد.

۲ دیدگاه روشن چرا وبلاگ‌نویسی با وردپرس به همراه هاست و دامنه شخصی بهترین انتخاب است؟

 • سلام. من یک دانشجوی سینما هستم که به تولید محتوا هم تا حدودی علاقه مندم و ارزش این کار رو میدونم. اما برنامه درستی برای تولید محتوا ندارم و حتی وبلاگی رو هم که ایجاد کردم بعد از مدتی رها کردم و به صورت مداوم به روز رسانی نمیکنم. توی هیچ موضوعی هم متخصص نیستم اما دست به قلمم بد نیست. توی ویرگول هم اکانت دارم و یه چیزایی نوشتم. با توجه به هزینه ای که باید برای دامنه بپردازم و ممکنه مثل وبلاگ رهاش کنم به نظرتون لازمه که یک دامنه ثبت کنم و سایت خودم رو داشته باشم؟ اگر آره شما از چه سرویسی استفاده میکنید؟ راضی هستید یا نه؟ دامنه .com باشه بهتره یا .ir ؟ آدرس به نام وبلاگ فعلیم باشه یا alishenavayi که اسم و فامیلمه (نظرتون رو میخواستم بدونم) ؟

  • هزینه داشتن وبلاگ با هاست و دامنه شخصی به صورت سالانه چنان زیاد نیست که به این خاطر ازش صرف نظر کنید و در هر صورت، حتی برای نوشتن تفریحی هم وبلاگ با دامنه و هاست شخصی گزینه بهتری هست. دامنه و نام وبلاگ هم به انتخاب خودتون بستگی داره، البته من در مورد نام دامنه قبلا مطالبی نوشتم که با جست‌وجو در همین وبلاگ می‌تونید نظرم در این مورد رو بخونید. متشکرم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.