چرا داشتن وبلاگ شخصی یک ضرورت است؟

اگر چرخی در شبکه‌های اجتماعی بزنید، متوجه می‌شوید که بسیاری از آدم‌های معروف و مشهور در این شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند و از این پلتفرم‌ها به عنوان یگانه مرجع انتشار محتوای مورد نظر خود استفاده می‌کنند. طبیعی است که دیگران هم به تقلید از آن‌ها شبکه‌های اجتماعی را برای انتشار مطالب خود انتخاب نمایند. اما آن‌چه که این روزها کمتر دیده می‌شود، استفاده از وبلاگ شخصی برای نشر محتوا توسط اشخاص مختلف است. همه فکر می‌کنند دیگر دوران داشتن وبلاگ شخصی تمام شده است و پلتفرم‌های اجتماعی جای وبلاگ‌ها را گرفته‌اند!

امروز می‌خواهم به طور جامع و کامل توضیح بدهم که چرا این تفکر غلط است و چرا همه نیاز دارند که یک وبلاگ شخصی برای خودشان داشته باشند. این را هم پیش از هر چیز یادآور بشوم که وقتی می‌گویم وبلاگ شخصی منظورم راه انداختن یک وبلاگ در یک سرویس وبلاگ‌دهی رایگان نیست، بلکه منظورم استفاده از هاست و دامنه شخصی است.

چرا باید یک وبلاگ شخصی داشته باشید؟

یک وبلاگ شخصی در اصل یک صفحه اختصاصی در دنیای پهناور وب است که فقط و فقط به خود شما اختصاص دارد. این یعنی شما مالک تمام و کمال آن وبلاگ و هر آن‌چه در آن منتشر می‌کنید هستید. ممکن است در ابتدا از خودتان بپرسید چه لزومی دارد برای راه انداختن و حفظ یک وبلاگ شخصی هزینه کنید، اما باید این را در نظر داشته باشید که هزینه‌هایی که در این راه پرداخت می‌کنید در واقع خرج حفظ تملک صفحه‌ها و محتوای وبلاگ‌تان می‌شود، پس مسلما ارزشش را دارد.

از این موضوع که بگذریم، من همیشه در مقابل این سوال که چرا باید وبلاگ شخصی داشت یک سوال دیگر را مطرح می‌کنم: چرا نباید وبلاگ شخصی داشت؟ واقعا چرا که نه؟ وبلاگ داشتن و وبلاگ نویسی یکی از جذاب‌ترین و دل‌چسب‌ترین کارهایی است که می‌توان در اینترنت انجام داد. بعضی‌ها فکر می‌کنند وبلاگ نویسی کار خیلی سخت و دشواری است، در حالی که اصلا چنین نیست. اگر شما می‌توانید یک ایمیل بنویسید، پس حتما از پس وبلاگ نویسی هم برخواهید آمد. خوشبختانه سیستم مدیریت محتوای وردپرس این کار را برای شما از همیشه ساده‌تر کرده است.

علاوه بر این، محتوایی که شما در وبلاگ‌تان منتشر می‌کنید عمر مفید طولانی‌تری دارد. به جز این‌که مطالب شما در گوگل فهرست می‌شوند و تا هر زمان که خودتان بخواهید قابل جست‌وجو خواهد بود، تمام نوشته‌های‌تان آدرسی اختصاصی با دامنه خودتان خواهند داشت که می‌توانید آن را هر کجا که خواستید منتشر کنید تا دیگران به آدرس انحصاری شما سر بزنند و هم نوشته شما را بخوانند و هم این‌که در مورد خودتان بیشتر بیاموزند.

فایده دیگر داشتن وبلاگ شخصی این است که می‌توانید از آن به نفع اهداف خود در پرسنال برندینگ کمک بگیرید. مسلما اگر مالک یک وبلاگ شخصی باشید و نظرات و مطالب خود را در آن به اشتراک بگذارید، جلوه حرفه‌ای‌تری به محتوای خود می‌دهید و از آن مهم‌تر این فرصت را در اختیار خواهید داشت که از وبلاگ‌تان به عنوان ویترینی برای معرفی خودتان و عقایدتان نسبت به مسائل مختلف بهره جویید. از همه مهم‌تر اینکه همین وبلاگ شخصی می‌تواند فرصت‌های حرفه‌ای بسیاری را در آینده برای شما به ارمغان بیاورد.

جالب این‌که وبلاگ شخصی شما می‌تواند به دیگران هم کمک کند. اگر در وبلاگ‌تان محتوایی مفید و آموزنده منتشر کنید و در کنار نظرات خودتان سعی کنید نکاتی را هم به بازدید کننده‌ها آموزش بدهید یا این‌که نکاتی را به آن‌ها گوشزد کنید، در واقع مشکل افراد دیگری که در شرایط مشابه شما قرار می‌گیرند یا سوال‌هایی مشابه با پرسش‌های شما در ذهن‌شان نقش می‌بندد را حل خواهید کرد.

وبلاگ می‌تواند به عنوان یک راه ارتباطی معتبر هم در نظر گرفته شود. از آن‌جا که برای به روز رسانی و انتشار محتوای جدید یا مدیریت محتوای از پیش انتشار یافته خود را موظف می‌دانید تا به طور مرتب به وبلاگ‌تان سر بزنید، این فرصت را در اختیار دیگران قرار می‌دهید تا از طریق وبلاگ با شما در ارتباط باشند. حال این ارتباط می‌تواند از طریق ارسال دیدگاه در مطالب‌تان باشد یا از راه ارسال ایمیل از طریق وبلاگ یا مراجعه بازدید کننده به صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف (با توجه به این‌که می‌توانید آدرس صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی را در وبلاگ‌تان به عنوان مرجع اصلی به اشتراک بگذارید).

مزیت هیجان انگیز دیگری که وبلاگ‌ها دارند این است که اگر بتوانید وبلاگ خود را به شهرت و اعتبار برسانید، می‌توانید از وبلاگ خودتان حتی درآمدزایی هم داشته باشید. می‌توانید از شرکت‌ها و اشخاص دیگر تبلیغات قبول کنید و از این راه پول نسبتا خوبی به جیب بزنید. از آن‌جا که خودتان مالک وبلاگ و محتوای خودتان هستید، پس تمام سود حاصل از این تبلیغات نیز به جیب خودتان می‌رود.

نوشتار مرتبط: آیا پلتفرم‌های وبلاگ‌نویسی اجتماعی می‌توانند جایگزین وبلاگ‌ها شوند؟

چرا شبکه‌های اجتماعی جایگزین وبلاگ‌های شخصی نمی‌شوند؟

اول این‌که اکثر شبکه‌های اجتماعی قوانین و مقررات مخصوص به خودشان را دارند و شما به عنوان کاربر این پلتفرم‌ها چه بخواهید و چه نخواهید مجبور هستید که با این قوانین کنار بیایید. مثلا در توییتر شما فقط مجاز هستید تا مطالب خود را به بخش‌هایی ۲۸۰ کاراکتری تقسیم کنید. یا در اینستاگرام صرفا محدود به اشتراک گذاشتن محتوا در قالب عکس یا ویدیو هستید. جدا از این، پلتفرم‌های میزبان هر زمان که دل‌شان بخواهد می‌توانند مطالب شما را حذف کنند یا حتی اکانت‌تان را غیرفعال نمایند.

موضوع بعدی این است که عمر محتوا در شبکه‌های اجتماعی بسیار کوتاه‌تر از آن چیزی هستید که تصور می‌کنید. از آن‌جا که محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی با دامنه اختصاصی منتشر نمی‌شوند و در بین حجم عظیم محتوای به اشتراک گذاشته شده دیگران به سختی به خاطر سپرده می‌شوند، نمی‌توان انتظار داشت که مطالب‌تان در این پلتفرم‌ها آن‌طور که باید و شاید تاثیر خود را بر روی مخاطبان بگذارند. اگرچه ممکن است در کوتاه مدت محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی بازخورد بیشتری به خود جذب کند، اما قطعا در بلند مدت نمی‌توان روی بازخورد محتوای شبکه‌های اجتماعی حساب باز کرد.

از این گذشته، کنترل شما روی نحوه ارائه محتوا در شبکه‌های اجتماعی بسیار محدودتر از وبلاگ شخصی است. شما در شبکه‌های اجتماعی این اختیار را ندارید که بسیاری از بخش‌های نحوه ارائه محتوا را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید و مجبورید با ظاهر و شکل و شمایل شبکه‌های اجتماعی کنار بیایید. این در حالی است که در وبلاگ‌ها کنترل همه چیز در اختیار خودتان است.

جالب‌تر این‌که شما با فعالیت صرف در شبکه‌های اجتماعی در واقع دارید به درآمدزایی شرکت‌های صاحب این پلتفرم‌ها کمک می‌کنید. شما در این پلتفرم‌ها در واقع یک محصول در نظر گرفته می‌شوید. این شبکه‌ها با اتکا به افزایش تعداد کاربران خود تبلیغات بیشتری جذب می‌کنند و پول بیشتری به جیب‌شان وارد می‌شود در حالی که خود شما عملا هیچ سودی دریافت نمی‌کنید. بگذریم که شما مجبورید تبلیغات پذیرفته شده توسط این پلتفرم‌ها را مشاهده کنید و با آن‌ها کنار بیایید.

از طرف دیگر، افزایش بازخورد به صورت ارگانیک در شبکه‌های اجتماعی عملا کار بسیار دشوار و پیچیده‌ای است. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر اکثر پلتفرم‌های اجتماعی محبوب دنیا بر اساس الگوریتم‌ها کار می‌کنند و صرفا به پیج‌ها و اشخاصی اجازه دیده شدن می‌دهند که پول بیشتری به آن‌ها می‌دهند. پس رقابت در شبکه‌های اجتماعی اساسا بر مبنای مقدار پولی است که به آن‌ها پرداخت می‌کنید. به بیان دیگر هر چقدر پول بدهید همان قدر آش می‌خورید.

نوشتار مرتبط: چرا کاربران محتوای اینترنتی را به اشراک می‌گذارند؟

نتیجه‌گیری

در نهایت باید یادآور بشوم که هر کدام از این دو، یعنی وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی هر کدام مزایا و معایب منحصر به خودشان را دارند و هیچ کدام کامل نیست؛‌ اما اگر بیشترین میزان تاثیرگذاری از تولید و بازاریابی محتوا را می‌خواهید، باید بر روی هر دو اتکا داشته باشید. وبلاگ باید مرجع اصلی شما در انتشار مطالب‌تان باشد و شبکه‌های اجتماعی را نیز به عنوان ابزاری برای بازاریابی محتوا مورد استفاده قرار بدهید. وقتی به درستی از قدرت این دو ابزار کمک بگیرید، آن وقت می‌توانید توقع داشته باشید که به جایگاه مطلوبی برسید.

در نتیجه داشتن وبلاگ شخصی نه تنها مثبت، بلکه الزامی است و من این کار را به همه پیشنهاد می‌کنم. ولی در عین حال باید بگویم که داشتن وبلاگ لازم است اما کافی نیست و باید در کنار وبلاگ از قدرت شبکه‌های اجتماعی هم کمک گرفت. شما چطور فکر می‌کنید؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.