تولید محتوای نوشتاری در فضای اینترنت اشکال و انواع مختلفی دارد. در این عرصه می‌توان فعالیت‌هایی همچون وبلاگ‌نویسی، کپی رایتینگ، مقاله‌نویسی، ژورنالیسم برای وبلاگ‌ها و نشریات اینترنتی، محتوانویسی برای شبکه‌های اجتماعی و مواردی از این قبیل را پیدا کرد. هر کسی هم که در این زمینه فعالیت می‌کند هدف متفاوتی را دنبال می‌نماید. برخی‌ها دنبال این هستند که با تقلید کردن از اشخاص مشهور در این حیطه، برای خودشان به شهرت و اعتباری برسند. برخی دیگر می‌کوشند تا از این طریق توجه مخاطبان را به سمت محصولات و خدمات و برند خودشان جلب کنند. عده‌ای هم هستند که صرفا به نوشتن علاقه دارند و به این کار به چشم یک تفریح نگاه می‌کنند.

در نوشتار کنونی قصد ندارم به انواع و اقسام محتوای نوشتاری در اینترنت یا دلایل تولید محتوا در این فضا بپردازم. هدفم از نوشتن این مقاله این است که به فواید تولید محتوای نوشتاری در فضای وب اشاره کنم. اکثر کسانی که به نوشتن در وب مشغول هستند یا می‌خواهند وارد این حرفه بشوند، معمولا از فواید جالبی که در این کار وجود دارد بی‌خبرند.

۷ فایده تولید محتوای نوشتاری در وب

همین ابتدای کار لازم است یادآوری کنم که فواید این کار فقط در زمانی بیشتر خودنمایی می‌کنند که شما در کارتان جدیت داشته باشید و به طور مداوم و مرتب به تولید محتوای نوشتاری در اینترنت مشغول باشید. اگر هر روز زمانی را به نوشتن در وب اختصاص بدهید، به شکل ملموس‌تری متوجه این مزایا خواهید شد.

۱- روزانه‌نویسی می‌تواند به شما در ساخت عادت‌های روزانه کمک کند: من همیشه علاقه‌مندان به نویسندگی را به روزانه‌نویسی تشویق می‌کنم. البته اشتباه نکنید، منظورم این نیست که حتما باید هر روز یک نوشتار جدید در اینترنت منتشر کنید. صرفا منظورم این است که باید هر روز بنویسید. انتشار روزانه مطالب می‌تواند کیفیت محتوای نوشتاری شما را کاهش بدهد، اما اگر هر روز زمانی را به نوشتن اختصاص بدهید قطعا می‌توانید کیفیت نوشته‌های خود را افزایش بدهید و مقاله‌هایی خلق کنید که واقعا ارزش خواندن داشته باشند.

حال با این توصیف، اگر بتوانید به خودتان عادت بدهید که هر روز بنویسید، در واقع دارید یک عادت جدید روزانه را برای خودتان ایجاد می‌کنید. با عادت کردن به این کار، مسلما ساختن عادت‌های روزانه در زمینه‌های دیگر هم برای شما آسان‌تر خواهد شد. به هر حال، روزانه‌نویسی ترس شما از نوشتن را از بین می‌برد و به شما اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای می‌بخشد. همین اعتماد به نفس، در جنبه‌های دیگر زندگی شما هم به دردتان خواهد خورد.

۲- ایده‌های ناب بیشتری به ذهن‌تان خطور می‌کند: وقتی خودتان را مجبور کنید که هر روز بنویسید، قطعا به مرور زمان متوجه خواهید شد که پیدا کردن ایده‌های جدید دیگر آن‌چنان هم سخت نیست. می‌دانم که در ابتدای راه راضی شدن به روزانه‌نویسی واقعا سخت به نظر می‌رسد، اما اگر در عادت کردن به این کار موفق بشوید، خواهید فهمید که چقدر موضوع برای نوشتن در ذهن‌تان شکل گرفته است. خیلی از اوقات ممکن است تصمیم بگیرید در رابطه با یک موضوع خاص مطلبی بنویسید، اما کمی بعد می‌بینید از همان موضوع، چند ایده دیگر به فکرتان رسیده است که ارزش نوشتن را دارند.

نوشتار مرتبط: چگونه می‌توان به تولید محتوای باکیفیت برای وبلاگ ادامه داد؟

همان‌طور که هر چه بیشتر کتاب بخوانید، بهتر می‌توانید بنویسید، به همان نسبت هر چقدر بیشتر بنویسید، ایده‌های بیشتری هم به فکرتان می‌رسد.

۳- دیگران از روی نوشتارهای آنلاین‌تان شما را بهتر می‌شناسند: اگر اهل نوشتن در وب نباشید، هر بار که بخواهید خودتان را به شخصی معرفی کنید یا در یک مصاحبه شغلی شرکت نمایید، مجبورید از اول شروع کنید و کلی حرف بزنید تا بتوانید آن‌طور که باید و شاید خودتان را معرفی کنید. حال اگر یک وبلاگ داشته باشید و در آن به تولید محتوای نوشتاری مشغول باشید یا برای دیگر رسانه‌ها به طور مرتب بنویسید، هر کسی که بخواهد با شما آشنا بشود با یک جست‌وجو در گوگل خیلی راحت می‌تواند اطلاعات اولیه و اساسی را در مورد شما کسب کند. حال اگر در این میان یک صفحه «درباره» هم در وبلاگ‌تان ساخته باشید که دیگر چه بهتر. باورتان نمی‌شود که با همین یک کار ساده چقدر در گفت‌وگوها و قرار ملاقات‌های خود جلو می‌افتید.

۴- موقعیت‌های شغلی به سمت شما خواهند آمد: حتما این را می‌دانید که این روزها اکثریت کاربران اینترنت را انسان‌های مصرف کننده تشکیل داده‌اند. منظورم این است که اغلب کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند معمولا از محتوای تولید شده توسط دیگران استفاده می‌کنند. حال اگر شما این جرات را به خودتان بدهید و از جمع مصرف کنندگان صرف خارج شوید و به جمع کوچک تولید کنندگان محتوای اینترنتی (خصوصا محتوای نوشتاری) بپیوندید، از همان لحظه خودتان را از دیگران متمایز ساخته‌اید. بنابراین در هر موضوعی که مشغول نوشتن باشید، قطعا افرادی که به دنبال نیروی کاری مناسب می‌گردند به سراغ شما خواهند آمد، چون آن‌ها می‌دانند شما با نوشتن توانستید تمایز خود از دیگران را به اثبات برسانید.

نوشتار مرتبط: تکنیک‌های نویسندگی برای افزایش سرعت تولید محتوا

۵- می‌توانید با نویسنده‌های دیگر در فضای اینترنت ارتباط برقرار کنید: یکی از بخش‌های تولید محتوای نوشتاری در اینترنت این است که با وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها، مجلات آنلاین و رسانه‌های جمعی دیگر همکاری داشته باشید، برای آن‌ها مقاله مهمان بنویسید و یا این‌که اصلا برای مدتی محدود اختصاصا برای آن‌ها مشغول به نوشتن بشوید. گاهی می‌توانید با دیگر نویسنده‌های اینترنتی تبادل لینک کنید یا به رشد یکدیگر در این فضای پر از رقابت کمک کنید. شیوه تعامل شما با این نویسنده‌ها و رسانه‌ها هر طور که باشد، مسلما نتیجه به نفع شما تمام می‌شود، چون می‌توانید شبکه‌ای ارزشمند از افرادی حرفه‌ای در تولید و انتشار محتوای نوشتاری در وب بسازید؛ شبکه‌ای که قطعا در آینده به دردتان خواهد خورد.

۶- پول به جیب می‌زنید: چه کسی بدش می‌آید که از حرفه مورد علاقه خودش پول در بیاورد؟ اگر از نوشتن لذت می‌برید و اهل تولید محتوای نوشتاری در اینترنت هم هستید، بد نیست یادآور شوم که اگر مسیرتان را درست بپیمایید می‌توانید از این کار پول خوبی به دست بیاورید. وبلاگ‌ها و مجلات اینترنتی فراوانی وجود دارند که حاضرند برای یک نویسنده خلاق و فعال دستمزد خوبی پرداخت کنند. این‌که درآمد شما چقدر باشد به مهارت‌ها و توانایی‌های خودتان، سابقه فعالیت‌تان و همین‌طور شهرت و اعتبار رسانه میزبان بستگی دارد، اما اگر به اندازه کافی هوشیار و کوشا باشید حتما از درآمدتان راضی خواهید شد.

۷- به دانش خودتان می‌افزایید: واضح است که شما برای نوشتن نیاز به کسب دانش دارید. ابتدا باید در رابطه با یک موضوع اطلاعات کافی به دست بیاورید تا بعد بتوانید از طریق نوشتن این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارید. اینجاست که تولید محتوای نوشتاری در وب به افزایش دانش شما کمک می‌کند. شما با هر مقاله‌ای که در اینترنت منتشر می‌کنید، قبل از هر کسی، خودتان را آموزش می‌دهید.

پایان‌نوشت

منتظر چه هستید؟ برای نویسنده شدن در دنیای پهناور وب، شما فقط به کمی شوق و ذوق و البته صبر و حوصله نیاز دارید. با روزی یک ساعت صرف زمان برای تولید محتوای نوشتاری با یک کامپیوتر و یک وبلاگ می‌توانید از تمامی این فواید که بالاتر ذکر کردم بهره‌مند شوید. دیری نمی‌گذرد که تعداد مطالب شما به اندازه‌ای می‌رسد که رسما می‌توانید خودتان را یک نویسنده تمام و کمال به حساب بیاورید و از نتایج دلچسب آن لذت ببرید.

برچسب گذاری شده در:

, ,